Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Lifestyle

Legendární kriminalista Jiří Markovič: Dopadl nejznámější vrahy včetně Hojera, Tekverka a spartakiádního Straky

Avatar photo Lukáš Moravec
27. 01. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Na obrazovky videotéky Voyo vtrhl seriál Metoda Markovič s podtitulem Hojer. Je založený na skutečné postavě jednoho z nejznámějších českých vyšetřovatelů, Jiřího Markoviče. Dlouholetý šéf pražské mordparty, který dostal za mříže mnoho vrahů, byl známý tím, že se zločinci dokázal navázat téměř až přátelský vztah. Než se ponoříte do sledování seriálu, přečtěte si o něm víc. 

Jiří Markovič se narodil 16. listopadu 1942 na Moravě.  V roce 1964 nastoupil k policii a už o dva roky později přestoupil na oddělení vyšetřování. Od roku 1977 přijal místo na oddělení vyšetřování hlavního města Prahy a do metropole se i přestěhoval. Dále ale dle svých slov zůstával vesnickým klukem a každý volný čas trávil na rodné Moravě a na Šumavě. Jako kriminalista ovšem příliš volného času neměl a ještě trochu mu jej ubylo, když se roku 1986 stal šéfem jednoho ze dvou oddělení pražské mordparty. Když v roce 1999 odešel do důchodu, nejvíce času trávil na chalupě v Prášilech, kde se procházel po lese nebo pracoval na psaní svých knih.

Hudbu k Šíleně smutné princezně složil už jako teenager: Jan Hammer má doma i Grammy za seriál Miami Vice

Václav Šilpoch / 25. 01. 2024

Přátelský přístup k vyvrhelům

Markovič byl známý tím, že se zločinci, které vyslýchal, jednal jako se sobě rovnými a nejednal s nimi z nadřazené pozice. S některými z nich dokonce navázal až kamarádský vztah a například pětinásobný vrah Hojer mu k Vánocům dal zvláštní dárek – přiznal se k vraždám, které dosud odmítal. „Neměl rodiče. Ke mně se upnul jako k tátovi. Chtěl mi udělat radost, tak mi jednou v listopadu prozradil podrobnosti svých dvou vražd. V jiný den, při cestě z rekonstrukce, mi v autě usnul na rameni. Jeho obhájce říkal, že tohle se vidí jen ve filmu,“ uvedl v jednom z rozhovorů plukovník Markovič. S jiným vrahem, vysoce inteligentním inženýrem Tekverkem, odsouzeným za vraždu mladé dívky si zase po celou dobu jeho pobytu ve vězení psal dopisy a po propuštění se dokonce navzájem navštěvovali. Nutno dodat, že Vladimír Tekverk poskytl svou sdílností cenné znalosti jak vyšetřovatelům, tak psychiatrům při vyšetřování budoucích sadistů. Nejznámější Markovičův případ byl pravděpodobně případ Spartakiádního vraha, Jiřího Straky, který ještě jako nezletilý zabil tři ženy a o další dvě vraždy se pokusil. I s ním dokázal Jiří Markovič navázat zvláštní pouto, díky kterému se vrah sám přiznal a následně byl odsouzen na deset let vězení.

Děsil ženy v Československu tři roky: Asociální násilník Ladislav Hojer zaskočil i otrlé kriminalisty

Lukáš Moravec / 28. 01. 2024
https://www.youtube.com/watch?v=cRpBnTGKNYY

Spisovatel a mentor

Jiří Markovič odešel v roce 1999 do zaslouženého důchodu, ale i poté svým již bývalým kolegům rád poskytl radu. Rovněž pořádal přednášky a besedy pro odbornou i širokou veřejnost a s Viktorínem Šulcem napsal velice úspěšnou knihu Lovec přízraků. Později ještě spolupracoval na vydání další knihy s názvem Kriminalista, která vypráví příběh právě o Spartakiádním vrahovi. Jiří Markovič zemřel 20. října 2022 ve věku 79 let. 

Exkriminalista Josef Mareš: O Případech 1. oddělení, kostlivcích ve skříni i odchodu od policie

Miloš Pokorný / 15. 11. 2022

Legendární kriminalista Jan Štoček: Autoři Případů prvního oddělení mě zlomyslně poškodili, beru to osobně

Miloš Pokorný / 09. 03. 2023

Vražedkyně se považovala za obětního beránka: Olgu Hepnarovou mrzelo, že obětí nebylo víc

Martina Hoblová / 20. 05. 2023

Dětská tvář, nadprůměrná inteligence a žádné city: Spartakiádní vrah Jiří Straka litoval jen svého dopadení

Lukáš Moravec / 03. 12. 2022

Zdroj: YouTube.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM