Trendy Expres /
Celý playlist
Lifestyle

Věk je jen číslo: Psát dějiny sportu ve věku sportovních důchodců zvládl boxerský fenomén, tenisová rekordmanka i český hokejový superman

Avatar photo Carlito Brigante
09. 05. 2023

Mládí vpřed! Trend, který momentálně ctí svět sportu jako písmo svaté. Přesto se v jeho historii i současnosti najdou anomálie, které převrací zrychlenou dobu i vývojové programy na hlavu. A jak už asi tušíte, nemusíme chodit příliš daleko. 

Kladno si zachovalo extraligovou příslušnost a nemalý podíl na tom měl i hrající majitel a jeden z nejlepších hokejistů všech dob. Jaromír Jágr. Kdo se krom legendární osmašedesátky stal symbolem dlouhověkosti a výkonnosti na nejvyšší úrovni?

Neslavní slavní: Poznejte herce, kteří se převtělil do Gluma, Darth Vadera nebo Predátora

Carlito Brigante / 22. 04. 2023

George Foreman

George Foreman je bez přehánění sportovním Terminátorem. Nejenom kvůli své dlouhověkosti a odolnosti, ale také díky naprosté změně veřejného vnímání jeho postavy. Patřil mezi nejtvrdší boxery sedmdesátých let, nejdrsnější éry rohovnického sportu. Ego a špatná taktika jej ovšem stály zápas s Muhamadem Allim a po následné prohře s Jimmy Yungem se Big George psychicky zhroutil a málem zemřel. V době klinické smrti jej ovšem, jak sám říká, osvítilo boží světlo a stal se jiným člověkem. Založil si církev a odhodil boxerské rukavice do kouta na dlouhá léta. Práce reverenda ovšem stála hodně peněz, a tak se nečekaně vrátil do ringu.

A začaly se dít věci! George začal kosit jednoho soupeře za druhým, a když porazil respektovaného Gerryho Cooneyho, vstoupil zpět do záře reflektorů. Ve 42 letech se měl postavit nespornému šampionovi Evanderu Holyfieldovi. A obstál! Zápas sice prohrál, ale odboxoval plných 12 kol a následnou slávu využil k uzavření obchodu se značkou grilů, který mu dodnes generuje stovky milionu dolarů (psali jsme zde). Foreman hrál i nadále v těžkotonážní divizi důstojnou roli a ve věku 45 se stal nejstarším mistrem světa v boxu. Jeho legendární knockout úřadujícího mistra Michaela Moorera patří mezi nejpřekvapivější momenty v historii profesionálního sportu.

George Foreman po vyhraném zápase proti Moorerovi, který z něj udělal nejstaršího šampiona historie

Martina Navrátilová

Osud Martině Navrátilové přichystal nejednu překážku, ale pokaždé se jí podařilo se tomu postavit a porážet i nejtěžší životní soupeře. Včetně věku. Suverénka tenisu osmdesátých let ve své době těžko hledala konkurenci, ale důstojnou roli hrála i v době, kdy se její generační souputnice ke kurtu přiblížily maximálně jako trenérky. Nejlepší tenistka všech dob se nechtěla svého milovaného sportu vzdát, a tak se s nástupem nového milénia přetransformovala na excelentní hráčku smíšené čtyřhry. Po boku Leandera Paese z Indie dokázala ve věku 47 let opanovat Wimbledon a Australian Open. A to nebylo zdaleka vše. Těšně před svou padesátkou uzavřela elitní kariéru triumfem ve smíšené čtyřhře na US Open. Je třeba něco dodávat?

Snad jen celkové statistiky, které jen těžko někdo překoná. Rekordních 167 singlových titulů, z toho  18 grandslamových (polovinu získala ve Wimledonu, z toho šest v řadě) a 8 na WTA Finals. Rekordních deblových 177 titulů, z toho 31 grandslamových a 13 z WTA Finals.  A 15 titulů v mixu, z toho 10 na grandslamových turnajích. Světovou jedničkou byla úctyhodných 332 týdnů (lepší v historii byla jen Steffi Graf). Spolu s Margaret Court a Doris Hart zvládla získat kariérní Grand Slam v singlu, deblu i mixu. tedy kariérní Boxed Set. Výše zmíněný poslední titul na US Open 2006 vyhrála dlouhých 32 let od prvního grandslamového triumfu.  

Martina Navrátilová se raduje s triumfu ve smíšené čtyřhře na US Open 2006, jejím partnerem byl dnes už též legendární Bob Bryan, který se svým dvojčetem Mikem získal 119 deblových titulů

Jaromír Jágr

Nejrychlejší kolektivní hra neustále nabírá na tempu a například záběry z legendárního Nagana se dnešní optikou mohou jevit jako pohled na starou gardu. V Kladně se ovšem 15. února 1972 narodil muž, který zákony genetiky obrací naruby. Nejlepší hokejista devadesátých let ovládal svým umem NHL, právě v Naganu přispěl k hokejovému zázraku, ale to byl jenom začátek. Jaromír Jágr si totiž nadstandardní výkonnost dokázal přenést i do nového milénia, ve kterém se stále častěji začal objevovat i v dresu s lvíčkem na prsou.

Po anabázi v ruském Omsku vlétl již jako veterán zpět do slovutné NHL a opět exceloval! Živoucí legenda NHL a člen prestižního Triple Gold Clubu to dotáhl až na pozici druhého nejproduktivnějšího muže nejslavnější hokejové soutěže. Zatímco v NHL čekají, až budou moci vyvěsit jeho dres pod střechu arény v Pittsburghu (a možná i jinde), legendární osmašedesátka podzim své kariéry tráví v  roli hrajícího majitele. A jeho výkony v tuzemské nejvyšší soutěži stále sledujeme s otevřenými ústy. 

https://www.youtube.com/watch?v=-If8uXLu_08

Martin Hosták: Medaile z šampionátu není nedosažitelná, v extralize fandím Hradci, na komentování to nesmí být znát

Václav Mašinda / 05. 05. 2023

Při natáčení jim šlo o život: Jeremy Renner točil se zlomenýma rukama, Brendana Frasera málem zabila Mumie

Michaela Dočkalová / 23. 04. 2023

Zdroje: YouTube, Rummys Corner
Zdroje fotografií: Profimedia a Luděk Ovesný / Mafra / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM