Aktuálně

Malé záhady velkého světa: Proč je dírka ve dveřích výtahu a americké školní autobusy žluté

Avatar photo Eliana Moravcová
24. 03. 2023

Člověk žije bohužel příliš krátký život na to, aby objevil všechny krásy světa a odkryl všechna jeho tajemství. Přesto však může díky dnešním technologiím svět poznat o něco blíže, než tomu bylo kdysi. Přečtěte si výběr záhadných maličkostí každodenního života, nad kterými jste možná někdy přemýšleli i vy.  

Jste podráždění a unavení? Vyměňte mobil za knížku, gauč za vanu a hlavně se pořádně vyspěte

Karin Šnýdrová / 24. 03. 2023

Proč jsou v USA školní autobusy žluté?

Žlutá na autobusech v USA má dokonce svůj název. Je to „lesklá žlutá národních školních autobusů“ a je standardní po celých Spojených státech. Vše začalo roku 1939, kdy se na jedné konferenci dohodli představitelé dopravy ze všech tehdejších 48 států na řadě bezpečnostních norem pro školní autobusy. Jednou z nich byla právě barva. Žlutá byla shledána jako nejlépe viditelná i v časném ranním nebo pozdním večerním světle. Černé písmo na žlutém autobusu je zároveň dobře čitelné. Trvalo až do roku 1974, než se podařilo všechny školní autobusy v USA sjednotit. 

Jak vědí ptáci, kam mají migrovat?

Každý rok lidé s oblibou sledují, když se do jejich obce či města vrátí čápi z teplých krajin. Stejně migruje dalších 40 % ptačích druhů. Napadlo vás však někdy, jak vlastně vědí, kam mají odletět za teplem? Podle Richarda Hollanda, docenta v oblasti poznávání zvířat na univerzitě v Bangoru, mohou migrující ptáci při vyhledávání svých cílů používat jakousi magnetickou mapu. Nikdo však netuší, jak mohou ptáci detekovat magnetické pole. 

Mají v sobě ptáci kompas?

Proč se jí na narozeniny dort?

Za původce oslav narozenin jsou považováni staří Egypťané. Věřili totiž, že jsou jejich faraoni korunováni bohy a jejich narození je božskou událostí. Proto začali jejich narození slavit. Starověcí Řekové pak tuto tradici ještě vylepšili, když na oslavu narozenin důležitých osob přidali sladkou pochoutku v podobě koláče ve tvaru měsíce na počest Artemis, bohyně lovu a Měsíce. Aby koláč zářil stejně jako Měsíc, přidali na něj zapálené svíčky. 

Za narozeninový dort vděčíme starým Řekům

Kde se vzal smajlík?

Dnes je již celá řada emotikonů, ale kdysi vše začalo právě „smajlíkem“, což je usměvavý obličej v podobě černého oblouku místo pusy a dvou černých teček místo očí na žlutém podkladu. Za jeho vznikem stojí pojišťovna State Mutual Life Assurance Company ve Worchesteru ve státě Massachusetts, která po roce 1963 procházela řadou náročných změn. Aby posílila morálku svých zaměstnanců, najala grafického designéra, který přišel právě se smajlíkem. Ten se pak tisknul pro lidi v kanceláři, aby každému vykouzlil úsměv na tváři. Dnes se smajlík objevuje běžně vedle řady dalších emotikon při virtuální konverzaci. 

Ne každá zpráva z pojišťovny nám vykouzlí úsměv na tváři, za usměvavou emotikonu ale vděčíme pojišťovně

Proč je ve dveřích výtahu malá dírka?

Pokud jezdíte výtahem často, možná jste si někdy všimli malé dírky ve dveřích výtahu, která bývá často přikryta kovovou ploškou. Tento otvor se používá v nouzových situacích, kdy je třeba otevřít dveře výtahu mechanicky. Do otvoru se vloží speciální klíč, který umožní otevřít dveře výtahu i v případě, že se kabina nenachází v daném patře nebo v případě, že se výtah zasekne.

Malá dírka, která může mít v případě zaseknutí výtahu velký význam

Opáčko z biologie: Víte, kolik zubů a kostí máme nebo jaký orgán během života zaniká?

Martina Hoblová / 21. 03. 2023

Výjimečné ženy: Průkopnice stojící za léčbou rakoviny, prvotním vyšetřením novorozenců i módními milníky

Kristýna Ševčíková / 08. 03. 2023

Zdroje: rd.comresearchgate.net, youtube.com, worcesterhistory.org
Zdroje fotografií: Shutterstock a Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM