Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
VIP

Lavi, rappeři i youtubeři: Slavné osobnosti, které pohltil fenomén bojových sportů

Avatar photo Carlito Brigante
02. 09. 2022

Bojové sporty – a zvláště pak MMA – momentálně zažívají obrovský boom. Postupně se jim podařilo přetransformovat i do světa mainstreamu. A jak všichni dobře víme, mainstream rovná se celebrity. Kdo ze slavných se nechal polapit světem bojových sportů? Komu se už podařilo zasadit zničující KO? A kdo patří mezi nejbizarnější bojovníky?

Dřina, pot a modřiny. A někdy i slzy. Bojové sporty jsou jedna velká (ale atraktivní) řehole. V posledních letech pak zažívají velkou obrodu. Mezi nejpopulárnější sporty patří MMA, které díky své nepředvídatelnosti a dynamickému vývoji začíná ve sledovanosti předskakovat tradiční sporty. Velký podíl na tom má bojová Liga mistrů zvaná UFC, ale také tuzemský Oktagon, kterému se podařilo propojit svět sportu se světem showbyznysu. V následujícím článku si představíme několik českých, slovenských i světových celebrit, které svět boxerek a ringů uhranul.

Jake Paul

Kontroverzní youtuber, kterému s jeho bratrem učaroval svět bojových sportů a především jeho královská disciplína, box. A zatímco jeho starší bratr Logan vypadal v ringu poměrně nemotorně, Jake působí jako opravdu zručný boxer. Momentálně navíc drží skvostné skóre pěti výher, z toho čtyřikrát uštědřil svému soupeři KO! Nutno však dodat, že si zatím vybírá poměrně diskutabilní soupeře. Jeho obětní beránci se zatím rekrutovali výhradně z jiných sportů. Pozornost upoutaly spektakulární knockout basketbalistovi Natovi Robinsonovi a vysloužilým zápasníkům MMA Askrenovi a Woodleymu.

Paulovi po těchto dominantních výhrách vyletělo už tak vysoké sebevědomí do nebes a začal vyzývat bombardéry let minulých jako Mike Tyson nebo Nate Diaz. A ačkoliv spousta odborníků jeho schopnosti zpochybňuje, čísla mluví jasně. Paulovy zápasy táhnou a vydělal na nich již přes 100 milionů dolarů!

Jakub Štáfek

Lavi má sport v krvi. Filmový a seriálový objev posledních let v mládí solidně kopal do balonu a dokonce to dotáhl, až do fotbalové Sparty. Poté se z něj stal kluk z Ulice, když se na několik let stal součástí nekonečného seriálu televize Nova. Zlom v kariéře nastal v roce 2016 s jeho životním projektem Vyšehrad, ve kterém si zahrál kopačku Laviho, která ho vynesla do popředí zájmu. A v roce 2018 přišla nečekaná pozvánka do pražské Lucerny na tradiční předsilvestrovský Galavečer profesionálního boxu. Štáfek všechny překvapil a porazil 2:1 na body talentovaného boxera Štěpána Vrbu. Zanedlouho přišlo ještě větší laso, ozval se Oktagon!

Největší tuzemská MMA organizace hledala další příběh a zapojila do něj stále populárnější filmovou a sportovní hvězdu. 9. listopadu 2019 došlo k dalšímu legendárnímu zápasu. Jakub totiž ve vyprodané O2 Areně a ve své MMA premiéře nečekaně snadno zvítězil stylem KO. Po pouhých 69 sekundách sundal slovenského podnikatele Petera Benka v rámci Projektu X. K třetímu střetu mělo dojít letos 21. května na turnaji Oktagon Underground, kdy se měl postavit slovenské hvězdě bojových sportů Gáboru Borárosovi. Termínová kolize s dalšími projekty bohužel očekávaný střet pohřbila. Na všestranně nadaného Štáfka je ovšem stále celkem solidní fronta. Sám někdejší Matěj Jordán nedávno vyzval známého provokatéra (a chráněnce Jakea Paula) Johna Mariánka.

Rytmus 

Bojovým sportům propadl také nejslavnější slovenský rapper Rytmus. Ten se již v minulosti pohyboval v okolí bratislavského MMA klubu OFA a byl dokonce k vidění v prvních epizodách reality show Oktagon výzva, která odstartovala působení organizace Oktagon. Laso však nečekaně nakonec přišlo od tehdy konkurenčního XFN, když přijal zápas s rapperem Marpem. A rovnou z toho byla největší událost bojových sportů té doby! 27. prosince 2018 sledovala po střechu zaplněná O2 Arena jasnou Marpovu dominanci a obrovskou houževnatost Rytmuse, který sice jasně prohrál, ale zápas srdnatě dobojoval do konce.

I přes jasnou a bolestivou porážku s Marpem vždy motivovaný rapper na zápasy nezanevřel a v posledních měsících zapsal rovnou dva zápasy. Porážku s hvězdným Gáborem Borárosem vyvážil první výhrou nad Molochem Vlavo na turnaji Fight Night Challenge. Právě díky existenci organizací jako FNC nebo Clash of Stars se v nedávné době na poli bojových sportů objevilo hned několik dalších rapperů a celkem velice zručných boxerů, mezi kterými nechyběli Separ, Refew, Sensey nebo Majk Spirit.

Koleso

Čísla a potenciální výtlak pozornosti začal lákal i youtubery, kteří si po vzoru Jakea Paula chtějí zapsat své první KO. Kontroverzně vnímaná organizace Clash of Stars cítila šanci a po vzoru polských eventů začala pořádat MMA eventy hvězd internetu. Čistě byznysově jde o velice prozíravý krok, neboť často velmi nevšední zápasy táhnou opravdu velkou pozornost. Zvláště když dojde na bitvu youtuberů a dvou na první pohled nesportovních typů. Přesně tento pohled byl k vidění v nedávné polštářové bitvě youtuberských postaviček Kolesa a Lukáše Krila. Že nepůjde o úplně klasickou bitvu bylo patrné již na předzápasových tiskovkách, kde vzduchem létaly nejen facky, ale také salát (!!!), kterým chtěl Koleso zdevastovat Krilovy brýle. 

Jejich „Internetový zápas století“ byl nesmírně bizarní podívanou, která ukázala, že se cesta k ranařským sportům otevřela již opravdu každému. Ale je to dobře? Zvlášť, když už se o slovo v ringu hlásí bizáry jako MajkJePán, Kluk s kamením nebo flákanec Lubomír Volný. Názor si udělejte sami.

Úvodní foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM