Kalendář

Den, kdy na svatého Patricka před 45 lety poprvé zazářili čtyři kluci z Dublinu

Avatar photo Radek Honc
17. 03. 2023

17. březen je 76. den roku, do jehož konce zbývá 289 dní. Svátek slaví Vlastimil, Gertruda a Gerda. Velká část zeměkoule dnes zezelená, protože Irové po celém světě slaví Den svatého Patrika.  

Byli miláčky davů, dnes po nich neštěkne ani pes: Kam se poděly hvězdy 90. let

Eva Zajícová / 16. 03. 2023

Narodili se

Rhian Teasdale, anglická hudebnice (1993)

Rodačka z Isle of Wight, která se svojí kamarádkou Hester Chambers v roce 2019 založila duo Wet Leg. Předloni prorazily se singlem Chaise Longue, v loňském roce pak vydaly eponymní debutové album. Čerstvé držitelky dvou Grammy a Brit Awards vystoupí na slovenském festivalu Pohoda. 

Miles Kane, anglický hudebník (1986)

Zpěvák a kytarista byl v letech 2004-2007 členem skupiny The Little Flames, následně dva roky působil v kapele The Rascals. Od roku 2007 je rovněž členem superskupiny The Last Shadow Puppets spolu s velmi dobrým přítelem a zároveň frontmanem Arctic Monkeys, Alexem Turnerem.

Grimes, kanadská hudebnice (1988)

Zpěvačka a textařka, vlastním jménem Claire Elise Boucher, vydala od roku 2010 pět alb. Její hudební styl by se dal popsat jako lo-fi R&B až futuristický dance-pop. S podnikatelem Elonem Muskem vychovávají dvě děti, syna jménem X Æ A-12 a dcerku, kterou pojmenovali Exa Dark Sideræl. 

Nat King Cole, americký hudebník (1919)

Americký jazzový pianista, hudební skladatel a zpěvák s jemným barytonovým hlasem se řadí mezi nejvýznamnější postavy hudební historie Spojených států amerických. Mezi jeho nesmrtelné klasiky patří skladba Unforgettable. V otcových šlépějích pokračovala i dcera Natalie, která za svou kariéru získala devět cen Grammy. Nat King Cole zemřel v roce 1965, kdy mu bylo pouhých 45 let, Natalie nás opustila na Silvestra 2015 ve věku 65 let. 

STALO SE

2016

Britský indierockový band The 1975 stanul v čele zámořské albové hitparády s deskou I Like It When You Sleep, For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It. Tímto titulem kapela ustanovila nový rekord v délce názvu alba, které se kdy na vrchol žebříčku dostalo. 

2006

The Smiths odmítli více než lukrativní nabídku. Pět milionů dolarů za jejich reunion! A to jen pro jedno vystoupení v rámci amerického festivalu Coachella. Kultovní britští muzikanti se pro osobní antipatie bohužel rozešli v roce 1987.

1978

U2 vyhráli v talentové soutěži pořádané v Dublinu 500 liber a šanci zúčastnit se konkurzu na CBS Ireland. O dva roky později jim vyšla debutová deska Boy. 

1967

Jimi Hendrix Experience vydávají singl Purple Haze. Levoruký kytarista četl novelu Night Of Light sci-fi spisovatele Philipa José Farmera. V příběhu zasazeném na vzdálenou planetu se právě purpurové opary způsobené Sluncem objevují a mají neblahý vliv na obyvatele planety. Podle mnohých je tento v knize popisovaný jev inspirací právě pro legendární singl Jimiho Hendrixe.

Slavní sousedi: Na dům vedle Micka Jaggera si připravte 4,5 miliardy, vedle Justina Biebera nebo Brada Pitta můžete bydlet levněji

Karin Šnýdrová / 16. 03. 2023

Opáčko ze zeměpisu: Který evropský ostrov je největší a kde stojí La Sagrada Familia? Vyzkoušejte se ze znalostí o Evropě

Kristýna Ševčíková / 16. 03. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM