MidnightDrip /
Celý playlist
Hudba

Mistrovské dílo s depresivním textem slaví 40: Jak vznikl hit Sweet Dreams?

Avatar photo Pavel Kučera
21. 01. 2023

Přesně před čtyřmi dekádámi vyšla jedna z nejikoničtějších syntpopových skladeb všech dob, píseň Sweet Dreams (Are Made Of This) anglického dua Eurythmics. Víte, proč jsou v jeho videoklipu krávy?

Dneska si bez této písně nelze představit žádnou osmdesátkovou party a bezpečně ji rozeznáte hned po úderu úvodního bubnu anebo poté, co začne ten řezavý syntezátorový motiv. Zpěvačka Annie Lennox a klávesista, kytarista a producent Dave Stewart tuto skladbu napsali krátce poté, co rozpustili svoji předchozí skupinu The Tourist. Ta hrála dynamický post punk a zaznamenala i určitý úspěch, ale nic závratného to nebylo. Takových skupin totiž tehdy bylo všude jako máku. Annie a Dave spolu dokonce tehdy i krátce chodili. Přestože se jako milenci rozešli, dokázali spolu dál pracovat. Oba navíc tehdy projevili zájem o syntezátory, které v té době prudce nabíraly na popularitě.

Příšerná odrhovačka, nebo hymna devadesátek? Taneční hit No Limit slaví 30 let od vydání

Pavel Kučera / 18. 01. 2023

Text písně podle Annie Lennox popisuje její depresivní myšlenky, které měla v souvislosti s rozpadem The Tourist i milostného vztahu. „Měla jsem pocit, že ať se snažím sebevíc, nikdy to nakonec nikam nevede, všechno vždycky přijde na zmar. Přesně o tom je tahle písnička,“ řekla později Annie. Tu optimističtější textovou linku „hold your head up, moving on“ (tedy „hlavu vzhůru, vytrvej“) tam pak dodal Dave Stewart, aby se nálady vyvážily. Skladbu natočili ve svém studiu, kde měli několik dřevních syntezátorů jako Roland SH-101 nebo Obreheim OB-X.

Písnička pak vyšla 21. ledna 1983 jako čtvrtý singl z jejich stejnojmenné druhé desky. A poté, co k němu vyšel i slavný klip s krávami a zpěvaččinou oranžovou hlavou, vyskočil až na čtvrté místo anglické hitparády. Časopis Rolling Stone tehdy napsal, že tato skladba je „synthpopové mistrovské dílo, které z Lennox a Stewarta okamžitě učinilo hvězdy MTV“. Inovativní video pak režírovali Dave Stewart s Chrisem Ashbrookem. Mimo jiné je proslavené záběry na pasoucí se krávy, což byl právě Stewartův nápad. Je totiž velkým fanouškem surrealistických umělců Salvadora Dalího a Luise Bunuela a právě na jejich tvorbu tím chtěl odkazovat. Skladba se v 90. letech znovu dostala do centra pozornosti, když její – velmi svéraznou verzi – nahrál Marylin Manson. A taky když na ni ve filmu Striptýz tančila Demi Moore

Vážně opěvuje Petra Janů párky, Lana Del Rey colu a U2 citróny? O čem skutečně jsou písně s jídlem a pitím v názvu

Pavel Kučera / 11. 01. 2023

Comebacky roku 2022: Ve velkém stylu se vrátila legendární ABBA, Tears For Fears i mimozemšťanka Björk

Pavel Kučera / 06. 01. 2023

Autor je hudební publicista
Foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM