Večerní show
Radek Honc, Vladimír Pavlík
Celý playlist
Poslouchat online
Večerní show /
Celý playlist
Hudba

Prostřelené kolo, výmaz ze scény a nakonec hymna sametové revoluce! Modlitba pro Martu zazní z českých rádií

Redakce
17. 11. 2022

17. listopad je dnem, kdy z většiny českých rádií zní stejná píseň. Jedenáct minut po sedmnácté hodině se éterem Expres FM a řady dalších komerčních i veřejnoprávních stanic rozezní tóny Modlitby pro Martu, písně, která vznikla v pohnutých časech po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, aby se o 21 let později stala jedním ze symbolů konce vlády jedné strany. 

Původní název písně byl pouze Modlitba, ale dnes se o ní nemluví jinak než jako o Modlitbě pro Martu. Autory jsou Jindřich Brabec a Petr Rada a napsali ji pro jeden z dílů televizního seriálu Píseň pro Rudolfa III. Píseň vychází z textu Jana Amose Komenského z díla Kšaft umírající matky Jednoty bratrské

Dramatický vznik

Speciální náboj daly skladbě okolnosti, za kterých byla nahrána. S čerstvou písničkou jel Brabec zhruba dva dny po začátku okupace do nahrávacího studia, kde už čekala Marta Kubišová. Po cestě mu sovětští vojáci ale prostřelili kolo u auta, tak nezbylo, než aby text diktoval po telefonu. Martě Kubišové se pak pásek se záznamem písně podařilo provézt přímo do rozhlasu. Než došlo k úplnému zákazu vysílání písně, prodalo se na tu dobu úctyhodných 80 tisíc kopií. Vlivem okolností píseň vymazala Martu Kubišovou na 20 let z české hudební scény. 

V roce 1989 Marta píseň, společně s hymnou, zazpívala z balkónu pražského Melantrichu na Václavském náměstí, a to po boku Václava Havla. Díky tomu se stala jedním ze symbolů sametové revoluce tak, jako kdysi značila odpor proti okupaci Československa. 

Díky, že můžem

Spolek Díky, že můžem, který již devátým rokem pořádá oslavy 17. listopadu na Národní třídě, je organizace skládající se ze studentů a mladých lidí, kterým život ve svobodě a demokracii nepřijde jako samozřejmost, a proto chtějí tyto hodnoty a principy připomínat a dále na nich stavět. Na základě toho vznikla iniciativa, díky které tradičně zaznívá Modlitba pro Martu 17. 11. v 17.11 současně na téměř čtyř desítkách komerčních i nekomerčních rádiových stanic, samozřejmě i na Expres FM. Společně tak studenti umožnili lidem uctít a oslavit státní svátek i mimo Národní třídu.

Největší písně Paní zpěvačky: Marta Kubišová slaví 80, připomeňte si její hity a vyberte svůj nejoblíbenější

Pavel Kučera / 01. 11. 2022

Marta Kubišová a Public Enemy hýbají dějinami

Redakce / 21. 11. 2020

Zdroj: Díky, že můžem
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM