Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

30 let bez hlasu generace X: Sebevraždu plánoval už ve škole, průlomové album napsal jako bezdomovec a málem vstoupil do armády

Avatar photo Pavel Kučera
05. 04. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Kurt Cobain zůstává pro mnoho hudebních fanoušků jedním z nejoblíbenějších umělců, přesto je jeho krátký život tak trochu záhadou. Našli jsme několik zajímavostí, které dávají trochu jiný rozměr jinak spíš plochému portrétu rozervaného umělce a největší rockové hvězdy svojí generace, která nás dobrovolně opustila před 30 lety. 

Angažované celebrity: Rapper ukázal Americe zrcadlo, Ben Cristovao je lídrem veganů, Taylor Swift posílá lidi k volbám

Carlito Brigante / 27. 03. 2024

Zemřít jako legenda

Ačkoliv se to, co se stalo v dubnu roku 1994, mohlo jevit jako nikým nečekaná sebevražda v náhlém pohnutí mysli (nebo podle divokých konspirací dokonce i vražda, naplánovaná samotnou Courtney Love, která se měla chtít dostat k dědictví), je docela možné, že pouze jednal podle plánu, který si stanovil už ve velmi útlém mládí. Ve čtrnácti letech se totiž přiznal svému spolužákovi, že je jeho snem stát se rockovou hvězdou, být bohatým a slavným a na vrcholu úspěchu spáchat sebevraždu. Kurt totiž samozřejmě velmi dobře vnímal ten romantický status legendy, která zemřela na vrcholu sil, čímž se stala nesmrtelnou. Její podoba se navíc zakonzervovala ve věku, kdy vzhled ještě nekazil rostoucí pupek, pleš nebo vrásky. Ostatně podobných příkladů je celá pop kultura přeplněná. Ať už se jedná o hudebníky v čele s Jimem Morrissonem a Jimi Hendrixem nebo herce – za všechny jmenujme Jamese Deana. Nakolik vážně to Kurt Cobain ve čtrnácti myslel, se už nedozvíme, svůj plán však v sedmadvaceti dotáhl až ke svému hořkému konci.

O sebevraždu se pokusil už dříve

Téměř přesně měsíc před svojí smrtí byl frontman Nirvany v průběhu evropského turné převezen sanitkou do nemocnice v Římě po předávkování léky na bolest. Jeho management, firma Gold Mountain Records, tehdy vydala tiskové prohlášení, podle nějž se jednalo o nehodu, Kurt měl brát léky kvůli bolesti zad. A jelikož zrovna trpěl chřipkou a velkým vyčerpáním, prášky mu takzvaně nesedly. To však ihned vyvrátila Courtney Love, která prohlásila, že se zcela jednoznačně jednalo o jeho pokus o sebevraždu. „Vzal si asi padesát tablet. Pravděpodobně ani sám nevěděl, kolik si jich vůbec vzal. Ale jednoznačně to byl pokus o sebevraždu, protože je vyloženě hltal,“ řekla Courtney. Podle okolí však měl Kurt sebevražedné sklony už v roce 1991, kdy začal trpět velkými bolestmi žaludku, které „léčil“ poměrně kontroverzním způsobem. „Heroin je jediná věc, která mě drží od toho, abych se zastřelil,“ řekl o tom doslova Cobain. Dodejme, že poslední deska kapely se měla jmenovat I Hate Myself And I Want To Die (Nenávidím se a chci zemřít) a měla obsahovat i stejnojmennou píseň. To však vydávající firma i zbytek kapely frontmanovi vymluvili a na desce, vydané pod jménem In Utero, nakonec nevyšla ani zmíněná skladba.

Velká sláva, rychlý konec: Nejzářivější hvězdy, které zemřely předčasně

Kristýna Ševčíková / 16. 06. 2022

Sebevraždy v rodině 

Kurt nebyl jediným v jejich rodině, kdo spáchal sebevraždu. Podle Courtney byl k sebevraždě genetický téměř předurčen. Řetězec těchto tragických skutků se u Cobainů táhne až k roku 1979, kdy se jeho strýc Burle Cobain zabil střelou do břicha. Další z jeho strýců spáchal sebevraždu střelou do hlavy o pět let později. A údajně se nemá jednat o jediné sebevraždy v nejbližší rodině, ačkoliv přesná data a jména nejsou veřejně známa. A také střelné zbraně měly v jeho životě poměrně temnou stopu. Malý Kurt byl jako osmiletý svědkem dramatické situace, když jeho matka Wendy zjistila, že je jí její manžel a Kurtův otec Donald nevěrný. Vytáhla na něj prý tehdy zbraň, kterou mu přiložila k hlavě a začala mu vyhrožovat, že ho zastřelí. Kurt i a jeho sestra prý vyděšeně přihlíželi tomu, jak matka v afektu pistoli nabíjí, ale nakonec vztekle vypochodovala ven z domu a zbraň hodila do řeky, která tekla nedaleko. Následujícího dne prý Kurt několika dětem zaplatil, aby zbraň vylovily. Pak ji odnesl do bazaru a za peníze, které za ně dostal, si koupil svůj první zesilovač.

Zápasník instruktorem plavání

Ačkoliv jej máme dnes spojeného s prototypem bohéma, který spíše než sportu holduje sexu, drogám a rock’n’rollu, Kurt Cobain si v mládí zadal i s aktivním pohybem, i když velká láska to zrovna nebyla. A to dokonce ve sportu, na který by jej málokdo tipoval, v zápase řecko-římském. Do školního týmu tohoto sportu se Kurt přihlásil na popud svého otce, který se mu rovněž už na škole věnoval. A ačkoliv pro něj prý měl vlohy a nebyl úplné dřevo, upřímně to tam nenáviděl. Mimo jiné i proto se choval ke svým kolegům z týmu i k trenérovi značně odtažitě až nepřátelsky a ti mu to dávali patřičně vyžrat posměšky. K zlomovému okamžiku došlo, když byl prý Kurt jednou nasazen v jednom meziškolním utkání. A přestože měl podle všech zúčastněných na snadné vítězství, svým soupeřem se nechal schválně povalit k zemi a „zamknout“. A to jen proto, aby naštval svého přihlížejícího otce i zbytek svého týmu. Svůj účel to splnilo dokonale, nikdo z přítomných totiž už na tom, aby dál chodil zápasit, netrval. Co však Kurt miloval, bylo plavání. V jednu dobu dokonce docházel do YMCA v Aberdeenu, kde coby instruktor učil plavat děti.

Opustil školu, vrátil se jako školník

Je známo, že Cobain nebyl nijak zvlášť pilný student. Byl velmi inteligentní a vnímavý, ale škola ho nebavila. Navštěvoval střední školu v Aberdeenu poblíž Seattle, kde žil se svojí matkou, a prolézal s odřenýma ušima. Dva týdny před maturitou mu došlo, že nemá k jejímu složení dostatečné množství kreditů (americké střední školy fungují trochu jinak než naše a tamní maturita je spíš formalitou, důležité pro její splnění – stejně jako u nás na vysoké škole – jsou kredity z úkolů v průběhu roku) a nemá šanci to dohnat. A tak rozhodl ze školy odejít. Matka mu tehdy dala na výběr, buď si najde práci a přispěje do rodinného rozpočtu, nebo se odstěhuje. Asi po týdnu se proto Kurt sbalil a odešel. Nějakou dobu bydlel pod mostem přes řeku Wishkah, o čemž je i jeho píseň Something In The Way z desky Nevermind. Jak ale říkal jeho spoluhráč Krist Novoselic: „Na těch zablácených březích se nedalo žít. Hlavně když příliv neustále stoupal a klesal.“ Kurt se proto občas vplížil do do domu své matky a přespal ve sklepě. Ale práci si přesto našel. Jeho prvním zaměstnáním bylo, že dělal školníka ve střední škole, ze které předtím odešel. Krátce nato se začal živit jako uklízeč pro úklidovou firmu Lemon’s Janitorial Service a najímán byl na úklid různých administrativních budov. 

Čalouník, striptér, drogový dealer. Čím se živili, než se stali hvězdami?

Redakce / 13. 03. 2021

Album Nevermind napsal jako bezdomovec

V době, kdy skupina Nirvana nahrávala své průlomové album, byl její frontman stále bezdomovcem. Kapela sice už tehdy byla upsána nezávislému vydavatelství SubPop, u nějž v roce 1989 vydala svůj debut Bleach, label ale měl velké finanční těžkosti, a tak se od něj hudebníci žádné velké podpory nedočkali. A tak Kurt v době, kdy písně na album skládal, bydlel střídavě v matčině autě a zřídkavě i u ní doma. Byl však prý natolik upnutý ke skládání, že po žádném velkém komfortu ani netoužil. A právě kvůli zmíněným finančním těžkostem labelu SubPop začala Nirvana uvažovat o tom, že by druhou desku vydala někde jinde. Demo s písněmi z druhého alba rozeslali na řadu velkých vydavatelství a zájem jich projevilo hned několik. Nakonec se kapela – i na doporučení Kim Gordon z kapely Sonic Youth – upsala vydavatelství Geffen Records, za jehož peníze pak songy natočila znovu pod vedením producenta Butche Viga, pozdějšího zakladatele kapely Garbage. Když pak natočenou desku pustil poprvé svojí matce, prohlásila prý, že mu to nadobro změní život. A jak už to s matkami bývá, samozřejmě měla pravdu.

Všechno nejlepší, Kim Gordon: Inspirace Kurta Cobaina a vůdčí osobnost Sonic Youth slaví sedmdesátiny

Pavel Kučera / 28. 04. 2023

Málem vstoupil do armády

Ačkoliv měl Kurt ke zbraním vždycky poměrně blízko, což je zřejmé i z fotek či klipů Nirvany, v uniformě si ho dokáže představit málokdo. Přesto málem vstoupil do armády. A dokonce kvůli tom měl schůzku s náborovým důstojníkem, aby si poslechl nabídku, kterou americké ozbrojené složce hodlaly budoucí největší rockové hvězdě jedné generace učinit. Samozřejmě tím hlavním důvodem v tomto případě nebyl ani tak vztah k vojenství jako takovému, ale peníze. Americká armáda totiž svým rekrutům nabízí poměrně slušný plat a určité sociální jistoty, což v době, kdy přespával v autě, pod mostem nebo příležitostně u kamarádů, Kurt potřeboval. Nakonec však couvl, nicméně nebyl by zdaleka jedinou slavnou hudební hvězdou s vojenskou minulostí. Profesionálním vojákem byl v minulosti například i frontman Fun Lovin’ Criminals Huey Morgan nebo autor hitu Lovely Day Bill Withers. Velkou kariéru v armádě ale udělal i člen z jedné z prvních sestav Nirvany, kytarista Jason Everman. Hrál i se Soundgarden, ale nakonec dal showbyznysu sbohem a stal se seržantem speciálních jednotek. S kapelou ho můžete vidět v tomto videu, je to ten vlasáč úplně vlevo.

Útěk před kriminálem, záchrana před gangem i pomoc rodině: Slavní hudebníci v armádě

Pavel Kučera / 06. 09. 2022

Autora pozitivní hudby dohnali démoni: Avicii vládnul hitparádám i tanečním parketům, štěstí mu to ale nepřineslo

Pavel Kučera / 03. 04. 2024

Kdo produkoval nejprodávanější album historie, kterou deskou debutovala Metallica a jak se jmenuje první hit Pet Shop Boys? Ukažte své znalosti hudby 80. let

Michal Plšek / 29. 03. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM