Expres Drive /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy svět zarmoutil Frank Zappa: Před 30 lety prohrál svůj boj s rakovinou, jeho hudební stopa je nesmazatelná

Avatar photo Michal Plšek
04. 12. 2023

4. prosinec je 338. den roku, jeho konec nastane za 27 dní. Svátek slaví Barbora a Babeta. V roce 1989 byly zrušeny výjezdní doložky, což umožňovalo československým občanům cestovat do zemí mimo sovětský blok pouze s platným cestovním pasem. 

Takhle jsme cestovali na dovolenou před sametovou revolucí

Redakce / 02. 08. 2021

Narodili se

Jay-Z, americký raper (1969)

Shawn Corey Carter začínal v rodném New Yorku jako drogový dealer, dokonce byl postřelen. S hudbou začínal koncem 80. let, debutové studiové album Reasonable Doubt vydal v roce 1996. Prorazil velmi rychle, z dalších 12 sólových alb a pěti desek, na kterých spolupracoval s R.Kellym, Linkin Park, Kanye Westem a manželkou Beyoncé, jich 14 dobylo vrchol americké hitparády, díky čemuž Jay-Z drží rekord. Vydělané peníze umí dobře zhodnotit, a tak je majitel zábavní společnosti Roc Nation, oděvní značky Rocawear, řetězce 40/40 Club, technologické společnosti Aspiro a streamovací platformy Tidal, prvním miliardářem mezi hudebníky. V současnosti je jeho majetek odhadován na 2,5 miliardy dolarů. Jeho nahrávek se prodalo přes 140 milionů kusů, Jay-Z za ně dostal 24 Grammy, je držitelem cen Primetime Emmy Award a Sports Emmy Award, nominován byl i na divadelní ocenění Tony. Jako první rapper byl uveden do Skladatelské síně slávy. S manželkou Beyoncé, s níž vychovává tři děti, patří k nejvlivnějším párům showbyznysu. 

Největší boháči mezi hudebníky: Rihanna nejmladší miliardářkou, Jay-Z se z prodejce drog stal nejbohatším rapperem

Denisa Grofová / 03. 02. 2023

P. B. CH., český hudebník (1964)

Petr Chovanec se proslavil jako baskytarista kapely Lucie, ve které působil od samého začátku společně s Robertem Kodymem. Stejná dvojice v roce 1988 založila i kapelu Wanastowi Vjecy. V té působil do roku 2010, v Lucii si udělal přestávku v letech 1994-1998, kdy zároveň vydal eponymní sólové album. Jako producent se podílel na albech Anny K. a kapely Cirkus Praha.  

50 nejlepších českých alb: Svou druhou deskou Wanastowi Vjecy potvrdily, že nejsou jen vedlejšákem poloviny Lucie

Petr Novák / 24. 05. 2023

Dnes se také narodili: 

Gérard Philipe, francouzský herec (1922-1959)
Horst Buchholz, německý herec (1933-2003)
Jeff Bridges, americký herec a hudebník (1949)
Sergej Bubka, ukrajinský tyčkař, dlouholetý držitel světového rekordu (1963)
Tyra Banks, americká topmodelka a herečka (1973)

Stalo se

1993

Multiinstrumentalista, producent a skladatel Frank Zappa prohrál tři týdny před svými 53. narozeninami boj se zákeřnou nemocí. Jeho hudební stopa je široká a nesmazatelná, byl virtuózem a průkopníkem, jeho improvizace sahaly od avantgardního jazzu přes zvukové experimenty s netradičními nástroji až po satiru moderní společnosti. Po jeho smrti byl v roce 1995 poctěn uvedením do Rock’n’Rollové síně slávy a o dva roky později i Grammy za celoživotní dílo. Tuzemské fanoušky s Václavem Havlem v čele potěšil v roce 1991 na svém posledním veřejném vystoupení v rámci koncertu Adieu C.A. u příležitosti konce dočasného pobytu sovětských okupantů na území Československa.  

Sbohem, okupanti: Před 31 lety opustil Československo poslední ze 110 tisíc Sovětů

Václav Šilpoch / 27. 06. 2022

1988

Aniž by to tušil, Roy Orbison odehrál svůj poslední koncert. A to v clevelandském Front Row Theater. Vystoupení bylo podrobně popsáno v rozhovoru pro magazín Rolling Stone, který měl 52letého umělce v posledních měsících doprovázel na každém kroku. Zemřel na infarkt o dva dny později. 

1980

Dva měsíce po smrti bubeníka Johna Bonhama zbylí členové Led Zeppelin oznámili konec kapely. V tiskovém prohlášení stálo: „Přejeme si, aby se vědělo, že ztráta našeho drahého přítele a hluboký pocit nerozdělitelné harmonie, který jsme pociťovali my i náš manažer, nás vedly k rozhodnutí, že nemůžeme pokračovat v činnosti kapely. Od té doby se při různých – zpravidla charitativních – příležitostech párkrát hudebníci na pódiu sešli, za bubny vždy usedl Johnův syn Jason. 
 

1971

A ještě jednou Frank Zappa: Během jeho koncertu začalo hořet v historické budově Casina ve švýcarském Montreux, zůstaly z něj jen základy. Nikdo nebyl vážně zraněn, ale jeden trvalý následek kromě zničení budovy událost má. Deep Purple o ní složili svůj největší hit Smoke On The Water.

Ambasador Movemberu David Matásek: Pár kamarádů jsem natolik vystrašil, že šli na vyšetření

Miloš Pokorný / 30. 11. 2023

Hvězdy 90. let: Lauryn Hill ke hvězdám nasměrovali The Fugees, jediné sólové album trhlo rekord Grammy

Pavel Kučera / 29. 11. 2023

Zdroje: wikipedia.org, onthisday.com, thisdayinmusic.com, csfd.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM