Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Lifestyle

Do Norska bez pitbula, do autobusu jen s malým pejskem: Jaká úskalí vás čekají při cestování s čtyřnohým miláčkem

Karin Šnýdrová
19. 07. 2022

Vzít, či nevzít psa na dovolenou? To je otázka, která se honí v hlavě mnoha majitelům čtyřnohého mazlíčka. Ať už je ale vaše představa prohánějícího se chlupáče po plážovém letovisku sebevíc lákavá, realita může být úplně jinde. Co vás čeká, pokud se rozhodnete vyrazit do zahraničí se zvířecím kamarádem? Zdlouhavé rešerše, spousta zařizování i extra výlohy. 

To, že splníte všechny úřední povinnosti a nařízení však nezaručí, že se výlet vašemu parťákovi bude líbit. Cestování dokáže být pro psa extrémně stresující, obzvláště v případě letecké dopravy. Podobné situaci ho tedy nevystavujte bez rozmyslu. Může se o něj po dobu vaší nepřítomnosti postarat nějaký zodpovědný člen rodiny nebo přítel? Pak zvíře svěřte jemu. Co ale dělat, když hlídání krachne a v psím hotelu nejsou žádná volná místa? 

Kvíz nejen pro pejskaře: Vyzkoušejte svou znalost psích plemen

Martina Hoblová / 12. 07. 2022

Pozor na teplotní rekordy

Plánovat dovolenou se psem je zapotřebí dlouho dopředu. Prvním bodem, který musíte zvážit je, cílová destinace. Dnes se budeme bavit sice pouze o evropských, ale i ty se v létě dokážou svým podnebím vyrovnat vzdálenějším tropickým oblastem. Myslete na to, že horko může mít pro psa fatální důsledky. Několikahodinové procházky po rozpáleném městě mu svědčit nebudou, stejně jako pobyt na pláži v pravé poledne. Dovádění v moři si může užít ráno nebo k večeru, mezitím by měl zajištěný jiný program, stín, vodu i odpočinek. Mimochodem na málokteré pláži uvítají vašeho mazlíčka s úsměvem, to platí také o hotelech. Zjistěte si, kde jsou pet friendly a teprve poté plánujte výlet dál. Zemím s větším výskytem toulavých psů se ale pro jistotu vyhněte úplně. Hrozba pouliční rvačky s neočkovaným zvířetem by měla být jasným varováním, kam nejezdit. 

Čtěte také: Jak ochránit pejska před vedrem?

Zakázaná plemena 

S lokací máte jasno? Tak snadné to zase nebude. I v rámci Evropy se požadavky pro vstup se psem mohou lišit dle jednotlivých zemí. Příkladem je Norsko, které na svém území netoleruje plemena pitbul, americký stafordšírský teriér, brazilská fila, tosa inu, argentinská doga a československý vlčák. Problém představuje i pes vykazující agresivnější chování. Pokud bude mít místní policie navíc o plemeni pochybnosti, může v lepším případě vašeho mazlíka vykázat ze země, v tom horším jej pošle na smrtící injekci. Informujte se na stránkách velvyslanectví země, do které plánujete vycestovat a důkladně pročtěte všechna pravidla, aby se vaše dovolená neproměnila v peklo na Zemi. 

Boty, které nezanechávají stopy i kapesní sprcha: Vychytávky do divočiny i kempu

Karin Šnýdrová / 12. 07. 2022

Za tuzemák jí nenadávejte aneb Proč stojí za to být v EU a co znamená české předsednictví

Petr Šilha / 13. 07. 2022

Obecná pravidla 

Od 1. ledna 2020 platí povinnost označovat psy na území České republiky mikročipem, který je rovněž jednou z podmínek pro vycestování do cizího státu. Pejskovi může být uznáno sice i tetování, ale musí být jasně čitelné a provedené před datem 3. července 2011. Má-li váš mazlíček čip, nezapomeňte jej registrovat pod vaším jménem (pokud jste majitel). Národní registr psů České republiky tuto službu nabízí za poplatek 199 Kč. Jestliže je vlastníkem zvířete například váš partner, který s vámi necestuje, musíte od něj mít ověřené povolení, vyhnete se tím podezření z krádeže. Dále je nutné, aby měl váš čtyřnohý přítel platný evropský pas, očkování proti vzteklině, jiná očkování a odčervení, která vyžaduje daná země. Ověřte si také dobu platnosti. Proti echinokokům musí být pes ošetřen 120 až 24 hodin před vstupem do Irska, Velké Británie, Finska či na Maltu. Pamatujte, že ústní ujištění nikomu stačit nebude. Požádejte veterináře, aby záznam o provedení úkonu potvrdil pejskovi do pasu. 

Cestování autem 

Nejpohodlnějším dopravním prostředkem pro psa je auto. Pakliže je na něj zvyklý, platí to dvojnásob. I zde je ale zapotřebí dodržovat předpisy. Zajistit musíte bezpečnost přepravovaného zvířete, aby neohrožovalo ostatní osoby ve vozidle. Možnost volného pohybu omezte speciálním postrojem, který se připevní na pás, přepravním boxem nebo klecí. Vybírejte ty s certifikátem crash testu, jen tak budete mít jistotu, že jste pro bezpečí čtyřnohého svěřence udělali maximum. Po cestě pravidelně zastavujte na venčení (v okolí dálnice vhodné není) a zvířeti doplňujte zásoby vody. 

Pejsek by v autě neměl běhat na volno, dopřejte mu bezpečí díky speciální kleci či přepravce

Cestování autobusem 

Jiné způsoby cestování už jsou poněkud složitější. Mezinárodní autobusové linky přepravují psy jen zřídkakdy a rozhodně se s jejich pomocí nedostanete do všech koutů Evropy. Navíc majitelé velkých plemen mají smůlu, takový přepravní box s německou dogou se jim na klín zkrátka nevejde. Malá plemena do 10 kg sveze na vybraných linkách třeba společnost RegioJet za předpokladu, že tašku se psem budete mít na klíně či pod nohama. Zvíře musí zůstat po celou dobu cesty v uzavřené v přepravní schránce a za jízdu nic neplatí. Z Prahy se tímto způsobem můžete společně podívat do Bratislavy, Budapešti, Vídně, Drážďan nebo Berlína. 

Cestování vlakem 

Vlaky už jsou o poznání benevolentnější. Sice vás se zvířecím kamarádem nepustí do první třídy nebo restauračního vozu, ale ve druhé třídě se můžete uvelebit. Malí psíci v přepravních schránách cestují u Českých drah zcela zdarma, za větší se platí podle počtu najetých kilometrů. Ale žádné velké finanční ztráty se bát nemusíte. 351 km a více vychází na rovnou padesátikorunu. Pes by měl mít náhubek a být na vodítku nakrátko. Žádné potulovaní po vagónu. 

Cestování letadlem 

I v tomto případě mají výhodu páníčci malých plemen. Svého mazlíčka můžete převést v uzavíratelné tašce s nepropustným dnem přímo v kabině pro cestující. Po celou dobu letu musí být však umístěná pod sedadlem před vámi a pejska z ní nemůžete vyndat. Přepravní schránka u společnosti ČSA například nesmí přesáhnout 43 x 30 x 27 cm a celková hmotnost včetně zvířete 8 kg. Poplatek za každý směr cesty činí 1.530 Kč. Ne všechny letecké společnosti vám s pejskem však vyjdou vstříc.

U těch nízkonákladových to většinou ani zkoušet nemusíte, zvířatům říkají rezolutní ne. Může se tedy stát, že zatímco bez psa byste se dostali do Španělska a zase zpátky za 1.200 Kč, zaplatíte násobně víc za letenku od jiné společnosti a navíc poplatek za psa. S tím je nutné počítat. Cestu se psem je nutné rezervovat dopředu. Informujte leteckou společnost a ta vám následně potvrdí, zda ve vybraném termínu můžete vzít pejska na palubu. Teprve až pak si rezervujte letenku pro sebe. V kabině pro cestující smí být mnohdy pouze jedno zvíře, a tak je možné, že datum odletu budete muset přizpůsobit dle zájmu ostatních čtyřnohých pasažérů. 

Větší psi létají v zavazadlovém prostoru. I když to pro většinu z nich může být pořádně stresující, některé společnosti vyžadují, aby nebyli pod utišujícími léky. Zaměstnancům to komplikuje včasné rozpoznání, že s pejskem není něco v pořádku. Zvíře musí být umístěné v přepravce s miskou na vodu, kterou lze doplnit z vnější strany. Na letiště byste se měli dostavit s větším předstihem, abyste mazlíčka stihli v klidu odbavit. 

Kde zažijete nejlepší koupačku v Česku? Vyrazte k biotopu, do lomu i na nudistickou pláž!

Karin Šnýdrová / 04. 07. 2022

Zdroj fotografií: Shutterstock

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM