Saturday Night Fever /
Celý playlist
Kalendář

Nejslavnější český vodník slaví narozeniny

Avatar photo Radek Honc
25. 04. 2023

25. duben je už 115. dnem roku 2023, jeho konce se dočkáme za 250 dní. Svátek slaví Marek, Irvin, Izmael a Vojen. V tento ten v roce 1719 Daniel Defoe vydal román o trosečníkovi Robinson Crusoe, který strávil 28 let na opuštěném ostrově, inspirovaný skutečným příběhem námořníka Alexandera Selkirka.

Kdo se v tento den narodil? A co se stalo v hudebním světě?  

Expres Top: Dva bývalí jazzmani chystají nové album, nečekejte revoluci

Václav Mašinda / 23. 04. 2023

Narodili se

Sam Fender, zpěvák (1994)

Vítěz ceny kritiků na Brit Awards z roku 2018. Jeho následující rok vydané album Hypersonic Missiles debutovalo na prvním místě ostrovního albového žebříčku. Stejně si vedla i deska Seventeen Going Under z roku 2021,  která byla navíc nominovaná na Mercury Prize, Brit Awards a NME Awards, přičemž na těch poledních bodovala v kategoriích Nejlepší album britského umělce a Nejlepší album na světě.

Ben Johnston, skotský hudebník (1980)

Bubeník rockových Biffy Clyro, s nimiž nahrál prozatím devět alb, za která posbírali tři nominace na Brit Award v kategorii Skupina roku.

Renée Zellweger, americká herečka (1969)

Přesto, že jí byl vyčítán její nebritský původ, štíhlost a nekuřáctví, dostala roli Bridget Jones, pravého hereččina opaku, za kterou byla nominována na Oscara. Další dvě nominace na nejslavnější filmovou cenu už ovšem rodačka z Texasu proměnila, a to za role ve snímcích Návrat do Cold Mountain a Judy. 

Josef Dvořák, český herec (1942) 

Herec s nezaměnitelným stylem a citem pro komično vystupoval mimo jiné v divadle Semafor, po sametové revoluci rozjel vlastní divadelní společnost. Vidět jsme ho mohli v seriálech Návštěvníci, Arabela nebo Nemocnice na kraji města, jeho hlasem mluvil Maxipes Fík nebo Bob a Bobek. Pod krycím jménem Komik je veden ve svazcích StB, donášel hlavně na kolegy ze Semaforu a jeho šéfa, Jiřího Suchého.  

Al Pacino, americký herec (1940)

Harlemský rodák je velkým obdivovatelem Williama Shakespeara. Mezi jeho nejslavnější filmy patří Serpico, Zjizvená tvář nebo Kmotr (mimochodem, jeho prarodiče přišli do USA z městečka Corleone na Sicílii, ze kterého pochází
i postava filmového kmotra).

Ella Fitzgerald, americká zpěvačka (1918) 

Jazzová ikona napsala a nazpívala desítky oblíbených písní, což jí vyneslo přezdívku První dáma písně. Více než půl století se řadila mezi nejpopulárnější jazzové zpěvačky nejen v USA. Byla majitelkou 13 cen Grammy a v její diskografii najdeme více než 40 alb. 15. června 1996 zemřela ve věku 79 let.

STALO SE

2017

Elton John se v průběhu jihoamerického turné nakazil smrtelnou bakterií. Zpěvák musel zrušit zbytek koncertní šnůry včetně devíti naplánovaných vystoupení v Las Vegas. Po dvou dnech strávených na JIP musel legendární muzikant odletět do Velké Británie podstoupit akutní léčbu.

2014

Společnost Spotify odstranila z nabídky desku ticha americké funkové kapely Vulfpeck. Tu umístila na streamovací službu pro možné celonoční poslouchání na repeat. Cílem bylo získat více peněz ze streamování hudby, aby nemusela zvedat poplatky za vstupenky na své koncerty.

2009

Snoop Dogg byl zažalován návštěvníkem jeho koncertu v Seattlu. Důvodem bylo údajné rapperovo násilné chování vůči jeho osobě. Částka 22 milionů dolarů měla sloužit jako náhrada za újmu, kterou mu způsobila také Snoopova ochranka poté, co fanoušek vylezl na podium v domnění, že skladba Gin & Juice byla míněna jako pozvánka pro party na jevišti.

2007

Během zastávky koncertního turné The Rolling Stones ve Vídni bylo pobočníkům prezidenta USA George Bushe sděleno, že luxusní apartmán pětihvězdičkového hotelu Imperial nemůže mít hlava státu k dispozici, neboť si ho v předstihu zabookoval Mick Jagger.

1990

Kytara Fender Stratocaster, se kterou odehrál Jimmi Hendrix své vystoupení na festivalu Woodstock v roce 1969, byla vydražena za 295 tisíc dolarů, tedy zhruba 7,5 milionů korun. 

Při natáčení jim šlo o život: Jeremy Renner točil se zlomenýma rukama, Brendana Frasera málem zabila Mumie

Michaela Dočkalová / 23. 04. 2023

Neslavní slavní: Poznejte herce, kteří se převtělil do Gluma, Darth Vadera nebo Predátora

Carlito Brigante / 22. 04. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Petr Novotný / CNC / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM