Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Když pracujete a cestujete zároveň: Život digitálního nomáda získává na popularitě každým rokem

Redakce
Vzbudit se v pozdních dopoledních hodinách, den strávit na pláži nebo u bazénu, popíjet koktejl a přitom pracovat. Život digitálního nomáda zní jako téměř nesplnitelný sen. Co obnáší život těchto moderních cestovatelů?
24. 03. 2022

Moderní kočovník

Existuje mnoho typů digitálních nomádů. Mohou pracovat jako webdesingeři, IT specialisté, překladatelé nebo třeba lektoři. Jedno však mají všichni společné – ke své práci potřebují kvalitní internetové připojení a notebook. Zní to možná jako sen, ale takový život má také řadu nevýhod a vyžaduje sebedisciplínu a schopnost efektivního plánování. Většina nomádů také žije velice minimalisticky a zpravidla se jejich majetek vejde do většího batohu.

Život na cestách

Dnešní online doba je takovému způsobu života nakloněna a přes internet se dá dělat takřka vše. Většina nomádů začíná jako běžní lidé, kdy získávají zkušenosti z oboru, nebo si postupně budují klientelu. Většina z nich jsou také takzvaní freelanceři, tedy lidé pracující sami na sebe. Přibývá však zaměstnavatelů, kteří umožňují pracovat online, a tak přibývá i nomádů, kteří mají svou nezávislost a přesto díky stabilnímu zaměstnavateli své jistoty. Většina nomádů pravidelně cestuje a na jednom místě nevydrží déle než několik měsíců. Mohou tak poznat mnoho jiných kultur a míst, ale zároveň musí mít dostatek sebekontroly, aby se dokázali soustředit na práci a nezanedbávali ji. Nomádi pracují mnohem více, než se může podle jejich fotek a příspěvků na sociálních sítích zdát – hlavně ze začátku jejich kariéry.

Exotické začátky

Mnoho nomádů začíná své „nomádění“ v jihovýchodní Asii, protože náklady na žití jsou tam zkrátka o dost levnější než v západní nebo střední Evropě, popřípadě v USA. Cíl mnoha nomádů je vydělávat tolik, aby mohli cestovat a žít kdekoliv po světě, třeba i v zemích jako je Norsko, kde jsou životní náklady opravdu vysoké. Žití na ubytovnách nebo sdílených bytech je nedílnou součástí startu mnoha cestovatelů. Obecně je v tomto oboru soukromí dosti omezeno a je potřeba s tím počítat.

Všechno má své ale

Je třeba zmínit, že takový způsob života rozhodně není pro každého. Přinejmenším ze začátku se nejspíš rozlučte se soukromím, na které jste zvyklí. Pokud nepatříte mezi šťastlivce s tolerantním zaměstnavatelem, tak jste odkázání na svou klientelu a nemáte stabilní příjem. I proto si musíte hlídat svou produktivitu a nezanedbávat pracovní povinnosti – je dobré mít rozvrh a držet se ho. Zkušení nomádi také doporučují vyzkoušet si tuto „práci“ nanečisto. Můžete totiž zjistit, že vám tento způsob života nevyhovuje ani zdaleka tak, jak jste předpokládali. Mnoho lidí takto pracuje a cestuje samostatně a právě osamělost bývá jejich největším nepřítelem. Většina nomádů se také shoduje na tom, že se tímto způsobem života nedá žít celý život a je tedy vhodné mít plán „na potom“.


Úvodní foto: Profimedia

Zdroje: Expertvagabond, Masterclass

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM