Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Mix

Fotbalový zápas, který odstartoval válku: Obětí byly tisíce na obou stranách

Avatar photo Eliana Moravcová
25. 01. 2023

Každé čtyři roky se koná Mistrovství světa ve fotbale, které je organizováno světovou fotbalovou konfederací FIFA. Jedná se o nejdůležitější soutěž mužských fotbalových družstev a odměnou pro vítězný tým je trofej pro mistra světa. V řadě zemí tuto událost opravdu prožívají a rivalita nepanuje jen na hřišti, ale i mimo stadion. V roce 1969 dokonce jeden ze zápasů odstartoval válku, která si vyžádala mnoho obětí. 

V roce 1969 dlouho doutnající napětí mezi Hondurasem a Salvadorem vyvrcholilo, když jejich hráči soupeřili o místo na Mistrovství světa ve fotbale 1970 v Mexiku. Při prvním zápase v honduraském hlavním městě Tegucigalpě, který se odehrál 8. června, Honduras vyhrál 1:0. Mezi fanoušky došlo k boji i mimo stadion. Druhý zápas se odehrál 15. června v salvadorském hlavním městě San Salvador, kde Salvador vyhrál 3:0. To vyvolalo ještě větší vlnu násilí a nepokojů. 27. června se pak v Mexico City odehrál zápas play-off na neutrální půdě, který Salvador vyhrál 3:2 po prodloužení. Ještě téhož dne Salvador rozpustil veškeré diplomatické styky s Hondurasem s prohlášením odkazujícím na násilí a nepokoje po zápasech, že „vláda Hondurasu nepřijala žádná účinná opatření k potrestání těchto zločinů, které představují genocidu, ani neposkytla záruky odškodnění nebo reparací za škody způsobené Salvadořanům.

Poznejte 101letou módní ikonu: Iris Apfel má přes svůj věk energie na rozdávání

Eliana Moravcová / 23. 01. 2023

Kdo by si myslel, že situace ohledně násilí vyvrcholila vraždami v ulicích, bitkami a různými druhy nepokojů, byl by na omylu. Do „akce“ se totiž zapojila i armáda a salvadorské letectvo dne 14. července zaútočilo na cíle uvnitř Hondurasu, což zaskočilo i honduraské letectvo, které bylo v tu dobu lépe vybaveno. Větší salvadorská armáda pak následně napadla Honduras. Organizace amerických států (OAS) naštěstí reagovala poměrně rychle a vyzvala k okamžitému zastavení válečných aktivit a vyjednala 18. července příměří, které plně vstoupilo v platnost 20. července. Boje probíhaly především na honduraské půdě, kde tisíce místních obyvatel přišlo o střechu nad hlavou. Salvador stáhl své jednotky 2. srpna, čtyři dny válčení však měly za následek více než dva tisíce obětí na každé straně, přičemž asi 300 tisíc Salvadořanů bylo vysídleno z Hondurasu a po návratu do své domovské země byli brutálně biti a šikanováni. Vláda navíc nedokázala pokrýt jejich základní potřeby, což se ukázalo později jako jedna z hlavních příčin vypuknutí Salvadorské občanské války. Hranice mezi oběma zeměmi pak byla oficiálně uzavřena.

Salvador se navzdory okolnostem Mistrovství světa ve fotbale 1970 v Mexiku zúčastnil, byl vyřazen poté, co prohrál první tři zápasy se SSSR, Mexikem a Belgií. 

Zlatá Niké, Stanley Cup i ananas z Wimbledonu: Jaká je historie nejslavnějších sportovních trofejí a oč se hraje v Kataru?

Radek Honc / 18. 12. 2022

Spadlo Newtonovi jablko na hlavu? Uřízl si van Gogh ucho? Největší mýty historie

Eliana Moravcová / 21. 01. 2023

Zdroje: www.bbc.comhistoryofsoccer.info
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM