Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Podzimní koncertní taháky: Přijedou k nám Machine Gun Kelly, Bastille i kultovní The Cure

Avatar photo Pavel Kučera
02. 09. 2022

Festivalová sezona pomalu doznívá a s blížícím se podzimem je na místě uvažovat, jak jej prožít a taky si pro tom trochu užít. Nabízíme vám přehled těch (podle našeho pohledu) nejzajímavějších koncertů, které můžete navštívit v nadcházející poslední třetině letošního roku.

Na své velké koncerty se chystají i tuzemské hvězdy jako Ben Cristovao (1. října v O2 Areně), Lenny (24. listopadu v hale O2 Universum), nebo Lucie, která si zopakuje své vystoupení v doprovodu symfonického orchestru a pěveckého sboru v programu Lucie v opeře (od září do listopadu v Ostravě, Praze, Bratislavě, Pardubicích a Brně). 

Ze slovenské vesnice do Hollywoodu: Originální tatérce Ivaně Belákové se pod ruce dostaly hvězdy, sní o Justinu Bieberovi

Denisa Grofová / 31. 08. 2022

LP

Laura Pergolizzi je plné jméno americké skladatelky, zpěvačky a kytaristky, která se skrývá za zkratkou LP. Původně se živila jako skladatelka písní pro takové hvězdy jako Christina Aguilera (Beautiful People), Rihanna (Cheers (Drink To That)), Rita Ora (Shine Ya Light) či Céline Dion (Change My Mind). Současně však vždy nahrávala i vlastní hudbu a s deskou Forever Now, která se dostala na druhé místo oficiální americké Billboard Chart, se dočkala průlomu do nejvyšších pater současné populární hudby.

A v nich se LP celkem s přehledem drží dodnes. A to přesto, že její zatím poslední album, jímž je loňská deska Churches, komerčního úspěchu jejích předchozích alb zdaleka nedosáhla. Živá verze její nejslavnější písně Lost On You, která vyšla v roce 2016 na jejím stejnojmenném album, však má na YouTube přes miliardu shlédnutí.

Kdy: 6. září 2022
Kde: Forum Karlín, Praha

LP exkluzivně: Ať si lidi prostě užívají svůj život a nevrací se ke špatným věcem

Redakce / 30. 12. 2021

Sofi Tukker

Nejedná se o jméno interpretky, jak se řada lidí domnívá, ale o dvojici, která je v posledních letech jednou z hlavních globálních tváří současného electropopu. Sophie Hawley-Weld a Tucker Halpern tvořící duo Sofi Tukker pocházejí z New Yorku a za svoji hudbu byli už dvakrát nominováni na cenu Grammy v kategorii nejlepší elektronická nahrávka roku. V letošním roce Sofi Tukker vydali nové album s trochu tajemným názvem Wet Tennis, což však má být ve skutečnosti zkratka pro When Everyone Tries to Evolve, Nothing Negative Is Safe.

Ani pro Sofi Tukker zářijový koncert v Roxy nebude jejich první pražskou zastávkou, v minulosti jsme je tu viděli hned dvakrát. A vzhledem k úspěchu, který u místního publika sklidili, mají na už beznadějně vyprodaném vystoupení rozhodně na co navazovat.

Kdy: 7. září 2022
Kde: Roxy, Praha

Superorganism

Tenhle mezinárodní spolek si na současné indiepopové scéně získal poměrně rychle velké renomé. Zajímavé je, že členové skupiny, mezi nimiž jsou i japonská zpěvačka Orono, která žije v Maine, ale i další členové, pocházející z Londýna, se poprvé setkali online a takto spolu vytvořili hudební projekt ještě dříve, než se vůbec poprvé osobně setkali. Což je ale pro dnešní dobu vlastně dost typické.

Jejich první eponymní deska byla před čtyřmi lety nečekaným hitem a skupina v té době vystoupila také v Praze. Sem se nyní vrací, a to s nejnovější deskou s příznačným názvem World Wide Pop.

Kdy: 9. září 2022
Kde: Lucerna Music Bar, Praha

Machine Gun Kelly 

Americký zpěvák, kytarista a rapper Colson Baker si svůj pseudonym Machine Gun Kelly vypůjčil od známého amerického gangstera z první poloviny 20. století (ten se jmenoval George Kelly Barnes). MGK, jak je občas jeho jméno také zkracováno, je poslední dobou proslulý mimo jiné svým okázale vášnivým vztahem s americkou herečkou a sexbombou Megan Fox. U toho ale kupodivu stíhá vydávat i alba na pomezí pop rocku a pop punku, která celkem s přehledem vyhrávají americkou hitparádu.

To platí pro jeho poslední dvě alba, jimž jsou předloňská Tickets To My Downfall a letošní Mainstream Sellout. Že jeho rychlé vypalovačky nejlíp fungují naživo, se pokusí opět přesvědčit pražské publikum ve Sportovní hale Fortuna u Výstaviště v druhé polovině září.

Kdy: 19. září 2022
Kde: Sportovní hala Fortuna, Praha

The Cure

Anglickou skupinu The Cure asi není nutné nikomu dlouze představovat. Jedna z nejvíce kultovních skupin hudební historie, jíž parta kolem stále mocně nalíčeného a natupírovaného Roberta Smithe nepochybně je, v Česku naposled hrála před třemi lety na festivalu Colours Of Ostrava. Nyní se k nám opět vrací, a to v rámci svého aktuálního turné, během nějž s sebou bere v pozici předkapely podobně naladěné a rovněž dnes už velmi populární skotské uskupení The Twilight Sad.

Pro fanoušky kapely bude jistě tento koncert povinnost, ačkoliv by nás zajímalo, jak to vypadá s novým albem, které Smith ohlašuje už pěkných pár let, ale zatím je ticho po pěšině. V poslední době se objevil aspoň coby host v písních svých kolegů CHVRCHES a Gorillaz.

Kdy: 24. října 2022
Místo: O2 arena, Praha

Bonobo 

Anglický hudebník Simon Green, vydávající pod uměleckým jménem Bonobo, je dlouhodobě jedním z nejúspěšnějších producentů elektronické hudby. Ten svoji originální a rozpoznatelnou hudbu vydává už od začátku milénia a dlouhá léta je spojen s vlivným vydavatelstvím Ninja Tune. Jeho hudba se dlouho držela v elektronickém undergroundu, to už však neplatí. Album The North Borders z roku 2013 zaznamenalo hitparádový průlom a s posledními dvěma deskami, Migration (2017) a zejména letošní Fragments (2022) se dokonce dostal na pátou příčku oficiální britské albové hitparády.

Což je opravdu mimořádný úspěch na někoho, kdo tvoří hudbu, která je téměř výhradně instrumentální. I Bonobo v Praze hrál před čtyřmi lety, kdy vyprodal Forum Karlín. Nepochybujeme, že letos v listopadu tomu bude úplně stejně.

Kdy: 26. listopadu 2022
Kde: Forum Karlín, Praha

Nouvelle Vague 

Tohle je už tak trochu tutovka. Francouzští Nouvelle Vague, kteří se věnují předělávání postpunkových a novovlnných písní do rytmu houpavé bossa novy, v Praze vystoupili mnohokrát a podle všeho se sem ještě mnohokrát vrátí. Místní publikum je miluje, a tak se tu vždy kapela dočkala vřelého přijetí, ať už s nimi byla Melaine Pain nebo jiná zpěvačka. Momentálně tento projekt, který v Paříži začátkem milénia založili Olivier Libaux a Marc Collin, za mikrofonem doprovází hned několik vokalistů, kteří se střídají.

Na co však můžete dát krk je to, že dojde na hity jako Love Will Tear Us Apart od Joy Division, Just Can’t Get Enough od Depeche Mode nebo Too Drunk To Fuck od The Dead Kennedys. A že při nich bude tančit celá Akropole.

Kdy: 1. října 2022
Kde: Palác Akropolis, Praha

Kodaline

Když irští indie-pop-folkoví hitmakeři Kodaline před čtyřmi lety vstupovali v Praze, jejich koncert musel být pro zájem z původního Lucerna Music Baru přesunut do Velkého sálu Lucerny. I tak byl beznadějně vyprodaný. Očekává se proto, že zájem o jejich vystoupení v pražském Foru Karlín bude obdobný. Je sice pravda, že Kodaline zatím nedokázali zopakovat úspěch svého debutového alba In A Perfect World z roku 2013, které bylo třetí v britské albové hitparádě.

Jejich fanoušci je přesto stále milují a v roce 2019 skupina odehrála doma v Dublinu dva obrovské vyprodané koncerty pod širým nebem. Pak ale situaci začal komplikovat covid a album One Day At a Time, které Kodaline vydali v roce 2020, nebylo možné podpořit turné, jaké by si tato deska zasloužila. To se však nyní mění a čeští fanoušci si s nimi jejich hity budou moci zazpívat na konci října.

Kdy: 24. října 2022
Kde: Forum Karlín, Praha

Bastille 

Londýnská čtveřice Bastille byla jednou z těch, které pomáhaly formovat popový zvuk minulé dekády. Ten v jejich podání stojí na kombinaci výrazných melodií, účelného využití syntezátorů a silných písních poprockového střihu. Přesně tím začali od svého debutového alba Bad Blood (2013) plnit světové hitparády. A přesně totéž v letošním roce doručili svým fanouškům v podání čtvrtého alba Give Me The Future.

A tu teď skupina kolem frontmana a lídra skupiny Dana Smithe přijede naživo představit i svým českým fanouškům. Přičemž nepochybujeme, že zlatými hřeby jejich koncertů bude průlomový hit Pompeii nebo skladba Happier, kterou s nimi nahrál elektronický producent Marshmello.

Kdy: 23. listopadu
Kde: Malá sportovní hala, Praha

Kolik Grammy má Beyoncé a odkud pochází The Weeknd? Vyzkoušejte své znalosti populární hudby

Michal Plšek / 26. 08. 2022

Ben Cristovao: Veganem jsem od chvíle, kdy mi řekli, ať zabiju slepici

Veronika Koloušková / 01. 09. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM