Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Kalendář

Blur poprvé dobyli ostrovní hitparádu před 30 lety: Jejich slavné album zůstalo v žebříčku další dva roky

Avatar photo Radek Honc
15. 05. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

15. květen je 136. dnem letošního roku, do jeho konce zbývá 230 dní. Svátek slaví Žofie, Sofie a Brenda. V roce 1951 byla v Praze u Apolináře otevřena první protialkoholní záchytná stanice v Československu. Její myšlenka se od nás začala šířit do celého světa. Prvním klientem se stal o tři dny později ruský námořní inženýr. 

O skleničku navíc: Nicolas Cage vděčí alkoholu za Oscara, Mickey Rourke se role pijana ujal i v reálném životě

Carlito Brigante / 12. 03. 2024

Narodili se

Au/Ra, německá zpěvačka (2002)

Jamie Lou Stenzel svou první píseň vydala v roce 2016, tedy ve 14 letech. Singl Panic Room zremixovala dvojice CamelPhat a udělala zní obrovský hit roku 2020. 

Birdy, anglická zpěvačka (1996)

Jasmine Lucilla Elizabeth Jennifer van den Bogaerde vydala svůj eponymní debut v 15 letech.  Deska je popisována jako hipster lo-fi indie rock. Od té doby do své diskografie přidala další čtyři desky, to nejnovější, Portraits, v roce 2023.

Brian Eno, anglický hudebník (1948)

Multiinstrumentalista, hudební producent, skladatel a teoretik, celým jménem Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno, patří mezi průkopníky ambientní hudby. Také se hodně věnuje produkci desek. Svoje nahrávky mu svěřili Talking Heads, U2, Damon Albarn, Coldplay nebo David Bowie. S posledně jmenovaným pracoval také na slavné berlínské trilogii, tedy na deskách Low, Heroes a Lodger. 

Madeleine Albright, exministryně zahraničí USA, narozená jako Marie Korbelová v ČSR (1937-2022)
Jiří Němec, český fotbalista a trenér (1966)
Ronald de Boer, nizozemský fotbalista (1970)
Patrice Evra, francouzský fotbalista (1981)
Andy Murray, skotský tenista, dvojnásobný olympijský šampion, vítěz tří grandslamových titulů (1987)

Madeleine Albright: Rodačka z Prahy se dostala až na vrchol světové politiky, na svou rodnou zemi ale nezapomněla

Václav Šilpoch / 23. 03. 2023

S čím nám pomohla Madeleine Albright a komu se přezdívalo Česká lokomotiva? Ukažte v kvízu, jak znáte slavné české rodáky

Kristýna Ševčíková / 18. 01. 2023

Stalo se

2008

Neil Diamond dosáhl ve svých 67 letech poprvé v kariéře vrcholu americké hitparády. A to s devětadvacátou Home Before Dark. Překonal tak dva roky starý rekord pro nejstaršího umělce na nejvyšší pozici zámořského žebříčku, který držel Bob Dylan. Předchozí Diamondovo nejvyšší umístění bylo na druhé příčce díky soundtracku  k filmu Racek Jonathan Livingston (Jonathan Livingston Seagull) z roku 1973. 

1995

Supergrass vydali své debutové album I Should Coco. Nahrávka ovládla britskou hitparádu, a to i díky úspěchu hitu Alright, který se v singlovém žebříčku zastavil těsně pod vrcholem. 

1994

Britpopová parta Blur si připsala svoje první albové číslo 1 na domácí půdě. Jejich třetí deska Parklife zůstala v žebříčku další následující dva roky. Z alba pochází hity Girls & Boys, End Of A Century nebo titulní singl. Dodnes je označováno za jedno z nejlepších alb 90. let, bylo nominováno na Mercury Prize, tu jim ale vyfoukli M People s nahrávkou Elegant Slumming. Na Brit Awards se zadařilo víc, jednou ze čtyř cen byla i ta v kategorii Nejlepší britské album roku. Najdete ho i v seznamu 1001 alb, která musíte slyšet, než umřete. A navíc i v našem žebříčku 50 nejlepších alb všech dob! 

50 nejlepších alb: Deska Parklife pomohla Blur z dluhové pasti

Redakce / 08. 09. 2021

Nepochopený film o nepochopeném vrahovi: Na způsob vyprávění Lesního vraha nejsme připraveni

Iva Růžičková / 14. 05. 2024

David Beckham chce miliardu: Legendární fotbalista vyrazil do boje s padělateli svých výrobků

Michaela Dočkalová / 13. 05. 2024

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM