Ranní klub /
Celý playlist
Lifestyle

Nejlepší parkourová místa v Česku: Skvělé překážky najdete v Praze, Brně i Ostravě

Avatar photo Martina Hoblová
19. 09. 2022

Stále ještě není pozdě na to vyběhnout do ulic nebo na hřiště a pořádně si v hezkém počasí zasportovat. Své o tom ví i milovníci parkouru – tréninkové metody plné překážek, kterou můžete absolvovat téměř kdykoliv a kdekoliv. Abychom ale byli přesní, úplně kdekoliv to nejde.

A právě místům, která jsou pro tuto sportovní aktivitu nejvíce vhodná, se budeme věnovat. Pokud netušíte, co vlastně parkour je, informace najdete v našich předchozích článcích. 

Vypadá děsivě, ale je to jeden z nejbezpečnějších sportů! Parkour se hodí i pro děti a seniory

Martina Hoblová / 05. 09. 2022

Stačí lavička před domem

Málokterý sport je tak univerzální jako právě parkour. Přesto, že ho můžete praktikovat doma, v tělocvičně, na hřištích, cestou do práce nebo do školy či jen tak v přírodě, měli byste o něm alespoň něco vědět a především se mu nějakou chvíli věnovat s vyškoleným trenérem. Pro vaši bezpečnost je totiž potřeba být fyzicky i psychicky připravený. Máte-li dobrý základ, pak vám k výkonu tohoto sportu stačí například lavička před vaším domem. „Už na ní se dá udělat krásná flow, čili návaznost několika prvků. Naprostým ideálem je samozřejmě místo, kde jsou na jednom místě zídky a zábradlí v přirozené urbanistické zástavbě, takzvaný spot nebo parkourová hřiště, kterých je v Česku několik desítek,“ říká instruktor parkouru Michal Filipin. 

Nejen Praha

Právě takový prostor skýtá pro traceury neboli parkouristy nepřeberné množství překážek a příležitostí – od již zmíněných zídek a zábradlí po hrazdy, dřevěné klády nebo prvky pro menší děti. Chybět nesmí tlumící dopadová plocha, kterou požaduje legislativa. „Mapu českých parkourových spotů i s popisem najdete v aplikaci Mappka, na stránkách České asociace parkouru nebo stránkách Freemove. Tím nejvytíženějším a dokonce světově známým je pražský spot Vltavská hned vedle metra. Na jaře bude ale zdemolován a než se dokončí stavba Vltavská filharmonie, vznikne v místě zřejmě dočasný spot,“ vysvětluje Filipin.

Mezi další známé české spoty patří například pražská Třebenická, Eden, Koh-i-noor nebo Nové Butovice, po kterých vás provede mimo jiné Venda Benda ze Stünts. V Brně je pak vyhledávaný, zejména díky jamům Pavla Darkse Petržely, parčík Petrov se svými unikátně postavenými červenými cihlovými zídkami, ale i betonové kaskády a zábradlí spotu Pisárky. Míříte-li do Ostravy, David Sumec Sumara doporučuje Bludiště nebo Indio. Michal Filipin pak zmiňuje i další: „Z hřišť mohu jmenovat Barvy v Brně, Stromovku v Praze nebo Krašovskou v Plzni. A v již uvedené aplikaci najdete i mnoho dalších míst přímo z vašeho okolí. Je ale důležité zkontrolovat, v jakém jsou stavu. Zkušený traceur si spot před začátkem tréninku vždy projde a zkontroluje, zda se hrazdy nebo klády a zídky v ukotvení neviklají, nejsou poničené nebo jim něco nechybí.“

V přírodě pozor

Podle Filipina rozvíjí děti při trénincích ve spotech lépe své schopnosti přizpůsobit se okolnímu prostředí a rozlišit, na co ještě mají, a na co už ne. Přibližují se tím také generacím, které běžně skákaly po garážích a lezly na stromy, to jim tělocvična nenabídne. Nevýhodou spotů pak ale je nedostatek různorodých prvků. Kompromisem proto bývá parkourové hřiště. Trénovat ale můžete i v přírodě. Obzvlášť tam však hrozí největší množství úrazů, je proto nutné dbát na bezpečnost. Rozhodně byste se do toho neměli pouštět, nemáte-li dostatečné zkušenosti. V úvahu je nutné brát řadu okolností – počasí, plochu dopadu, co hrozí v případě, že nedoskočíte nebo jestli nám má kdo pomoci, když se něco stane.

Věková hranice zájemců se nezdravě snižuje, hlásí se nám i rodiče tříletých dětí, říká instruktor parkouru Michal Filipin

Martina Hoblová / 12. 09. 2022

Zapomeňte na fotbal, teď letí famfrpál, roudnet a jugger: Netradiční sporty, kterým propadla generace Z

Karin Šnýdrová / 19. 08. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM