Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Kalendář

Legendární producent Quincy Jones a oscarový herec Michael Caine slaví 90

Avatar photo Radek Honc
14. 03. 2023

14. březen je 73. dnem roku, do jehož konce zbývá 292 dní. Svátek slaví Rút, Matylda, Hilda, Noemi a Korina. Vzhledem k americkému zápisu data, tedy 3.14, dnes slavíme Den čísla pí. A taky slaví dva výjimeční pánové úctyhodné životní jubileum. Více se dočtete v článku. 

Oscar 2023: Návrat moderátora, zmizení červeného koberce a znovuzrození Cary Delevingne

Andrea Machajdíková / 13. 03. 2023

Narodili se

Katarína Knechtová, slovenská hudebnice (1981)

Zpěvačka, klávesistka, kytaristka, skladatelka do roku 1997 působila jako vokalistka v prešovské skupině IMT Smile, poté až do roku 2008 zpívala s hudební skupinou Peha, se kterou vydala čtyři desky. Teď je na úspěšné sólové dráze, mimo jiné se postarala o píseň k filmovému hitu Bathory. 

Albert, monacký kníže (1958)

Albert II. Monacký je synem knížete Rainiera III. a jeho manželky, kněžny a filmové hvězdy Grace Kelly. Má starší sestru Caroline, mladší sestru Stéphanie, dvě manželské a dvě nemanželské děti. Na zimních olympiádách v letech 1988-2002 reprezentoval Monako v jízdě na bobech, v letech 1985 a 1986 se účastnil rallye Paříž-Dakar. V lednu 2009 dobyl jižní pól a stal se tak první hlavou státu, která stanula na obou pólech planety. 

Michael Caine, anglický herec (1933)

Michael Caine, rozený Maurice Joseph Micklewhite, je anglický herec a spisovatel. Hrál ve více než sto filmech a spolu s Jackem Nicholsonem jsou jedinými herci nominovanými na Oscara v každém desetiletí od roku 1960. V roce 2021 byl hostem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde převzal Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Quincy Jones americký producent a skladatel (1933)

Jeho nejznámější autorskou skladbou je Soul Bossa Nova z roku 1962 a pozdější americká hitparádová jednička Stuff Like That. Jones drží rekord v počtu nominací na Grammy Award, má jich 80. Krom toho stojí za úspěchem tří alb Michaela Jacksona (Off The Wall, Bad a Thriller), kterých se prodalo více než 120 milionů kopií po celém světě.

STALO SE

1995

Tupac Shakur vydal desku Me Against the World, která se stala číslem jedna mezi alby v USA. Je tak prvním umělcem v historii, který tohoto triumfu dosáhl během pobytu ve vězení. Během první poloviny devadesátých let měl rapper na svém kontě celou řadu incidentů a obvinění. V roce 1993 byl například obviněn ze střelby na dva policisty mimo službu, obvinění ale bylo nakonec staženo.

1991 

R.E.M. odehráli první z plánovaných dvou koncertů v londýnském klubu Borderline, a to pod názvem Bingo Hand Job. Kapela byla na ostrovech v rámci propagace své aktuální sedmé desky Out of Time. 

1982

Metallica odehrála svůj koncertní debut, zahrála v Radio City Hall v kalifornském Anaheimu. Pozdější trashmetalová legenda vznikla koncem roku 1981 na základě inzerátu, který nechal otisknout budoucí kapelník a bubeník Lars Ulrich. 

Facka, pěstní souboj i nejslavnější selfie: Momenty oscarové ceremonie, které nevymažeme z paměti

Carlito Brigante / 12. 03. 2023

Modré džíny jsou nuda: Barevný denim přebírá vládu nad světem módy

Karin Šnýdrová / 13. 03. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia / Courtesy Everett Collection

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM