Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Mix

Mackova facka, Zemanova „tykačka“ a Babiš vs. Kalousek. Podívejte se na další vtipné momenty české politiky

Avatar photo Lukáš Moravec
06. 09. 2022

Politika přináší spoustu vážných témat a sem tam taky úsměvné momenty. Někdy koukáme na obrazovky s otevřenou pusou a říkáme si, zda se nám to náhodou nezdálo. Nezdálo. Tyhle přešlapy se opravdu staly. 

Ať už stojíte na jedné či druhé straně politického spektra, pobavte se s námi při vzpomínkách na úsměvné momenty, které přineslo politické dění dob (ne)dávno minulých. 

Lavi, rappeři i youtubeři: Slavné osobnosti, které pohltil fenomén bojových sportů

Carlito Brigante / 02. 09. 2022

Macek a jedna z jeho facek

Ústředními postavami v tomto na naše poměry dosti vyhroceném incidentu byl tehdejší ministr zdravotnictví David Rath a rovněž tehdejší místopředseda ODS Miroslav Macek. Poctivý český lepanec proběhl na sjezdu České stomatologické komory, kdy Macek u mikrofonu osazenstvu sdělí, že si před zahájením sjezdu potřebuje vyřídit jistou soukromou záležitost. Následně se odebere k nedaleko sedícímu Rathovi a vrazí mu jednu facku. David Rath nejprve uraženě odchází, ale po chvíli se vrací a nazve Macka zbabělcem. Ten se Ratha pokusí udeřit, ale ten ránu zkušeně kryje a nastává chvilková strkanice. A proč k tomu vůbec došlo? Rath v rozhovoru v Lidových novinách o Mackovi prohlásil, že si svou ženu vzal kvůli penězům. To se Macka evidentně velice dotklo a rozhodl se svou čest bránit veřejně. Soud ovšem příliš pochopení neměl a Mackovi vyměřil zaplatit odškodnění ve výši 100 tisíc korun ve prospěch Davida Ratha a k tomu se mu musel ještě omluvit.

„…máš to obráceně…“

Tento bezpochyby legendární střet proběhl na Pražském hradě a týkal se dvou nejvyšších představitelů státu. Na jedné straně prezident Miloš Zeman, na straně druhé tehdejší předseda vlády za ČSSD Bohuslav Sobotka. Mezi těmito muži panovalo vzájemné napětí již dlouhodobě. Vláda tehdy zažívala krizi, která vyústila v premiérův úmysl podat demisi. Prezident Zeman s demisí souhlasil, ale jak už je u něj zvykem, situaci si vyložil po svém, a to velice kreativním způsobem. Rozhodl se, že přijme demisi pouze premiéra Sobotky, ale zbytek vlády nechá ve svých funkcích. To ovšem bylo pro premiéra Sobotku nepřijatelné, jelikož jeden z důvodů demise byla i snaha dostat z funkce tehdejšího ministra financí Andreje Babiše. Zeman ovšem vše přijal jako hotovou věc, pozval média a překvapeného Sobotku poměrně nevybíravě postavil před hotovou věc a vlastně i před mikrofon se slovy: „Ale nastav si to, tamhle to máš obráceně…no…“. Sobotka si nic nenechal líbit a zdvořilostí sobě vlastní dal najevo nesouhlas s prezidentovým jednáním. To už ovšem mluvil pouze k novinářům, protože prezident Zeman se uprostřed Sobotkovy řeči rozhodl odejít.

Kalousek vs Babiš… Zase

Není žádným tajemstvím, že tito dva pánové k sobě dodnes chovají silně negativní vztahy a kdykoliv je příležitost, tak jeden na druhém nenechají nit suchou. Nejinak tomu bylo i v minulosti, kdy se potkávali i jako kolegové v Poslanecké sněmovně. Miroslav Kalousek se nikdy přílišně nehlídal a vždy řekl, co si myslel. Tento zkušený politický matador je pověstný svými trefnými postřehy a komentáři, které mnohdy přesně vystihovaly danou situaci. V době této slovní přestřelky byl Andrej Babiš premiérem a Miroslav Kalousek poslancem za TOP 09. V průběhu diskuze o důvěře vládě se Kalousek do Babiše několikrát navezl například tím, že se premiér vyhýbá občanům protestujícím proti němu. Kalousek také zmínil Babišovu údajnou spolupráci s StB nebo také ovlivňování práce redaktorů vydavatelství Mafra ze strany premiéra Babiše. Že totiž nikdy nezasáhne do práce jím vlastněných médií, premiér v roce 2013 prohlásil sám a odpřísáhl na zdraví svých dětí. Premiér Babiš se následně přihlásil o slovo a viditelně rozrušeně reagoval na Kalouskova slova, kdy jej častoval slovy jako „ožrala“ nebo „zloděj“. Kalousek následně Babiše zažaloval a požadoval omluvu. Soudní pře se vedla několik let a teprve letos v lednu soud Kalouskovu žalobu zamítl.

Flákanec, pasy nebo kanál komunistickej: Nejvtipnější momenty české politiky

Lukáš Moravec / 08. 08. 2022

Jaroslav Kmenta: Mám hrozně rád politiky, kteří mě nesnášejí

Redakce / 07. 10. 2021

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM