Ranní klub /
Celý playlist
Lifestyle

Česko je rájem pro milovníky ferrat: Za skvělým lezeckým zážitkem nemusíte do Alp, vyrazte do Děčína nebo ke Slanému

Avatar photo Martina Hoblová
03. 10. 2022

Leze, leze po železe, nedá pokoj, až tam vleze. Co je to? Ale pozor, je to chyták. Zapomeňte na dětskou hádanku, v níž je odpovědí klíč, tady jde o stále oblíbenější sportovní aktivitu zvanou via ferrata.

Milovníci adrenalinu, dobrodružství a výšek mají pré. S ferratami, zajištěnými cestami v nepřístupném horském terénu, se totiž v posledních letech roztrhl pytel a po celém světě vznikají další a další. Co je na nich tak lákavé?

Kam za českou klasikou: Na králíka k Punčochářovi, na kulajdu do Pardubic a na bůček do Vsetína

Karin Šnýdrová / 30. 09. 2022

Svačina na vrcholu

Ne každý má rád výšky, přesto si je může užít a nemusí se ani příliš bát. Lezení prostřednictvím via ferrat je oproti běžnému horolezectví snazší zejména proto, že podle instruktora Davida Michovského k němu zájemce nepotřebuje tolik vybavení. „Základ je sedací a prsní úvazek, tlumič pádu a přilba. A pokud nechcete mít ošklivé mozoly, doporučuji ještě rukavice.“ 

Na zajištěných cestách vedoucích po skále pak využívá lezec skalní chyty a stupy včetně stabilně osazených umělých prvků jako jsou ocelové kramle (skoby), kůly, žebříky a samozřejmě také ocelové lano. Právě po něm zájemce o adrenalinový zážitek leze a hlavně se za něj jistí. „Obě karabiny zacvaknete do jistícího ocelového lana a stoupáte vzhůru. V místě, kde je lano ukotveno ke skále, se postupně přecvaknete jednou i druhou karabinou a pokračujete dále. Na vrcholu si následně dáte svačinu a vyfotíte se,“ doplňuje se smíchem Michovský.

Nejdřív na kurz

Rozhodně se do toho ale nepouštějte sami, nemáte-li dostatek zkušeností. Existuje celá řada kurzů, kde vás naučí se správně navázat, bezpečně lézt a také vám řeknou, na co si dát pozor. Jako u jiných venkovních aktivit jde zejména o špatné počasí nebo nevhodně zvolenou cestu. Při výběru ferraty je nutné se zaměřit především na její délku, náročnost a odlehlost. Pro bezpečnost je ale také důležité například dodržovat správné jištění, dělat rozestupy nebo si zjistit aktuální podmínky terénu. „Bez dostatku zkušeností vám hrozí třeba pád z výšky, úder bleskem, zásah padajícím kamením, úraz nebo i smrt,“ upozorňuje Michovský.

Nejsou jen dominantou Alp

Rizika lze ale eliminovat právě dobrou přípravou a sbíráním zkušeností. Začít můžete na více než šedesáti zajištěných cestách v Česku. Po Alpách jde zřejmě o nejvíc ferrat v Evropě. „Zkusit můžete například první vzniklou a zároveň největší lokalitu v Děčíně. Je zde šestnáct tras, které vybudoval Karel Bělina na popud Jindřicha Hudečka. V cizině pak doporučuji jednoznačně Alpy. Lezení ve velkých stěnách, nad horskými potoky, po ostrých skalních hřebenech nebo třeba podél mohutného vodopádu, to je to pravé. A je jedno, zda to bude v Rakousku, Německu, Švýcarsku nebo v Itálii,“ uzavírá Michovský.

Nejlepší parkourová místa v Česku: Skvělé překážky najdete v Praze, Brně i Ostravě

Martina Hoblová / 19. 09. 2022

Zapomeňte na fotbal, teď letí famfrpál, roudnet a jugger: Netradiční sporty, kterým propadla generace Z

Karin Šnýdrová / 19. 08. 2022

Úvodní foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM