Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Kalendář

Múza i zkáza Kurta Cobaina slaví kulatiny: Courtney Love označovali za profesionální vdovu

Avatar photo Radek Honc
09. 07. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

9. červenec je 191. dnem letošního roku, do jeho konce zbývá 175 dní. Svátek slaví Drahoslava, Drahuše, Berenika, Letície. V roce 1877 byl zahájen první wimbledonský turnaj. V prvním ročníku se hrály pouze singly mužů.

#nebududoma: V Královéhradeckém kraji do hor, na safari i hrady a zámky kolem řeky Orlice 

Michal Plšek / 08. 07. 2024

Narodili se

Jack White, americký hudebník (1975)

Někdejší polovička The White Stripes má v diskografii šest alb se svou bývalou spoluhráčkou a manželkou v jedné osobě, tedy Meg White, po třech s kapelami Raconteurs a The Dead Weather a k tomu pět sólových. Doma má 12 cen Grammy, jednu Brit Award a taky byl uveřejněn v prestižním seznamu nejlepších kytaristů historie magazínu Rolling Stone. 

Courtney Love, americká rockerka a herečka (1964)

Pozdější manželka Kurta Cobaina a frontwoman kapely Hole vyrůstala v hippie komunitě v legendární čtvrti Haight-Ashbury v San Francisku. Tam, podle svědectví její matky před soudem, měla dostat už jako malé dítě LSD. Tím, kdo jí ho podal, byl její vlastní otec. S frontmanem Nirvany zplodili dceru Frances Bean, po dobrovolném odchodu svého manžela čelila Courtney obviněním, že z jeho smrti, k níž svým chováním přispěla, těží. Tori Amos to sice nikdy explicitně nepotvrdila, ale její hit Professional Widow měl být inspirován právě dnešní oslavenkyní. 

30 let bez hlasu generace X: Sebevraždu plánoval už ve škole, průlomové album napsal jako bezdomovec a málem vstoupil do armády

Pavel Kučera / 05. 04. 2024

Jim Kerr, skotský zpěvák (1959)

Hlas frontmana skupiny Simple Minds, jejíž pět desek se dostalo na vrchol ostrovní hitparády, byl přirovnáván k Davidu Bowiemu a Davidu Byrneovi. Mezi největší hity kapely patří Don’t  You (Forget About Me) nebo Let There Be Love. 

Bon Scott, australský zpěvák (1946)

Až do své předčasné smrti v roce 1980 byl zpěvákem AC/DC. Album Back In Black, vydané jen pět měsíců po jeho smrti, je poctou zpěvákovi. Dodnes je druhou nejprodávanější deskou světa.

50 nejlepších alb: Smrt kamaráda AC/DC přetavili v přelomovou desku

Redakce / 26. 08. 2021

Jiří Holík, český hokejista, trojnásobný mistr světa, rekordman v počtu zápasů v reprezentaci (1944)
O. J. Simpson, americký sportovec a herec (1947-2024)
Tom Hanks, americký herec oceněný dvěma Oscary a pěti Zlatými glóby (1956)
Květa Peschke, česká tenistka, vítězka wimbledonské čtyřhry a fedcupová šampionka (1975)

Z úspěšného sportovce zločincem: Kvůli zatčení O. J. Simpsona za dvojnásobnou vraždu přerušila televize vysílání finále NBA

Martina Hoblová / 10. 12. 2022

Stalo se

2013

Bývalá zpěvačka Fugees Lauryn Hill nastoupila k výkonu trestu v trvání tří měsíců. Odsouzena byla za krácení daně z příjmu ve výši 1,8 milionu dolarů. 

Hvězdy 90. let: Lauryn Hill ke hvězdám nasměrovali The Fugees, jediné sólové album trhlo rekord Grammy

Pavel Kučera / 29. 11. 2023

2010

Během svého koncertu americkém městě Tinley Park ve státě Illinois požádal legendární kytarista Carlos Santana o ruku svou přítelkyni Cindy Blackman. Budoucí nevěsta (svatba byla v prosinci téhož roku) těsně před tím dokončila sólo na bicí. 

1983

The Police se na osm týdnů usadili na vrcholu amerického singlového žebříčku s písní Every Breath You Take. V zámoří se to britské trojici s jiným hitem nepovedlo, v roce 1983 ale v USA a Kanadě neměli konkurenci. Doma na Ostrovech byli Sting, Andy Summers a Stewart Copeland na vrcholu hitparády čtyři týdny, ale jednalo se už o pátý No.1 singl.

Spolužáci Mick a Keith, inzerát Larse Ulricha i svetr irské krásky: Příběhy vzniku slavných kapel

Pavel Kučera / 08. 07. 2024

Marky Mark hollywoodskou hvězdou, MC Hammer pastorem, bubeník R.E.M. farmářem: Slavní hudebníci a jejich nové kariéry

Pavel Kučera / 04. 07. 2024

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM