Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Lifestyle

Někoho děsí vydělávat peníze, jiní se bojí pupíků! Tyhle fobie zní možní úsměvně, ale někoho vážně trápí

Kristýna Ševčíková
26. 09. 2022

Každý máme nějakou fobii. Jedná se o iracionální strach z předmětu, situace nebo živé bytosti. Zatímco strach je přirozenou reakcí na nebezpečí, fobie se často objevují v reakci na něco, co pravděpodobně nezpůsobí skutečnou škodu. Lidé se specifickou fobií zažívají intenzivní strach a úzkost, když je konfrontován právě s předmětem toho strachu. 

Většina lidí zná ty nejběžnější fobie, jako je strach z výšek (akrofobie) nebo strach z pavouků (arachnofobie). Existuje jich ale mnoho a některé se jsou tak zvláštní nebo tak ojedinělé, že se o nich moc nemluví. Jedinci, kteří těmito fobiemi trpí, často zažívají extrémní úzkost. Vybrali jsme pro vás další zvláštní a vzácné fobie, o kterých jste možná ani neslyšeli.

Ninja korýš, jódlující pes a cvrček, co poslouchá kolenem: Zajímavosti ze zvířecí říše

Marie Binarová / 31. 08. 2022

Arithmofobie 

Mnoho lidí nemá rádo matematiku a z těchto předmětů ve škole mají i hrůzu. Ti, co trpí arithmofobií, mají skutečný strach z čísel. Pociťují úzkost spojenou s matematikou nebo obecně s čísly. Tato fobie bývá někdy označována i jako numerofobie. Arithmofobie může výrazně narušit život člověka, protože je obtížné dělat mnoho úkolů nebo povolání, aniž bychom se čísly nebo číselnými symboly zabývali.

Octofobie 

Zajímavé je, že existuje jen málo dalších známých fobií ke konkrétním číslům, kromě strachu z čísel samotných a strachu z čísla třináct (triskaidekafobie). Lidé s oktofobií se obávají samotného symbolu osm, ale mohou se také bát předmětů prezentujících se ve skupinách po osmi. Tato vzácná fobie může pocházet z její podobnosti se znamením nekonečna. Může také pocházet z traumatické události zahrnující číslo osm, jako je třeba nehoda, která se stala osmého v měsíci.

Arachibutyrofobie

Tento jev se minimálně jednou za život stane každému, lidé s arachibutyrofobií se ho ale extrémně bojí. Čeho? Toho, že se jim arašídové máslo přilepí na ústa. Závažnost této fobie se liší od člověka k člověku. Někteří s tímto stavem mohou být schopni jíst malé množství arašídového másla, ale jiní se zcela vyhýbají konzumaci nejen i čehokoli s podobnou konzistencí. Jde o velmi vzácnou fobii, která může pramenit ze strachu z lepkavých věcí nebo z udušení.

Plutofobie

Jedná se o strach z peněz nebo bohatství. Lidé s plutofobií se mohou dokonce bát i bohatých nebo mít strach, že sami zbohatnou. Obecně se děsí peněz a nutnosti se s nimi vypořádat. Lidé s tímto strachem mohou potenciálně sabotovat svou kariéru, aby se vyhnuli vyšším příjmům. Strach ze zbohatnutí může pramenit ze strachu z odpovědnosti a tlaků s tím spojený nebo z toho, že se stanete obětí loupeže.

Ablutofobie

Jde obecně o strach z koupání, mytí nebo čištění. Tato fobie se nejčastěji vyskytuje u dětí a ustupuje s věkem, ale stále se může objevit i u dospělých. Lidé se vyhýbají koupání a sprchování, což může vést i k sociální izolaci. Ablutofobie bývá i důsledkem traumatické události zahrnující vodu nebo strach z namočení. V některých případech je fobie spojena s aquafobií, což je strach z vody.

Globofobie

Úroveň strachu z balónků se u každého člověka liší a může se pohybovat od vyhýbání se blízkosti balónků až po úplné vyhýbání se místům s balónky. U některých lidí je strach tak velký, že dokonce i pohled na balón v televizi spouští intenzivní úzkost. Tento vzácný strach může být obzvláště těžký pro malé děti, protože balónky jsou často přítomny na dětských narozeninových oslavách.

Efebofobie

Lidé s touto fobií mohou vnímat teenagery jako nekontrolovatelné nebo nebezpečné a domnívat se, že jsou hrubí, nepředvídatelní a nedodržují pravidla. Předpokládá se, že tento strach pochází z negativního zobrazování teenagerů v médiích. Lidé s tímto strachem se mohou vyhýbat návštěvám svých přátel, kteří mají teenagery doma, nebo se vyhýbat místům, kde mají teenageři tendenci se scházet.

Omfalofobie

Lidé s omfalofobií mají strach jen ze spatření nebo dotyku pupíku, dokonce i vlastních. Někteří si na něj dávají i obvaz nebo ho nějak zakryjí, aby se na něj nemuseli dívat. Lidé se také často vyhýbají místům, kde by mohli odkryté pupíky vidět, třeba pláž.

Pogonofobie

Tento strach obvykle pramení z alarmujícího incidentu s vousatou osobou. Může také vzniknout z toho, že se člověku nelíbí, že vousy skrývají něčí tvář. Lidé se ostatním s vousy vyhýbají a mohou mít dokonce úzkost při pohledu na obrázek vousatého člověka.

Vestifobie

U mnoha lidí se vestifobie, neboli strach z oblečení, projevuje jako strach z konkrétního oděvu. U jiných to může pocházet ze strachu z přiléhavého oblečení, které způsobuje, že se člověk cítí omezený. V ostatních případech je to postrach všeho oblečení. Tato vzácná fobie může vzniknout z alergie na konkrétní typ látky nebo traumatické události spojené s určitým kusem oblečení. Jsou známé i případy, kdy se u bývalých vojáků vyvinul strach z vojenského oblečení.

Decidofobie

Učinit jakékoli rozhodnutí se může někomu s touto fobií zdát nemožné, protože nedůvěřuje vlastním názorům. Člověk se tak nadměrně spoléhá na to, že mu ostatní pomohou s rozhodováním. Decidofobie by mohla být i součástí větší poruchy duševního zdraví nazývané závislá porucha osobnosti.

Fobofobie

Strach z fobií lze popsat tak, že se člověk dostane do kruhu úzkosti kvůli strachu ze samotného strachu. Fobofobie je běžně diagnostikována společně s jinými typy specifických fobií a je často spojena s úzkostnými poruchami. Lidé se často vyhýbají sociálním situacím nebo těm, které mohou vést k úzkosti.

Výsměch, ale dobře zaplacený: Dívka pohromy, kryptopes a další hvězdy meme, které vydělaly tisíce dolarů

Petr Šilha / 21. 09. 2022

Kdo měl otce nájemného vraha a koho si George Lucas vyhlédl nejprve jako truhláře? Slavní a zajímavosti jejich života

Michal Plšek / 15. 09. 2022

Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM