Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Kalendář

Ewa Farna slaví třicetiny

Avatar photo Michal Plšek
12. 08. 2023

12. srpen je 224. den roku, do jehož konce zbývá 141 dní. Svátek slaví Klára a Jasna. Připomínáme si World Elephant Day, tedy Světový den slonů, slouží jako připomínka důležitosti těchto majestátních zvířat v našem ekosystému a upozorňuje na nutnost jejich ochrany pro přežití. 

Kdo dnes má narozeniny? A jaké události se staly před lety?

Narodili se

Ewa Farna, polsko-česká zpěvačka (1993)

V teenagerském věku 13 let zazářila rodačka z Třince hitem Měls mě vůbec rád. Za dlouhou kariéru vydala 19 alb, odehrála 1.500 koncertů a posbírala spoustu cen v Česku i Polsku, kde svou tvorbu také vydává. Z tuzemských cen jmenujme triumf v Českém slavíku v roce 2021 (kde stabilně obsazuje medailové pozice) a loňskou cenu Anděl v kategorii Zpěvačka roku za zatím poslední desku Umami. 

Ewa Farna: Umami je první dospělá deska

Redakce / 18. 02. 2022

Tyson Fury, britský boxer (1988)

Výška 2,06 metrů a hmotnost 122 kilogramů jsou dostatečně pádnými argumenty, proč se s tímhle pořízkem nepouštět do křížku. A 33 vítězství z 34 zápasů (z toho 24 knockoutem) na profesionální úrovni musí varovat i jedince bez pudu sebezáchovy. Několikanásobný mistr světa úspěšně zvládl i boj s vlastními démony a senzačně se vrátil do ringu. 

Svačil 18 piv a kokain, ale dokázal se vrátit na vrchol: Miláček Británie Tyson Fury

Carlito Brigante / 29. 01. 2023

Mark Knopfler, britský hudebník (1949)

Skladatel, kytarista a zpěvák, který se proslavil hlavně jako frontman kapely Dire Straits. S ní zaznamenal úspěch i v zámoří, když v roce 1985 singl Money For Nothing ovládl tamní žebříček. Paradoxně doma na Ostrovech se kapela dostala nejvýše na druhé místo, a to o rok později s písní Walk Of Life. Celosvětový úspěch pak zaznamenalo album Brothers In Arms. Markovy služby ve studiu nebo na pódiu využili Eric Clapton, Bob Dylan, Bryan Ferry, Emmylou Harris, Van Morrison, Steely Dan nebo Sting.

Jiří Stránský, český spisovatel a scenárista (1931)

Už ve 22 letech byl poprvé odsouzen zločinným komunistickým režimem za velezradu. Ve vězení a pracovních táborech – včetně jáchymovských uranových dolů – pak strávil celkem devět let. Staly se mu inspirací pro jeho tvorbu, z nichž část byla i převedena na stříbrné plátno nebo televizní obrazovku. Například Zdivočelá země nebo Balada o pilotovi, dílo Jiřího Stránského inspirovalo i filmy Bumerang a Kousek nebe. Dědeček herečky Antonie Formanové zemřel 29. května 2019 ve věku 87 let. 

Stalo se

2012

V Londýně slavnostním ceremoniálem skončila olympiáda za účasti Paula McCartneyho, Spice Girls, Muse, Emeli Sandé, Madness, Pet Shop Boys, Liama Gallaghera nebo Briana Maye a Rogera Taylora z Queen. Svůj velký hit Freedom! 90 zazpíval George Michael. 

1991

Kapela Metallica vydala své páté – bezejmenné – album, označované fanoušky jako Černé album. Debutovalo na vrcholu zámořského žebříčku. 

Nechtěl nahrávat největší hit a rád se inspiruje klasikou: Frontman Metalliky James Hetfield slaví šedesátiny

Pavel Kučera / 03. 08. 2023

1968

Jimmy Page, Robert Plant, John Paul Jones a John Bonham spolu poprvé hráli. Stalo se tak ve studiu na Gerrard Street v londýnském West Endu. Pár prvních koncertů odehráli pod názvem The Yardbirds, protože měli tvořit novou sestavu této kapely, v níž začínal nejen Jimmy Page, ale také Eric Clapton a Jeff Beck, zhruba po měsíci se ale přejmenovali na Led Zeppelin.

1966

Na tiskové konferenci The Beatles k jejich třetímu (a poslednímu) zámořskému turné v chicagském hotelu Astor Tower se John Lennon omluvil za svá slova, že The Beatles jsou slavnější než Ježíš. 

Chris Hemsworth dobývá filmová plátna i ženská srdce: Filmový Thor slaví 40. narozeniny

Michaela Dočkalová / 11. 08. 2023

Pochodeň číslo 1: Jan Palach se narodil před 75 lety

Václav Šilpoch / 11. 08. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM