Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Lifestyle

Česko trápí nedostatek řemeslníků: Proč mladá generace neuspokojí poptávku a jak dlouho si počkáte na malíře pokojů

Karin Šnýdrová
15. 02. 2023

Až když potřebujete jeho pomoc, zjistíte, jak náročné je sehnat kvalitního řemeslníka. Na českém trhu jich chybí hned 400 tisíc. Kam se poděli a proč je nestíhá zastoupit nová generace? 

Nedostatek profesionálů se promítá napříč všemi řemeslnými obory. Plánujete přestavbu bytu a neřadíte se mezi kutily? Pak počítejte s dlouhou čekací dobou i účtem, z kterého se vám protočí panenky.

Jako vejce vejci: Celebrity, které vypadají jako jednovaječná dvojčata

Karin Šnýdrová / 07. 02. 2023

Čekací doba 

Ne každý má na manuální práce nadání, případně nemohli od rodičů odkoukat, jak přibít obraz na stěnu, obložit koupelnu či vymalovat strop. Sada nářadí už dnes nepatří mezi základní vybavení domácnosti a při jakýkoliv změnách v interiéru bývá zvykem obracet se na odborníka. Obzvláště pak ve větších městech. Jenže narazit na šikovného řemeslníka začíná být v České republice nelehkou záležitostí. „Průměrná čekací doba se pohybuje v řádech měsíců. Například u malířů jsou to dva až tři měsíce, pokud zákazník potřebuje vymalovat jeden pokoj, ale třeba i půl roku a více na vymalování celého bytu. Na obkladače se čeká více než půl roku. Pokrývače, tesaře nebo klempíře může zákazník shánět i rok, na kamnáře si počkáte klidně dva roky,“ popisuje aktuální situaci Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.

Dlouhá čekací doba na profesionální malíře vede lidi často k tomu, že se do malování bytu pustí svépomocí

Situace se bude zhoršovat 

Přestože střední odborné školy si po dlouhé době nemohou na nedostatek žáků stěžovat, učňovské vzdělání má v Česku stále nepříliš lichotivou pověst a provází jej řada předsudků. „Odborné učiliště nebývá u většiny studentů školou první volby, ale jakousi záchranou, když se při přijímacích zkouškách nedostali tam, kam původně chtěli. Tím pak trpí celá řemeslnická základna. Zaměstnanecká populace navíc rychle stárne a mladých lidí je jednoduše málo. Takže na pracovním trhu figurují zejména lidé ve středním či vyšším věku, u řemesel to platí dvojnásob. Řemeslníci odcházejí do důchodu a nová generace je nestíhá zastoupit,“ vysvětluje Tomáš Ervín Dombrovský z portálu Prace.cz, který predikuje, že se situace s nedostatkem řemeslníků bude ještě zhoršovat: „Teď přicházejí na trh absolventi ze škol, kde je na jeden ročník 80 až 85 tisíc lidí, zatímco ve středním věku je na ročník 170 až 180 tisíc lidí. Ten rozdíl je zkrátka obrovský.“  

Až 80 tisíc měsíčně 

Po řemeslnících je momentálně velká sháňka, což potvrzuje i vyučený zedník a hodinový manžel Vláďa Kovář, který přijímá zakázky až na rok dopředu. Čerstvý absolvent bez praxe však uplatnění na trhu nesežene tak jednoduše. Odradit ho může například nízké finanční ohodnocení, a tak si raději sežene práci mimo obor. Kdyby však vydržel nasbírat zkušenosti, mohl by si přijít k zajímavému výdělku. „Řemeslník, který je zaměstnán u firmy, si v průměru vydělá 40 až 50 tisíc, jako OSVČ si může vydělat až 80 tisíc měsíčně,“ prozrazuje Miloslav Janeček. 

Šikovný řemeslník se nezastaví a domů přinese až 80 tisíc

Pohodlné, bláznivé i trendy: Pořiďte si teplákovku a vyrazte v ní do města

Karin Šnýdrová / 06. 02. 2023

Když pracujete a cestujete zároveň: Život digitálního nomáda získává na popularitě každým rokem

Redakce / 24. 03. 2022

Autorský článek
Zdroj fotografií: Shutterstock

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM