Expres Drive /
Celý playlist
Mix

Malý hrdina zachránil svému spolužákovi život pomocí chvatu, který viděl v seriálu Dobrý doktor

Avatar photo Eliana Moravcová
30. 10. 2022

Sledování televize nemusí být vždy nutně škodlivé. Některé dokumenty dokážou rozšířit obzory lépe než kniha a u filmu si koneckonců dokáže člověk výborně odpočinout a třeba se i zasmát. Někdy se člověk může díky televizi dokonce naučit i prospěšné věci. Své o tom ví sedmiletý David Diaz, který zachránil život svému spolužákovi díky chvatu, který viděl v seriálu Dobrý doktor.

Zpočátku se vyvíjel školní den na škole Woodrow Wilson Elementary v Binghamtonu v New Yorku jako každý jiný. Když pak nastal čas oběda a děti se přesunuly do jídelny, sedmiletý David Diaz byl mezi nimi. Najednou spatřil, jak se jeho kamarád jménem DeAndre začal dusit kvůli kousku pizzy, který mu uvízl v krku. David na nic nečekal a okamžitě spolužákovi přispěchal na pomoc. Jídelnu sice měli pod dozorem učitelé, ale David seděl přímo proti dusícímu se chlapci, proto u něj byl jako první. Chlapec věděl, že nesmí ztrácet drahocenné vteřiny, a proto nečekal s pomocí na dospělé.

Dárky pro sirotky, pizza pro fanoušky i obchod pro domovníka: Celebrity použily své peníze, aby rozjasnily den obyčejným lidem

Eliana Moravcová / 21. 10. 2022

Ihned se mu vybavil chvat, který zahlédl v televizi

„Byl jsem překvapený. Nevěděl jsem, co mám dělat, tak jsem to prostě udělal,“ vzpomínal David. Chlapec provedl spolužákovi tzv. Heimlichův chvat a zvládl jej velice úspěšně. Když se pak učitelé chlapce ptali, kde se tuto techniku naučil, odpověděl, že ji viděl v jeho oblíbeném seriálu Dobrý doktor. David si prý nebyl jistý, zda manévr dělá správně, ale pokračoval, dokud se jeho spolužák nepřestal dusit. „Pokud se někdo dusí, nebo je v nebezpečí, vždy ho musíte zachránit. Pokud ne, může to být opravdu smutné,“ řekl David. Hned po záchraně přiběhla jeho spolužáka zkontrolovat učitelka. Později byl zachráněný chlapec odvedený ke zdravotní sestře, která ho prohlídla, a byli kontaktováni jeho rodiče.

Za záchranu života byl odměněn, lékařem být nechce

Příběh o statečné a neuvěřitelně pohotové reakci a záchranné akci Davida se rychle rozšířil po celých Spojených státech. Dokonce Davidovo třídu navštívil zástupce senátu státu New York, který Davidovi udělil cenu New York State Commendation Award a pochválil malého hrdinu za jeho statečný čin. Ačkoliv se David jeví jako aspirant na lékaře, není to jeho vysněné povolání. „Asi bych chtěl být basketbalistou,“ odpověděl David prostě na dotaz ohledně jeho budoucí kariéry. „Pokud by se chtěl stát lékařem, až vyroste, rád mu pomůžu, aby toho dosáhl později v životě. Je to opravdu na něm,“ řekl jeho pyšný otec, který doufá, že se David díky vzdělávacím televizním pořadům naučí další nové užitečné věci.

Naučili jste se někdy díky sledování televize nějakou užitečnou věc, kterou byste mohli druhému zachránit život?

Malí dětští hrdinové: Věk mají na školku, ale už zachraňují životy dětí i dospělých

Redakce / 14. 02. 2022

Mayim Bialik, Nelly Furtado a další slavné maminky, které se rozhodly kojit své děti opravdu dlouho

Eliana Moravcová / 29. 07. 2022

Zdroj: dailymail.co.uk
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM