Mix

Kočky se bojí okurek: Co jejich strach vyvolalo a proč bychom je neměli strašit pro zábavu

Avatar photo Eliana Moravcová
15. 03. 2023

Pokud na internetu rádi sledujete videa se zvířaty, pak jste možná někdy zahlédli videa, ve kterých majitelé koček děsí své mazlíčky tím, že za ně položí salátovou okurku. Když se do té doby nic netušící kočky otočí, většinou reagují vyděšeným skokem a úprkem. Ať už patříte mezi ty, které to pobavilo, nebo ty, které to pobouřilo, možná jste si položili otázku: Proč se proboha kočky tolik bojí obyčejné okurky?

Kočky jsou již tisíce let považovány za tajemná stvoření. Pokud patříte mezi jejich milovníky, možná jste si už v minulosti položili otázky ohledně jejich chování, například proč milují krabice. Na tuto otázku je vcelku jednoduchá odpověď. Dělají to zkrátka proto, aby se cítily v bezpečí. Nejsou však samy, v kom stísněné prostory evokují větší bezpečí. Například většina lidských miminek se bezpečněji cítí v zavinovačce. Jenže proč se kočky bojí okurek? 

Modrá pro kluky a růžová pro holky: Kde se vzal barevný stereotyp a proč to původně bylo opačně

Eliana Moravcová / 12. 03. 2023

Okurka jako predátor

Ačkoliv neexistuje zatím jednoznačné vysvětlení, nejčastější domněnkou je, že kočkám okurka připomíná hada, který je pro kočky reálným nebezpečím. „Kočky vidí podlouhlý zelený předmět a myslí si, že je to had, a tak před ním utíkají,“ vysvětluje tuto myšlenku Claudine Sievert, DVM, veterinářka z Kansasu. Ona sama však přikládá význam především náhlému výskytu okurky. Podle ní je to stejné, jako byste se za kočku připlížili vy sami a poté na ni vybafli. „Pokud se otočí a najednou tam uvidí okurku, vyskočí a vyděsí se,“ říká Dr. Sievert. Podle ní jsou jakékoliv nečekané podněty pro kočku děsivé a vyplaší ji. Je tedy jedno, jestli za kočku položíte okurku, pomelo, meloun nebo třeba zahradního trpaslíka, kočku to vyděsí jednoduše proto, že za sebou takový předmět neočekávala. 

Neděste své kočky, raději jim věnujte nějaké krabice

Doma to raději nezkoušejte 

Přestože mnoho lidí shledává videa s vyděšenými kočkami jako zábavná, odborníci radí se těmto „žertům“ na domácí zvířata vyhnout, jelikož to nesvědčí jejich zdraví. „Pokud jde o etický problém, lidé, kteří tato videa natáčejí, záměrně děsí nic netušící zvíře,“ uvádí Gary Richter, DVM, odborník na veterinární zdraví společnosti Rover. Dále vysvětluje, že kočka si na rozdíl od člověka nedokáže žert později vyložit správně a zasmát se mu, takže zůstává zmatená a ve stresu ještě dlouho poté. Následkem toho u ní pak hrozí až změny chování, kdy tento jev pozorují denně veterináři, kteří přichází do styku s traumatizovanými zvířaty. Okurku i jinou zeleninu proto raději dejte třeba do salátu. 

Poznejte jediného nesmrtelného tvora na světě a další úžasné zázraky zvířecí říše

Eliana Moravcová / 22. 01. 2023

Ninja korýš, jódlující pes a cvrček, co poslouchá kolenem: Zajímavosti ze zvířecí říše

Marie Binarová / 31. 08. 2022

Zdroj: rd.com
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM