Expres Star /
Celý playlist
Mix

Jak vypadá nejužší dům v USA? Vznikl jako projev vzdoru, na šířku má pouze dva metry

Tereza Braunová
29. 06. 2022


Pravděpodobně jeden z nejužších domů na světě se nachází v americké Virginii v městečku Alexandria, v USA si drží mezi nejužšími domy dokonce prvenství. Zaujme na první pohled nejen výrazně modrou šmoulí barvou, ale také svou malou rozlohou. Široký je totiž pouhých 2,13 metru, do hloubky měří o něco více – 7,62 metru. Dům byl postaven jako jeden z několika „spite houses“ neboli vzdorových domů, jejichž majitelé měli k výstavbě většinou speciální důvody. Vznikaly totiž takzvaně na truc sousedům nebo obyvatelům města. Proč je vlastně nechávali majitelé postavit a čím je zajímavá historie nejužšího domu v USA?

Dvoupatrový dům, který má celkovou užitnou plochu pouhých 30 čtverečních metrů, poutá pozornost nejen svými minimalistickými rozměry, ale také svou historií. Dům pochází z roku 1830, nechal ho vystavět tehdejší městský radní a cihlář jako takzvaný „vzdorodům“. Původní majitel měl k jeho výstavbě sice zvláštní, ale pochopitelné důvody.

Vznikl na truc ostatním obyvatelům

Máte také špatnou zkušenost se sousedy? Možná je pro vás řešením stavba dalšího domu, nebo alespoň určitá forma protestu. V případě domku v americkém městě Alexandria, v jeho čtvrti Old Town, kam dodnes proudí davy turistů, se řešení problémů vzdorem rozhodně vyplatilo. Dalo by se totiž říct, že miniaturní dům díky svému splnil nejen svůj účel zabránit ničení okolních domů sousedy, ale také inspiroval mnoho lidí. Na dům se hojně chodí dívat turisté. Podle slov majitelů si ale právě i oni své letní sídlo náležitě užívají.

Jistě se ptáte, jaké mohou být důvody stavby takto malého domu, navíc když byl postaven na znamení vzdoru. Důvody jsou ve skutečnosti poměrně pochopitelné. Městský radní a cihlář John Hollensbury, který nechal úzký „spite house“ postavit, byl totiž zároveň vlastníkem obou sousedních domů. Mezerou mezi nimi ale často jezdily koňské povozy, které si uličkou zkracovaly cestu. Při projíždění prolukou ale často odřely zdi obou domů, takže byly nevzhledné a poničené. To se samozřejmě majiteli domů nelíbilo, proto se rozhodl, že si postaví třetí dům právě v oné uličce mezi nimi, aby jejich zabránil jejich dalšímu projíždění. Kromě toho městskému radnímu vadil také noční ruch, který způsobovali lidé svým křikem scházející se v mezeře mezi domy. Úzký dům se tedy stal ideálním řešením všech problémů majitele okolních domů a zároveň protestem pro neukázněnosti ostatních sousedů. Nejdříve však neměl John Hollensbury v plánu vystavět dům se vším všudy, v dané době měl mít skutečně spíše takzvaný „vzdoroefekt“. Boční stěny domu tak byly tvořeny neopravenými zdmi obou sousedních domů, nové zdi vznikly pouze vpředu a vzadu, kde měly za úkol bránit průchodu danou uličkou.

Původní vzhled filmu. Foto: Wikimedia commons by APK, CC BY-SA 4.0

Uprchli před válkou nebo totalitou, prorazili v nové vlasti

Kristýna Ševčíková / 17. 06. 2022

Nyní slouží k letnímu bydlení

I když původním účelem domu nebylo bydlení, nyní domek zlákal dva manžele, kteří ho využívají k letnímu bydlení. Novými majiteli se stali manželé Colleen a Jack Sammisovi, kteří dům koupili v roce 1990. A právě kuriózně úzké obydlí značně přispělo k tomu, že se dala tato dvojice dohromady. Právě Colleen totiž pracuje v realitním odvětví a mini dům znala a obdivovala již před jejich seznámením. Možná právě proto toužila o to více poznat i jeho majitele, který domu navrátil jeho původní vzhled a tajemný nádech. „Pracuji s komerčními prostory. A tento dům se od nich tolik liší. Líbí se mi už jen ta představa, že něco takového vůbec existuje. Dělá to svět maličko magičtějším,” chválí si oblíbený letní rodinný domek Coleen.

Majitelé obnovili starého ducha mini domu

Majitel zakoupil nejužší dům ve Spojených státech v zachovalém stavu. I přesto se rozhodl nemovitost zrekonstruovat a domu navrátit původní starý a trochu tajemný nádech. Přizval si k tomu svého kamaráda, řemeslníka řemeslníka Matta Hannana. Ten Sammisovi pomohl předělat malý dvorek o hloubce 3,66 metrů tak, aby získal původní nádech. Při rekonstrukci dvorku se tedy majitel zaměřil zejména na dřevěné podlahy, nechal vyniknout také původní cihlové zdi sousedních domů, včetně odření. Během předělávání domu nechal Jack navíc přemístit ohřev vody a klimatizaci do podkrovního patra, kam navíc nechal umístit také i pračku se sušičkou. Ty jsou navíc rafinovaně ukryté v úložných prostorech v horním patře, takže nenarušují historický interiér domu pocházejícího z první poloviny 19. století.


Úzký, ale útulný interiér

I když je dům velice malý, rozhodně nepůsobí stísněně. Navíc v něm najdete vše, co je k pohodlnému bydlení potřeba. V obývacím pokoji se nachází pohodlná sedačka, v kuchyni, ze které vede příkré schodiště nahoru do druhého podlaží, se nachází kuchyňská linka s dřezem, plynový vařič se čtyřmi plotýnkami, lednice s mrazákem i mikrovlnná trouba. Její výbava se tedy nijak moc neliší od běžné kuchyně a najdete v ní vše, co potřebujete k vaření. Jedna strana kuchyně funguje zároveň jako jídelna a je v ní umístěný stůl, u kterého se mohou pohodlně posadit a najíst tři lidé. Ani ložnice, která je v patře úzkého domu, není nijak stísněná. Hostům poskytuje dostatek prostoru. Najdete zde postel, která díky rafinovanému interiérovému designu majitelů vypadá, jako kdyby byla klasicky umístěná čelem ke zdi, kvůli dispozicím domu je však otočená bokem. Do malých skříněk u okna majitelé schovali dokonce televizi. Ve stejném patře domu, kde najdete ložnici, je také koupelna s vanou.


Nejoblíbenější částí domu je dvorek

Pro majitele Jacka Sammise ale není nejoblíbenější částí miniaturního domku jeho interiér, nýbrž právě předělaný a původně vyhlížející dvorek. Na ten se vchází dveřmi umístěnými v zadní zdi domu. Jack Sammise se dokonce svěřil oblíbené moderátorce Oprah Winfrey, že dvorek byl pro něj zároveň hlavním důvodem ke koupi historického domu. Ta se o nejužším domě v USA rozhodla natočit reportáž pro stanici OWN. „Ve skutečnosti právě tahle zahrádka byla důvodem, proč jsem se dům rozhodl koupit. Umožňovala mi pozvat si jednoho či dva hosty a dělá dům obyvatelným,“ okomentoval Jack největší přínosy svého netradičního letního obydlí v televizním pořadu.

Jedenáctileté dívce zemřel otec, k tanci ji vyzvala hvězda amerického fotbalu s velkým srdcem

Redakce / 17. 06. 2022

Úvodní foto: Wikimedia commons by APK, CC BY-SA 4.0
Zdroje: nytimes.com, YouTube, Instagram

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM