Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Lifestyle

Vypadá děsivě, ale je to jeden z nejbezpečnějších sportů! Parkour se hodí i pro děti a seniory

Avatar photo Martina Hoblová
05. 09. 2022

Pěkné počasí, kterého si snad budeme i nadále užívat, vybízí k aktivitám venku. A nechcete-li se jen procházet, běhat nebo jezdit na kole či kolečkových bruslích, máme pro vás tip, jak si pořádně individuálně zasportovat: Parkour. 

Tréninkovou metodu plnou překážek můžete praktikovat nejen na speciálních hřištích, ale třeba i při cestě do práce nebo na dovolené.

Ninja korýš, jódlující pes a cvrček, co poslouchá kolenem: Zajímavosti ze zvířecí říše

Marie Binarová / 31. 08. 2022

Někteří začátečníci neudělají ani kotoul 

I když to tak na první pohled nemusí vypadat, za tréninkem parkouru stojí roky tréninku. Jestli ho chcete dělat pořádně, připravte se na tvrdou dřinu. Oslovit můžete certifikovaného instruktora, nebo, když v blízkosti žádný není, pomůže jiný traceur, ale ten nemusí být dostatečně zkušený a mohl by přecenit vaše schopnosti. „Při úvodních lekcích vás čeká šest měsíců intenzivního posilování celého těla, možná i redukce hmotnosti a úprava stravy. Co mě překvapuje, že někteří začátečníci neumí udělat ani kotoul nebo se normálně odrazit a přitom chtějí umět do 14 dní salto vzad,“ říká instruktor parkouru Michal Filipin.

Instruktor Michal Filipin v akci. Foto: Ondřej Kolesár

Poslouchejte své tělo

Trénink začíná pádovými technikami, posilováním – sed-lehy, hlubokými dřepy, výskoky na schody či chůzi po čtyřech se zády horizontálně se zemí (v pozici stolu) – tzv. crawlingem. Nejprve je třeba naučit se s tělem pracovat tak, abychom ho nijak nepoškodili, a to ani do budoucna. „Na začátku je důležité, aby si každý uvědomil, co mu hrozí, pokud neposlechne své tělo, přecení své síly nebo podcení konkrétní podmínky, ať už povětrnostní nebo na daném místě. Jinak jde ale o sport jako každý jiný, pokud ho učí zkušený instruktor, který děti na překážkách jistí, nemusí z něj mít rodiče obavy,“ vysvětluje Filipin.

Hlavně bezpečně

Vydat se na parkourovou dráhu můžete i bez instruktora. Tipy a triky pro to získáte na YouTube nebo jednodenních tréninkových setkáních, takzvaným jamech. „Parkour se naučíte v parkourových klubech, v sokolských jednotách, DDM, nebo spolcích, které pro tuto činnost získaly živnost. Stejně tak se konají individuální lekce s profesionálními instruktory. Zkontrolujte si, zda má instruktor licenci, protože jen takový vás naučí parkour bezpečně,“ doplňuje Filipin. Parkour by neměli učit trenéři gymnastiky a všestrannosti, kteří nemají pro parkour doškolení. Nemusí totiž znát veškerá rizika. Jak ale Filipin dodává, v základní verzi je parkour jedním z nejbezpečnějších sportů, a to dokonce i pro seniory.

Zapomeňte na fotbal, teď letí famfrpál, roudnet a jugger: Netradiční sporty, kterým propadla generace Z

Karin Šnýdrová / 19. 08. 2022

Lavi, rappeři i youtubeři: Slavné osobnosti, které pohltil fenomén bojových sportů

Carlito Brigante / 02. 09. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM