Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Mix

Kvůli anorexii chlapci v 18 letech ochrnul trávicí systém a pomalu selhávalo srdce, jeho matka si vše dává za vinu

Avatar photo Eliana Moravcová
24. 10. 2022

Student psychologie z East Yorkshire Adam Laws a jeho matka se podělili o svůj příběh. Když bylo Adamovi 18 let, dozvěděl se šokující diagnózu, která zahrnovala i anorexii. Lékaři mu sdělili, že je natolik podvyživený, že mu prakticky každou chvílí může přestat bít srdce.

Když Adam Laws vyrůstal, měl vždy trochu nadváhu a děti ve škole si ho kvůli tomu dobíraly a šťouchaly ho do břicha. Adama však příliš jeho váha netrápila, dokud se jeho rodina nepřestěhovala z Yorkshiru do Texasu kvůli nové práci jeho otce. Když mu bylo 11 let, přibral na váze výrazněji kvůli americkému stylu stravování. Pocit nízkého sebevědomí poprvé pocítil, když mu bylo 14 let. Rozhodl se tehdy, že vyzkouší léky na potlačení chuti k jídlu. Objednal si je přes internet, ale jeho matka je objevila dřív, než je mohl vyzkoušet. Byla šokovaná a rozrušená a Adam musel slíbit, že si žádné podobné léky nikdy nevezme. Místo toho však začal vynechávat snídani a dělat sedy-lehy a kliky. Během několika měsíců jeho váha klesla a dívky ve škole si ho prý najednou oblíbily, což ho přesvědčilo o tom, že dělá správnou věc.

Nabrat, nebo shodit desítky kilogramů? Pro herecké hvězdy žádný problém, riskovaly ale zdraví

Kristýna Ševčíková / 03. 10. 2022

Původně mu byly vzorem fitness modelky

Když mu bylo 15, začal na sociální síti Instagram zkoumat obrázky fitness modelek a začal být posedlý jejich úzkým pasem a širokými rameny. Aby dosáhnul jejich vzhledu, nejprve nabral nějaké svaly a poté nasadil přísnou dietu, kdy se živil pouze proteinovým nápojem, vaječnými bílky a kuřecím masem. Jeho matka se bála o jeho zdraví, ale Adam ji přesvědčoval, že neví, o čem mluví. Tehdy pro něj byly poruchy příjmu potravy něčím, čím trpěly pouze dívky. V září roku 2018 se s rodinou přestěhovali opět do Spojeného království a Adam se začal připravovat na maturitu na internátní škole ve Wiltshire. Začal chodit do posilovny dvakrát denně na dvě hodiny v kuse. Jídlo z jeho života postupně mizelo…

Na pokraji smrti

Nakonec Adam vypil 8 litrů vody denně a nejedl přes den vůbec nic, teprve večer si dal trochu salátu a malou porci kuřecího masa. Někdy se mu udělalo špatně a zvracel, jelikož se cítil provinile kvůli jídlu, které snědl. Když se v roce 2019 jeho rodiče přestěhovali zpět do USA, začal se vyhýbat jejich hovorům přes Skype, aby neviděli, jak špatně ve skutečnosti vypadá. V březnu roku 2020 vážil Adam pouhých 48 kilogramů a kosti se mu prý při sezení ve škole zarývaly do židle. S pocitem deprese a myšlenkami na sebevraždu nakonec zavolal své matce a přiznal se, jak na tom je. Matka mu okamžitě objednala let do USA, kde ho poté vzala k lékaři. Doktor mu oznámil, že má ochrnutý trávicí systém a akutní srdeční selhání. Kvůli hladovění měl také známky potenciálního poškození mozku a doktor mu sdělil, že pokud se nic nezmění, zbývají mu jen dva měsíce života. Adam dostal léky na úzkosti a začal se léčit s diagnostikovanou anorexií, bulimií a ortorexií (nezdravou posedlostí konzumací „biologicky čistých“ a zdravých potravin).

Šťastný konec

Dnes je Adamovi jedno, kolik váží a těší se na rodinná jídla. Žije se svou rodinou ve Spojeném království poté, co jeho otec odešel do předčasného důchodu, aby mohl více podporovat svého syna. Adam je svým rodičům vděčný za jeho záchranu, ale jeho matka si často říká, zda to nebyla její chyba. Když byl totiž Adam malý, vynadala mu, když mu pod polštářem našla obaly od čokolády, což ji donutilo přemýšlet, zda to nebyl jakýsi spouštěč.

Matčina dieta i hloupá poznámka přítele: Kde se bere nebezpečná anorexie a bulimie

Marie Bezděková / 12. 10. 2022

Vyléčená anorektička: Byla jsem posedlá kaloriemi, vypadala jsem jako chodící smrt

Redakce / 29. 03. 2022

Zdroj: thesun.co.uk
Úvodní ilustrační foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM