Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Lifestyle

Polévka, která z menu vytlačila i poctivou českou bramboračku: Kam v Česku na nejlepší Pho?

Karin Šnýdrová
14. 03. 2023

Polévka je grunt, říkávaly naše babičky a nikdy ji nezapomněly naservírovat na stůl. Kromě té s játrovými knedlíčky vévodila českým domácnostem třeba také bramboračka, kulajda i dršťkovka. Dnes už sice nepatří mezi „povinné“ chody obědového menu, v restauracích ji ovšem naleznete v nejrůznějších provedeních dle světové kuchyně. Proč frčí tradiční vietnamský vývar a kam zajít na nejlepší Phở, aniž byste museli překročit hranice? 

Na sociálních sítích to vypadá, že klasická česká jídla nahradily gastronomické pochoutky z těch nejvzdálenějších koutů planety. Exotické pokrmy zkrátka přitahují pozornost a tak stojí minimálně za vyzkoušení. Jestliže se řadíte k polévkovým nadšencům, určitě jste se s oblíbenou asijskou specialitou Phở už dávno setkali. Víte ale, v kterých tuzemských restauracích má nejlepší pověst? 

Rostlinná svíčková, rýžová slanina i bezlepkové dobroty: Kam za nejlepším veganským jídlem v Česku

Karin Šnýdrová / 23. 09. 2022

Ještě než se vydáte na česko-vietnamský gastronomický výlet, měli byste si osvěžit fakta, aby vás v menu nic nezaskočilo. Druhů Phở existuje nespočet. Liší se nejen v ingrediencích, ale i podle délky vaření. Nejzákladnější a rovnou i nejpopulárnější verzí je jednoznačně Phở bò, tedy hovězí vývar s plochými rýžovými nudlemi. Velké sympatie si mezi strávníky získává rovněž slepičí Phở gà s kuřecím masem i kachní Phở vịt. Jestliže na jídelním lístku uvidíte název Phở tái, jde o polévku v medium rare úpravě, Phở chín naopak ocení ti, kteří syrové maso v lásce nemají. 

Praha: Pho Vietnam 

Ačkoliv vám může připadat, že posedlost vietnamskou polévkou v Česku trvá jen pár let, brány vyhlášeného bistra se pražským zvědavcům otevřely už v roce 2010. Od té doby se podnik Pho Vietnam, který má v současnosti dvě pobočky na Vinohradech, může pyšnit slušnou řádkou spokojených zákazníků. Právě Phở nejvíce vychvalují. Za vydatnou polévku zde utratíte od 140 Kč do 180 Kč. 

Ostrava: Little Vietnam 

Sympatické bistro vyrostlo také v srdci Ostravy na náměstí Msgr. Šrámka. Pokud vám ke štěstí stačí tradiční hovězí Phở bò a po jiném druhu polévky příliš neprahnete, tohle místo vás bude bavit. Cena 190 Kč sice nepatří k těm nejlevnějším, porce ovšem tak zasytí, že v žaludku nezbyde místo na hlavní chod. 

Brno: Gỗ

O lahodnou polévku nemůže samozřejmě přijít ani největší moravské město. V blízkosti náměstí Svobody se nachází vyhlášená vietnamská restaurace s otevřenou kuchyní, tak neváhejte a zamiřte do brněnského Gỗ. Na výběr máte hned z několika druhů milovaných Phở, včetně bezmasé varianty s tofu. Za jednu porci polévky zaplatíte v rozmezí od 155 Kč do 175 Kč. 

Phở existuje několik druhů. Na výběr máte z různých ingrediencí i doby varu

Plzeň: Pho Time

U pravých gurmánů možná nebude umístění plzeňské restaurace budit důvěru, ale konkrétně na Phở sem chodí rádi. V obchodním centru Galerie Slovany narazíte na fastfoodové bistro, které stojí za vyzkoušení, obzvláště v případě, když nemáte čas na dlouhé stolování. Do 200 Kč se zde nají úplně každý. I ten, co má největší hlad. 

Pozor, hrozí nebezpečí přejedení! Nejlepší české restaurace, kde můžete za jednotnou cenu sníst, co se do vás vejde

Karin Šnýdrová / 21. 10. 2022

Miska s rýží a zeleninou je hit: Kde v Česku můžete ochutnat nejlepší poké?

Karin Šnýdrová / 04. 08. 2022

Autorský článek 
Zdroj fotografií: Instagram a Shutterstock 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM