Saturday Night Fever /
Celý playlist
Lifestyle

Knihovny už dávno neslouží jen čtenářům: S průkazkou můžete zkusit doučování angličtiny nebo kurz boxu

Pavlína Kosová
29. 04. 2023

Knihovna už dávno není jen místem, kam si chodí školáci pro povinnou četbu. Co vše můžete zažít s průkazkou Městské knihovny v Praze? Třeba doučování angličtiny nebo lekci o základech boxu.

Další díly (209)

Pro všechny generace

„Akce jsou různorodé, protože Městská knihovna v Praze je institucí, která poskytuje služby všem čtenářům bez rozdílu. To znamená, že akce jsou pro děti, střední generaci i pro seniory,“ říká Jana Baierová z Městské knihovny v Praze. Největší zájem je prý o komunitní akce. Co si pod tím představit? „To je právě doučování, nebo například výměny čili swapy knih, oblečení, rostlin a podobně. A velký zájem je i o workshopy. My máme v rámci knihovny tři dílny, takzvané makerspace,“ vysvětluje Jana Baierová.

V rámci knihovny tak můžete využít sousedskou dílnu nebo prostor, kde probíhají kurzy šití. „Prostor pro zkoušení nových věcí a práci na vlastních projektech pak najdete v suterénu v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí. Tam probíhají i vzdělávací workshopy,“ doplňuje Baierová.

Ve vestibulu Městské knihovny na Mariánském náměstí najdete dílo Idiom výtvarníka Mateje Kréna, instalace z osmi tisíc knih se na konci loňského roku stala hitem sociálních sítí, turisté na ni stáli frontu

Přednášky i kino 

A jaké akce knihovna v dohledné době připravuje? Do Ústřední knihovny na Mariánském náměstí můžete 3. května vyrazit na přednášku Mikrobiom a my: Máme kus duše i ve střevech? profesora Cyrila Höschla, předního českého psychiatra a popularizátora vědy. A 29. května bude v knihovně probíhat Terapie sdílením, interaktivní přednáška o intimních vztazích a komunikaci, kterou povede Ester Geislerová spolu s párovým terapeutem Honzou Vojtkem.

Do Ústřední knihovny na Mariánském náměstí ale můžete vyrazit i do kinosálu. Co se promítá? I na to dostanete odpověď v aktuální Pražské kostce.
Archiv pořadu Pražská kostka najdete v sekci Podcasty, v aplikaci Expres FM a ve vaší oblíbené podcastové službě.  

 

Budova Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze

205 let paměti a vzdělávání: Národní muzeum slaví výročí

Václav Šilpoch / 15. 04. 2023

Miroslav Donutil v Bílé nemoci na prknech ABC: Dvojrole pro mě byla výzva

Pavlína Kosová / 22. 04. 2023

Zdroje fotografií: Diego Grandi / Shutterstock.com, Radiokafka / Shutterstock.com, Stock Holm / Shutterstock.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM