Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Kalendář

Před 65 lety Král rock'n'rollu narukoval do armády

Avatar photo Radek Honc
25. 03. 2023

25. březen je v kalendáři už 84. dnem tohoto roku, do jehož konce zbývá 281 dní. Svátek má Marián, Mario a 
Iris. Dle legendy byly v tento den roku 421 založeny Benátky a v roce 1901 z továrny Daimler Motoren Gesellschaft vyjel první Mercedes. Před 17 lety, tedy v roce 2006 zasáhly Česko velké povodně, které si naštěstí nevyžádaly oběti na životech, způsobily ale škody pět miliard korun. A kdo dnes slaví narozeniny? 

Holky z červeného gauče: Barevná adrenalinová jízda tří žen, které už nechtějí být lehké

Iva Růžičková / 24. 03. 2023

Narodili se

Finley Quaye, skotský hudebník (1974)

Držitel ceny Mobo z roku 1997 v kategorii nejlepší reggae umělec má na svém kontě také Brit Award pro nejlepšího mužského umělce, a to z roku 1998. Obě ceny souvisí s dvouplatinovým debutovým albem Maverick A Strike. 

Sarah Jessica Parker, americká herečka (1965)

Sarah Jessica Parker, americká herečka a producentka známá díky mnoha rolím, ale zejména pro ztvárnění Carrie Bradshaw v seriálu Sex ve městě. Za něj obdržela čtyři Zlaté glóby a dvě ceny Emmy. Pozoruhodné též je, že od roku 1997 žije se stejným mužem, kolegou Matthewem Broderickem. Patří tak mezi nejstabilnější hollywoodské páry

Elton John, anglický hudebník (1947)

Sir Elton John, zpěvák, skladatel a klavírista se do historie zapsal mimo jiné písní Candle In The Wind 97, tedy nejprodávanějším singlem všech dob. Za svou kariéru více než 150 milionů desek. Rodným jménem Kenneth Reginald Dwight rád používá v hotelích různá krycí jména, jako Carte Blanche, Prince Fooboo, Sir Humphrey Handbag, Lillian Lollipop, Lord Choc Ice, Lord Elpus, Binky Poodleclip nebo Sir Henry Poodle. Tuto středu zahájil své rozlučkové turné po Evropě, které vyvrcholí na letošním ročníku festivalu Glastonbury.

Aretha Franklin, americká hudebnice (1942)

Zpěvačka a skladatelka je (právem) označována jako Královna soulu. Mezi její notoricky známé hity patří skladby Respect, Say A Little Prayer, Chain Of Fool nebo duet Georgem Michaelem I Knew You Were Waiting. Během své kariéry vyhrála 18 cen Grammy. Zemřela 16. srpna 2018. 

STALO SE

2022

Bubeník Foo Fighters Taylor Hawkins byl nalezen mrtev ve svém hotelovém pokoji v kolumbijské Bogotě. Bývalému bubeníkovi Alanis Morissette na jejím tour k desce Jagged Little Pill bylo 50 let. K Foo Fighters se připojil v roce 1997.

2005

Ozzy Osbourne a jeho manželka Sharon byli nuceni uprchnout ze svého sídla v Buckinghamshire poté, co v noci vypukl požár. Prince temnot vzbudil požární poplach. Při útěku do bezpečí zahrady ještě stačili zachránit své domácí mazlíčky. Zda mezi nimi byl i netopýr, agentury neuvádějí.

2000

Boyband ‘N Sync ustanovil nový světový rekord v prodeji vstupenek. Stalo se tak poté, co během jednoho dne vyprodali naplánované turné. Milion prodaných lístků přinesl do společné pokladny přes 42 milionů dolarů

1958

Krátce po složení vojenské přísahy byl vojín číslo 53310761 ostříhán podle armádních regulí a s měsíčním platem 78 dolarů nastoupil k výcviku. Jeho jméno bylo Elvis Aaron Presley. Toho času Král rock’n’rollu vydělával zhruba milion dolarů ročně.

Kteří další hudebníci sloužili v armádě a proč?

Malé záhady velkého světa: Proč je dírka ve dveřích výtahu a americké školní autobusy žluté

Eliana Moravcová / 24. 03. 2023

Klaustrofobie, rvačka a odchod Alana Wildera: Před 30 lety vyšla poslední velká deska Depeche Mode

Pavel Kučera / 22. 03. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM