Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Mix

Průšvih, který mohl skončit apokalypsou aneb Jak americký prezident ztratil kódy k jaderným zbraním

Avatar photo Eva Zajícová
26. 10. 2022

Hrozba použití jaderných zbraní zaznívá v souvislosti s eskalací válečného konfliktu na Ukrajině stále častěji. Není to však poprvé, kdy se svět použití jaderné zbraně obával. Když pomineme všeobecně známou Kubánskou krizi, je zde ještě jedna velmi znepokojivá událost – v minulosti americký prezident ztratil kódy k nukleárním zbraním.

Během rané fáze studené války se lidé obávali použití jaderných zbraní, hrozba totální jaderné války se tehdy jevila jako reálná. Spojené státy americké i tehdejší Sovětský svaz měly k dispozici tak ničivé zbraně, že by bylo možné vyhladit veškerý život na naší planetě. Asi se domníváte, že tyto zbraně jsou střeženy jako oko v hlavě a dostat se k nim je prakticky nemožné. Následující příběh vám ukáže, že stačí malá neopatrnost a rozhodně to neplatí.

Prezident, Wolverine i Thor: Slavní muži, kterým to klape se starší partnerkou

Tereza Braunová / 05. 07. 2022

Jaderný kufřík zvaný Fotbal

Ale vraťme se na začátek: Vše se točí kolem Fotbalu, což je přezdívka nukleárního kufříku, který prezidentovi Spojených států amerických umožní zahájit jaderný útok. Na první pohled se přitom jedná o zcela běžný malý černý kufřík. Váží asi 20 kilogramů. Dohlíží na něj určený důstojník, který kráčí po boku prezidenta. Americký prezident může za použití tohoto jaderného kufříku údajně zahájit masivní jaderný úder v řádu minut z jakéhokoliv místa naší planety.

Průšvih, který mohl skončit apokalypsou

Potřebuje k tomu však ještě něco – jaderné kódy. Ty americký prezident nosí pro případ potřeby stále u sebe. Tedy měl by. To však neplatilo v případě Jimmyho Cartera, 39. prezidenta Spojených států amerických. Zatímco jeho předchůdci uchovávali kódy přímo v kufříku, Jimmy Carter je nosil uvnitř svého kabátu, což se ukázalo jako nerozumné. Kódy to totiž činilo dostupnějšími, snadno by je mohl někdo ukrást, ale to se naštěstí nestalo. Přesto k jejich ztrátě došlo. Na vině byla nepozornost prezidenta.  Ačkoliv nikdy nebylo vydáno oficiální prohlášení o verzi příběhu, jak se vše odehrálo, představitelé Bílého domu však popsali, jak kdysi došlo ke ztrátě takzvané sušenky, čili karty, která obsahuje jaderné kódy.

Jaderné kódy byly ztraceny v momentě, kdy Jimmy Carter nechal sušenku ve svém kabátě, který byl odnesen do čistírny. Jaderné kódy si tak si hověly v jedné z jeho kapes. Naštěstí si americký prezident svou zcela fatální chybu rychle uvědomil. Obsluha čistírny krátce po události přivítala nečekanou návštěvu – agenty americké rozvědky.

Dopustil se stejného omylu i Bill Clinton?

Možná byste si řekli, že po tomto fiasku se nic podobného už nikdy nebude opakovat. Generál Hugh Shelton, bývalý předseda sboru náčelníků štábu, který byl ve funkci za prezidenta Billa Clintona, však ve své knize s názvem Bez váhání: Odysea amerického válečníka přichází s šokujícím tvrzením. Nejenže mělo za Clintonova období dojít ke ztrátě sušenky, co hůř – k nenalezení měla být dokonce celé měsíce. S tímto tvrzením přichází ve své knize i jiný člen americké armády, podplukovník letectva Robert Patterson. Ten ve své knize tvrdí, že ke ztrátě kódů došlo po vypuknutí skandálu týkajícího se milostného poměru Clintona s Monicou Lewinskou.

Robert Patterson byl jedním z těch, kteří měli tu čest nosit pověstný jaderný kufřík. Když se prezidenta otázal, kde je sušenka, aby ji mohl vyměnit za aktualizovanou verzi, nebyly kódy k najednou k nalezení. Ihned začalo pátrání po kódech. Prezident si prý nemohl vzpomenout, kam sušenku dal. Nutno podotknout, že rok, kdy se událost měla odehrát, se v pamětech Sheltona a Pattersona neshoduje. Je jen na vás, zda autorům knih uvěříte, že k takto zásadním pochybením skutečně došlo.

Seznamte se s Ivanem, nejsilnější termonukleární bombou: Její síla byla téměř 2000krát větší, než bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki

Lukáš Moravec / 04. 10. 2022

Silikonový štít: Proč by při válce na Tchaj-wanu ztratili úplně nejvíc všichni

Petr Šilha / 20. 09. 2022

Zdroje: Český rozhlas, History of Yesterday, ABC News
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM