Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Mix

Modrá pro kluky a růžová pro holky: Kde se vzal barevný stereotyp a proč to původně bylo opačně

Avatar photo Eliana Moravcová
12. 03. 2023

Jedním ze zažitých stereotypů v oblasti oblékání jsou barvy přiřazené k jednotlivým pohlavím, a to zejména u malých dětí, kde se tento stereotyp nejvíce projevuje. Zatímco dívky už v kolébce bývají oblékané do růžové, chlapci na sobě mají většinou modré oblečení.

Stejné je to i s motivy na dětském oblečení, kdy chlapci mívají autíčka, zatímco dívky například jednorožce. Jaká je historie tohoto stereotypu? 

Matkou po čtyřicítce: Sarah Jessica Parker, Kristin Davis nebo Naomi Campbell se toho rozhodně nebojí

Michaela Dočkalová / 11. 03. 2023

Historie barevného rozdělení

Barevné rozdělení chlapců a dívek je již hluboce zakořeněné v naší kultuře, ačkoliv tomu v minulosti bylo jinak. Například v roce 1927 se objevila v časopise Time informace, že čtyři velké obchodní domy v USA navrhovaly oblékat chlapce do růžové. Dnes však v porodnicích pravděpodobně uvidíte miminka oblečená podle jejich pohlaví, chlapci v modrém a dívky v růžovém, budou mít například růžové či modré alespoň čepičky nebo jména na postýlkách. Pastelové barvy dětského oblečení, včetně modré a růžové, byly představeny již v polovině 19. století, ale až ve 20. století byly jednotlivé barvy přiřazeny k určitému pohlaví. A možná vás překvapí, že byly rozděleny zpočátku přesně naopak. 

Růžoví chlapci a modré dívky

Dříve, než se staly populárními pastelové barvy, byly děti oblékané většinou do bílé barvy až do věku 6 let. Historik Jo B. Paoletti na toto téma napsal knihu Pink and Blue: Telling the Boys from the Girls in America, ve které zmiňuje, že bílé oblečení bylo velmi praktické. Bílá bavlna se totiž dala snadno vybělit a také bylo na bílém oblečení snadno poznat, kdy je třeba dítě přebalit. Poté se na pultech obchodů objevila pastelová móda pro miminka, nejprve byly určeny všechny barvy pro obě pohlaví. Na začátku 20. století však začaly některé obchody přiřazovat barvy k určitému pohlaví. V roce 1918 se v obchodní publikaci Earnshaw’s Infants’ Department objevilo tvrzení, že „obecně přijímaným pravidlem je růžová pro chlapce a modrá pro dívky“. Důvodem mělo být, že růžová působí silnějším a rozhodnějším dojmem, zatímco modrá je jemnější a dívkám sluší více. 

Rozdělení, jak ho známe dnes

Až ve 40. letech 20. století se poprvé začala oblékat miminka do barev podle pohlaví, jak to známe dnes. Zároveň se začaly děti již od kolébky výrazně rozlišovat, aby bylo pohlaví zřejmé na první pohled. Chlapci tak často měli na sobě miniaturu oblečení dospělých mužů, zatímco dívky nosily šaty už od kolébky. Růžová se stala „holčičí barvou“ a modrá zase barvou chlapců. Tento trend v dětském oblečení začal uvadat v 60. a 70. letech v důsledku feministických hnutí, která nesouhlasila se stereotypním oblékáním mladých dívek do „dívčího“ oblečení a mnoho rodičů tak začalo upřednostňovat neutrální tóny. V 80. letech se však oblečení rozdělené podle pohlaví vrátilo do módy. A ačkoliv jsou dnes v kurzu i neutrální barvy, stále mnoho rodičů své děti obléká podle pohlaví. 

Jak to máte vy? Napište nám do diskuze!

Leonardo DiCaprio a další celebrity, které to neměly v dětství lehké

Eliana Moravcová / 08. 03. 2023

Spojovatelka, lampář, svačinářka: Povolání, která už dávno zanikla

Tereza Braunová / 01. 03. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM