Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Lifestyle

Zapomeňte na Makarskou i Santorini. Kam vyrazit na dovolenou, když nechcete narazit na sousedku, rvát se o lehátka a stát ve frontě na památky?

Karin Šnýdrová
28. 07. 2022

Vyhlášené turistické destinace slibují krásné pláže, nádhernou přírodu i památky, jenže jejich pověst láká k návštěvě davy turistů. Pokud vám představa přelidněných letovisek neevokuje vysněnou dovolenou, vyrazte do míst, která nemají reklamu. 

Pustý ostrov na opačné straně zeměkoule je sice ideálním tipem pro všechny, kteří si chtějí vyčistit hlavu a odpočinout od civilizace, ale stát se dobrovolným trosečníkem spolkne moře času i celoživotní úspory. Vyzkoušejte ekonomičtější variantu, aniž byste museli vystrčit nos z Evropy. 

Kde zažijete nejlepší koupačku v Česku? Vyrazte k biotopu, do lomu i na nudistickou pláž!

Karin Šnýdrová / 04. 07. 2022

Gozo, souostroví Malta 

Druhý největší ostrov souostroví Malta byl podle Homérova eposu domovem nymfy Kalypsó, která u zdejších břehů zachránila Odyssea. Sedm let spolu žili v jeskyni, než se jej na Diův příkaz uvolila propustit. Na průzkum se sem trajektem můžete vydat i vy. Rozloha ostrova Gozo je 67 km², ale nudit se tu rozhodně nebudete. A protože zatím stále nepatří mezi profláknuté turistické cíle, užijete si koupačku ve Středozemním moři se vší parádou. Menší pláže se nachází v přírodě a na lehátka a slunečníky tu jen tak nenarazíte. Pokud se při opalování nechcete vzdávat komfortu, zamiřte třeba na Ramla Bay, kde si potřebné propriety k slunění můžete pronajmout. Ostrov Gozo si užijí milovníci potápění, šnorchlování, pěší turistiky, cyklistiky i historie. 

Qeparo, Albánie 

Češi míří hromadně do Chorvatska, hlásají každý rok v létě novinové titulky. Pokud chcete snížit šance, že své volno nechtěně strávíte s upovídanou sousedkou z Vršovic nebo kolegou z práce, zajeďte si trochu dál na jih. Albánská riviéra nabízí dlouhé pláže, dokonalé výhledy a balkánskou atmosféru. Za návštěvu stojí tradiční vesnička Qeparo, která se dělí na dvě části: horní a dolní. Nabídne vám pohled na kouzelná historická stavení i moderní promenádu. 

Faerské ostrovy 

Jestliže vás výlet za tropickým počasím neláká a spíš než plážové polehávání oceníte aktivní odpočinek, Faerské ostrovy pro vás budou to pravé. Leží v severním Atlantickém oceánu, zhruba v polovině cesty mezi Islandem a Norskem a panuje zde opravdu proměnlivé klima. Pravidelný déšť a mlha jsou však jedinou nevýhodou tohoto zapomenutého ráje. Protože zde žije víc ovcí než obyvatel, najde zde útočiště každý, kdo touží prchnout z civilizace a zbavit se stresu všedních dní.

San Marino 

Říká se, že je nejstarší existující republikou světa, má zhruba 34 tisíc obyvatel a jeho plocha se rozprostírá na pouhých 61,2 km². Hned po Vatikánu a Monaku je tedy nejmenší zemí v Evropě. Historické centrum stejnojmenného hlavního města bylo v roce 2008 zapsáno na seznam UNESCO. Nepřehlédnutelnou dominantou je hora Monte Titano, která byla dle pověstí prvním stupněm schodiště vybudovaném Titány. Po něm pak chtěli vystoupat na Olymp a svrhnout Dia. Pakliže vás baví prozkoumávání měst, stane se San Marino vaší srdcovkou. 

Skiathos, Řecko 

Řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací dovolenkářů, ale kromě Kréty, Rhodosu, Kósu a momentálně populárního Zakynthosu, Mykonosu a Santorini stojí za návštěvu i ty méně známé. Třeba Skiathos na severozápadě Egejského moře. Odtud se lodí dostanete na pláž Lalaria, která je přístupná pouze z moře. Nenajdete zde žádné turistické obchůdky ani lehátka, ale průzračná voda vám malé nepohodlí stoprocentně vynahradí. 

Celebrity na dovolené: Modelka z Playboye ukázala téměř vše, Lizzo se pochlubila plnými křivkami v metalíze, topmodelky dokonalou figurou

Karin Šnýdrová / 21. 07. 2022

Do Norska bez pitbula, do autobusu jen s malým pejskem: Jaká úskalí vás čekají při cestování s čtyřnohým miláčkem

Karin Šnýdrová / 19. 07. 2022

Zdroj úvodní fotografie: Shutterstock

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM