Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Mix

Spadlo Newtonovi jablko na hlavu? Uřízl si van Gogh ucho? Největší mýty historie

Avatar photo Eliana Moravcová
21. 01. 2023

Někdy za to může časté literární či filmové zpracování, že nějakou vymyšlenou událost začnou lidi považovat za historický fakt. Ve skutečnosti se však některé „historické“ události vůbec nestaly, nebo jsou minimálně velmi přikrášlené. Přečtěte si výběr těch nejčastějších historických fikcí, které lidi považují za pravdivé.  

Universe 25: Temný experiment, který vedl k úvahám o vyhynutí lidstva

Eva Zajícová / 18. 01. 2023

Nero nehrál, zatímco Řím hořel

Určitě jste již někdy slyšeli o šíleném římském císaři se jménem Nero. Jeho vláda je často spojována s tyranií, jelikož nařídil hned řadu poprav nebo sebevražd. Neštítil se ani zločinů spáchaných na svých příbuzných, byl odpovědný za vraždu své matky Agrippiny, manželky Octavie, adoptivního bratra Britannika a vychovatele Senecy. V souvislosti s jeho krutým a extravagantním chováním se o něm rozšířilo nepravdivé mínění, že zpíval a hrál na kitharu při velkém požáru Říma, který se udál v roce 64. Ačkoliv tento římský císař není v příběhu o ohnivém pádu Říma bez viny, rozhodně během něj nehrál a nezpíval. Nero totiž ani nebyl ve městě, když požár vypukl. V době požáru se nacházel v Antiu, bezmála padesát kilometrů za městem. Římský historik dokonce potvrdil, že neexistují žádné svědecké výpovědi, které by tvrzení o jeho zpěvu v Římě podpořily. Ještě absurdnější byla fáma, že hrál během požáru na housle, jelikož ve starověkém Římě housle neexistovaly a objevily se až v 11. století. 

Vincent van Gogh si neuřízl ucho

Alespoň ne celé, jak je často zobrazováno ve filmech nebo popisováno v knihách. Umělec si uříznul pouze spodní část levého ucha a dodnes nikdo s jistotou neví, proč to udělal. Pravděpodobně za tím však stály těžké deprese, se kterými se v tu dobu potýkal. Někteří historici tvrdí, že mohl být rozrušený po hádce s umělcem Paulem Gauginem. Jiní zase tvrdí, že si kousek ucha uřízl ze vzteku poté, co se dozvěděl, že jeho bratr, který ho finančně i emocionálně nejvíce podporoval, se zasnoubil. 

Van Goghův autoportrét po sebepoškození

Isaacu Newtonovi nikdy nespadlo jablko na hlavu

Říká se, že slavný matematik objevil kouzlo gravitace poté, co mu na hlavu spadlo jablko z jabloně, pod kterou zrovna seděl a hluboce přemýšlel. Poprvé se příběh o jablku objevil v biografii Newtona, kterou napsal jeho přítel William Stukeley v roce 1792. Jenže v knize je situace popsána poněkud méně romanticky: „Napadl ho pojem gravitace… při příležitosti pádu jablka, když seděl v kontemplativní náladě,“. Historici se tak domnívají, že Newton zkrátka jen viděl padat jablko a začal nad tímto jevem přemýšlet. V žádném záznamu o jeho životě se nepíše, že by ho přitom jablko mělo udeřit do hlavy. 

Při Salemském procesu nebyla upálena žádná čarodějnice

Salemský proces byl jeden z mála případů inkvizičního stíhání čarodějnic v Americe. Během tohoto procesu ze 17. století zemřelo 20 lidí, kteří byli obviněni z praktikování čarodějnictví. Jenže ačkoliv se lidem ihned vybaví upálení čarodějnic, pravdou je, že nikdo z 20 obviněných lidí nebyl v Salemu nikdy upálen. Devatenáct z obviněných bylo oběšeno, zatímco dvacátá oběť byla rozdrcena těžkými kameny. Několik dalších obviněných pak zemřelo ve vězení při čekání na soud. Rozšířená představa o upalování čarodějnic pochází především ze západní Evropy, kde skutečně v období mezi 15. až 18. stoletím některé obviněné čarodějnice upáleny na hranici byly. 

Slavní muži se slabostí pro lehké ženy: Rasputin, Van Gogh i Charlie Sheen

Eva Zajícová / 13. 11. 2022

Lidské orgány, skryté nápisy nebo noty vytetované na zadku: Slavné obrazy ukrývají nejedno tajemství

Kristýna Ševčíková / 07. 10. 2022

Zdroj: rd.com
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM