Saturday Night Fever
DJ Jayyare
Celý playlist
Poslouchat online
Saturday Night Fever /
Celý playlist
Lifestyle

Nejlepší jídlo v kocovině: Připravte se na prvního ledna už teď

Karin Šnýdrová
30. 12. 2022

Většinou se nedá naplánovat, ale na tu novoroční se můžete připravit s předstihem. Protože ze silvestrovských oslav kouká pořádná opice, mějte v záloze pár triků, díky kterým se jí rychle zbavíte. Jaké potraviny si poradí s kocovinou a proč byste je měli mít nachystané v ledničce už dnes? 

Nemíchat různé druhy alkoholu, nepít na lačný žaludek a zajistit svému organismu dostatečný přísun obyčejné vody už během party, jsou nejzákladnější poučky o tom, jak se vyhnout kocovině. A přestože se s nimi setkal každý, kdo není abstinent, jen málokdo je aplikuje v praxi. Kruté následky propařené noci dokáže naštěstí zmírnit poctivá česnečka i ovocné smoothie. 

Silvestrovská nezbytnost: Kdo vynalezl chlebíček, jaké druhy patří dnes k těm nejoblíbenějším a co chutná mladé generaci

Karin Šnýdrová / 27. 12. 2022

Zázračná voda z kohoutku 

Není žádným tajemstvím, že alkohol způsobuje dehydrataci organismu. Proto se hned po probuzení budete cítit vyprahlí, jako kdybyste týden bloudili africkou pouští. Pocit žízně zažene čistá voda. Abyste pro ni nemuseli s bolehlavem přes celý byt, připravte si ji mazaně na noční stolek ještě před tím, než si dáte první drink. Tento krok ráno oceníte. Vyhněte se naopak kávě či energetickým nápojům, které by dehydrataci ještě umocnily. Skvělý nápad není ani vyprošťovák v podobě dalšího alkoholu. Možná, že kocovinu na moment přelstíte, ale o to hůř vám bude později.  

Ovocné smoothie 

Konzumací alkoholu přišlo vaše tělo i o spoustu vitaminů či minerálů. Nedostatek draslíku je při kocovině běžný jev, budete tedy muset doplnit jeho zásobu. Výborným zdrojem jsou banány. Na nákup vyrazte ještě před Silvestrem a mějte tohle zázračné ovoce pro všechny případy doma po ruce. Dělá se vám mdlo z představy, že byste měli něco zakousnout? Pak banány rozmixujte, do mixéru přidejte mléko, které srovná překyselený žaludek, výsledné smoothie jednoduše vypijte. I tenhle nápoj si samozřejmě můžete připravit prozíravě dopředu už dnes a nechat ho do prvního ledna v lednici uležet.

Nenechávejte nic náhodě a pokud nejste abstinent, počítejte s kocovinou dopředu. Ještě před silvestrovským večírkem si proto připravte banánové smoothie a uvařte česnečku či silný kuřecí vývar

Česnečka, vejce i hamburger 

Léty prověřená polévka dokáže zklidnit žaludek a zmírnit příznaky nepříjemné kocoviny. Ostatně její hlavní ingredience, tedy česnek, obsahuje řadu antioxidantů, které vás dají dokupy. Česnečku si uvařte o den dříve, kdo by chtěl trávit den po party u plotny? Jestliže jste ale ochotní obětovat pár minut v kuchyni, udělejte si čerstvá vajíčka. Ta se pyšní aminokyselinou zvanou cystein, která z těla odbourá toxický acetaldehyd. Zbytek alkoholu na sebe mohou navázat i některé mastné pokrmy. Mnoho lidí je v kocovině opravdu vyhledává, pokud patříte k těm, kterým nezdravé jídlo dokáže ulevit, pusťte se do smažení bramboráků nebo si nechte menu z fast foodu dovést donáškovou službou. 

Při jaké teplotě se pije červené a která odrůda se u nás pěstuje nejvíc? Vyzkoušejte své znalosti vína v našem kvízu

Michal Plšek / 27. 12. 2022

Jaký bude nový prezident a co nám přinese rok 2023? Přečtěte si věštbu od kartářky

Karin Šnýdrová / 26. 12. 2022

Zdroje: healthline.com, mayoclinic.com, fox2detroit.com, bbcgoodfood.com
Zdroj fotografií: Shutterstock 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM