Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Lifestyle

Mámo, táto, já jsem gay: Jak těžké je seznámit okolí se svou orientací

Iva Růžičková
13. 08. 2022

Pamatujete, jak váš spolužák Adam, ten zamračený macho kluk, tenkrát na školní slavnosti poklekl před dalším, aby mu vyznal lásku? To bylo cool, že? Akorát, že se to nestalo. To bylo v seriálu Sexuální výchova. Duhovým průvodem dnes vyvrcholí letošní ročník Prague Pride. Nejeden z jeho účastníků určitě řešil, jak svým blízkým sdělit pravdu o své sexuální orientaci. V Česku je totiž vyoutování o poznání těžší než v populárním seriálu. 

Důkazem jsou silně agresivní reakce na mladíka procházejícího tanečním krokem pražskými frekventovanými místy s duhovou vlajkou letos v červenci. Protagonistou tiktokového videa vzniklého v rámci kampaně upozorňující na Prague Pride, je Kryštof Stupka. Někteří lidé měli nutkavou potřebu mu sprostě nadávat, ba dokonce neváhali plivnout si jeho směrem – přestože nikomu neubližoval a nikterak se k tomu nechystal.

Umění zadarmo: Udělejte si výlet za nejhezčími murály v Česku

Karin Šnýdrová / 12. 08. 2022

S tou růžovou jsem to přehnal?

Pro mladé lidi, kteří se o své minoritní orientaci ještě nikomu nesvěřili, je představa coming outu těžkou životní zkouškou. V zemi, kde má tradiční Čech podivnou hrůzu ze smrti tradiční rodiny, zvanou homofobie, to skutečně není jednoduché. Nepříjemných poznámek se dočkají i kluci předškolního věku, kteří rádi nosí růžovou, nebo holky, které preferují krátký účes. Každý nepožívá takového sebevědomí a takové popularity, aby mu jeho okolí jinakost jednoduše akceptovala. Když se před několika lety vyoutoval populární youtuber a moderátor Kovy, titulky článků tento fakt uváděly slovy „…přiznal svou orientaci“, jako by šlo o něco nepatřičného či něco, co je spíše lépe tajit.

Všichni nejsme Bowie

Jeden z největších LGBT aktivistů a spoluzakladatel Hnutí pro rovnoprávnost homosexuálních občanů, herec a dabér Jiří Hromada si vzpomíná, že se svou orientaci nikdy neměl problém ani v dobách totality: „Nikdy jsem se se svou orientací netajil, ani později na DAMU nebo v divadle E. F. Buriana. Lidé mi to ale nevěřili. Hrál jsem totiž i milovníky, například rytíře des Grieux v Manon Lescaut.“ Poměry v uměleckých kruzích jsou však vždycky tolerantnější. Kdyby David Bowie (ač heterosexuál) chodil do fabriky nalíčený, v elasťákách a na jehlách, možná by mu tolik do zpěvu nebylo.

Respekt je normální

Naštěstí pro ty, kteří v tomto směru potřebují pomoc, existuje cesta. Pohovořit si otevřeně s rodinou, přáteli, spolužáky nebo kolegy o tom, kdo jsme, kdo se nám líbí a koho máme rádi, pomáhá například podpůrná skupina Najdi svou barvu. Prvním krokem může být také najít si někoho, komu se dá věřit. Nakonec se člověk diví, kolik je kolem lidí, kteří nás mají rádi takové, jaké jsme, a pro které je respekt přirozená věc.

Lidé, kteří vyoutováním prošli a vědí, jak náročný je to proces, se často rozhodnou pomáhat ostatním na jejich cestě. Aktivistou se stal po svém coming outu například teolog Jaroslav Lorman. Lenka Králová, youtuberka, influencerka a aktivistka, o svém coming outu, od kterého uběhly už dva roky, řekla: „Byl to konec přetvářky. Začala jsem konečně žít.“ Ze slavných hvězd lze jmenovat hned několik, které jsou důkazem toho, že coming out neznamená konec kariéry. Ellen Page nyní známe jako Elliota Page. Producent a herec oznámil svou homosexuální orientaci v roce 2014, v roce 2020, že je trans. Transgender modelka, herečka a LGBTQ aktivistka, hvězda seriálu Euphoria Hunter Shafer je dalším příkladem silné osobnosti. Příkladem dobré praxe je rovněž i to, že trans osobu konečně nehraje cis herec, jako tomu bývalo doposud.

Konec homofobie v Česku? Aktivista Kryštof Stupka se denně setkává s nenávistnými komentáři

Karin Šnýdrová / 05. 08. 2022

Škatulkování moderní doby: Kdy se z LGB stalo LGBTQQIP2SAA?

Redakce / 27. 04. 2022

Úvodní ilustrační foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM