Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Opustila velké vydavatelství a šla si za svým snem: Příběh nové vládkyně britské hudby je námětem pro dramatický film

Avatar photo Michal Plšek
04. 03. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Prestižní Brit Awards za rok 2023 ovládla zpěvačka Raye. Titulky všech hudebních médií opakují poměrně stroze tuhle informaci, v článku se pak dočteme, v jakých kategoriích brala ceny. Důležité ale je připomenout příběh 26leté hvězdy ostrovní hudby, který by jednou mohl získat i filmovou podobu.  

Expres Top: Americká djka pokračuje v party jízdě, virální přeborník se chystá do světa, Beyoncé propaguje své country album

Václav Mašinda / 03. 03. 2024

Rachel Agatha Keen podobně jako spousta jiných hvězd začínala psaním písní pro jiné umělce. Z jejího pera pochází hity After The Afterparty od Charli XCX, A Good Night v podání Johna Legenda nebo Bigger, který pro soundtrack Lvího krále nazpívala Beyoncé. Mezi její další klienty patří Jennifer Lopez, Ellie Goulding, Little Mix, Rita Ora a taneční producenti David Guetta a Jax Jones. Právě díky vokálům v singlu You Don’t Know Me se Raye v roce 2016 proslavila po celém světě jako zpěvačka. To už ale bylo na světě první EP pod velkým labelem. A další následovala. Celkem u Polydoru vydala pět krátkých desek – z toho dvě živé – ale debutové album nikde.

V červnu 2021 vyšlo najevo proč. Raye prozradila, že jí nahrávací společnost několik let znemožňovala vydání alba. A zároveň oznámila, že zázemí labelu opouští a stává se nezávislou umělkyní. S podporou přispěchali mnozí kolegové, například Charli XCX, MNEK a Rina Sawayama. Zpěvačka si dala krátkou pauzu od veřejných prohlášení, práce na albu ale pokračovaly. V létě 2022 začaly vycházet první singlové vlaštovky. Třetí singl předznamenávající album s názvem Escapism, v němž hostuje rapperka 070 Shake, se ukázal jako trefa do černého. Oslovil totiž uživatele sítě TikTok a virální síla mu dopomohla až na vrchol britského žebříčku. Navíc se dostal do první desítky ve více než 20 zemích a Raye díky vstoupila poprvé i do zámořské hitparády Billboard Hot 100.

Album My 21st Century Blues vyšlo 3. února 2023 a dosáhlo na druhou příčku ostrovní hitparády, nad síly rodačky z Londýna byla jen královna country Shania Twain. Kromě úspěchu u posluchačů si Raye získala pozornost akademiků, kteří jí udělili rekordních sedm nominací na Brit Awards. Šest sošek si z ceremoniálu odnesla, to se dosud nikomu nepovedlo. Britská umělkyně roku, Objev roku, Skladatelka roku (jako první žena), Nejlepší R’n’B vystoupení a nejprestižnější Britské album roku – to jsou kategorie, které Raye ovládla. V kategorii Píseň roku měla dokonce hned dvě želízka v ohni. Song Prada, který nepochází z alba, ale zpěvačka v něm hostuje a je jeho spoluautorkou, musel ustoupit megahitu Escapism. 

„Nechápete, co to pro mě znamená,“ řekla viditelně dojatá zpěvačka, která si pro cenu za album roku došla v doprovodu své babičky. „Jsem na to album velmi hrdá. Jsem do hudby zamilovaná. Vždy jsem chtěla být umělkyní. teď jsem umělkyní s albem roku.“ Vrátila se i ke sporům s vydavatelstvím: „Umělkyně, kterou jsem byla před třemi lety, by nevěřila, jak to mám pod kontrolou. Jsem svým vlastním šéfem.“ Kylie Minogue, která přebírala cenu pro Globální ikonu, reagovala slovy, že bude „vzlykat společně s Raye“. Jedna otázka zůstává nezodpovězená: Co na tento úspěch asi říkají v Polydoru? 

Dojatou Raye při přebírání ceny za album roku utěšuje její babička Agatha Dawson-Amoah

Uvědomělá hvězda nové generace slaví jednadvacáté narozeniny: Olivia Rodrigo se už stihla zapsat do historie

Carlito Brigante / 20. 02. 2024

Z náctiletého lamače dívčích srdcí respektovaným hudebníkem: Justin Bieber slaví třicetiny

Pavel Kučera / 01. 03. 2024

Zdroj: bbc.com 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM