Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Aktuálně

Steve Jobs pořád vydělává: Prototyp prvního počítače Apple a dopis s jeho autogramem vynesly v aukci úctyhodné sumy

Avatar photo Barbara Hacsi
29. 08. 2022

Předměty spojené s historií společnosti Apple a s osobností Steva Jobse mají dnes pro sběratele vysokou hodnotu. Jedním z raritních kousků je například první veřejně dostupný počítač Apple-1.

Nedávno šel ale do dražby dokonce ještě vzácnější kousek, prototyp tohoto počítače.

Tenhle kousek má navíc docela hezký příběh. Jde vlastně jen o základní desku, není to ani kompletní počítač. Psal se rok 1976, kluci seděli v garáži a Stephen G. Wozniak byl páječ číslo 1. Steve Jobs následně desku prezentoval majiteli obchodu Byte Shop. Paul Terrell chtěl ale počítač v plné sestavě, Apple mu vyhověl a později Byte Shop prodal první várku Apple-1, padesátku plně sestavených strojů s ďábelskou cenovkou 666,66 dolarů.

Neděle
18:00 – 20:00
Trendy Expres
Dvouhodinovka o všem, co je trendy.
Barbara Hacsi

Za více než 45 let tento prototyp pochopitelně utrpěl mechanická poškození, prasklina v pravém horním rohu nakonec způsobila i odlomení části desky. To ale novému majiteli nezabránilo za prototyp v aukci zaplatit přes 677 tisíc dolarů.

Aukční síň RR Auction v nedávné době taky dražila moc hezký kousek z roku 1983, který ukazuje hravou povahu Steve Jobse. Jeden z jeho obdivovatelů ho požádal o autogram. Kancelář Steva Jobse mu poslala na stroji psaný dopis s textem, že bohužel autogramy nedává. Akorát, že Steve ten dopis vlastnoručně podepsal. Za dopis dal jeho nový majitel skoro 479 tisíc dolarů.

Vynález, kterého se muži štítili: Trnitá cesta ke kufru na kolečkách, jehož budoucnost je elektrická

Barbara Hacsi / 26. 08. 2022

Nebojte se elegance, inspirujte se u studentů elitních škol poloviny minulého století

Karin Šnýdrová / 29. 08. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM