Saturday Night Fever
DJ Jayyare
Celý playlist
Poslouchat online
Saturday Night Fever /
Celý playlist
Hudba

Příšerná odrhovačka, nebo hymna devadesátek? Taneční hit No Limit slaví 30 let od vydání

Pavel Kučera
18. 01. 2023

Jedná se o jednu z nejotravnějších odrhovaček začátku devadesátých let, ale současně o jeden z největších hitů dekády a celého žánru, kterému se tehdy říkalo eurodance. Singl No Limit od dvojice 2 Unlimited vyšel přesně před neuvěřitelnými třiceti lety.

Kdo zažil devadesátá léta, ten si dobře pamatuje, že tehdy nebylo možné zajít na diskotéku nebo někam do klubu, aby člověk unikl této skladbě a jejímu repetitivnímu refrénu. Na triku ho má belgicko-holandské duo 2 Unlimited, které tehdy tvořil rapper Ray Slijngaard a zpěvačka Anita Doth. Jak asi tušíte, oni sami nejsou přímo autory skladby, která je proslavila. Byť v kreditech jsou uvedeni. Autory jsou především producenti Jean-Paul De Coster a Phil Wilde, kteří projekt 2 Unlimited v Antverpách založili už v roce 1991, načež do něj Raye a Anitu angažovali coby vokalisty.

Kdo napsal největší hit Sinéad O’Conor a kde startovalo turné Krále popu? Ukažte, jakým znalcem hudby 90. let jste

Michal Plšek / 22. 09. 2022

No Limit byl průlomový singl dvojice a vyšel 18. ledna 1993. Nebyl ale jejich prvním, celkově už pátým. Už předtím totiž skupina vydala album Get Ready!, z nějž vzešly singly jako Get Ready For This nebo Twilight Zone. Ty ale byly populární jenom doma a trochu překvapivě ve Velké Británii, která je k věcem pocházejícím z kontinentální Evropy většinou celkem rezistentní. S druhou deskou No Limits a zejména titulní skladbou, která vyšla jako pilotní singl, však přišlo něco, co dvojice sotva čekala. Skladba dobyla špičky hitparád po celé Evropě včetně té anglické. V širším kontextu to ale byla vlastně tato skladba, které vzbudila masový zájem o techno, které do té doby bylo řadě lidí spíše neznámé.

Ray Slijngaard a Anita Doth v roce 2010. Zatímco Ray vystupuje stále, vokalistka Anita v dubnu 2016 dala 2 Unlimited sbohem a vydala se na sólovou dráhu

Zajímavé je, že pro anglický trh skladba vyšla ve verzi, ve které prakticky chyběl Rayův rap a místo něj se jen dokola opakuje slovo „techno“. Ray tím byl dost dotčený a tvrdil, že producenti původně doufali, že si místo něj najdou původem anglického rappera, který jej nahradí. K tomu ale nakonec nedošlo. Producent Jean-Paul de Coster však tvrdil, že to bylo trochu jinak. Byli si prý vědomi toho, že Rayem rapovaný text byl na anglofonní trh přece jenom trochu banální a neohrabaný, tudíž měli obavu, že by s tím byli k smíchu. A tak nechtěli hitový potenciál ohrozit. Ikonické je dnes i video, ve kterém Ray a Anita tančí uprostřed obrovského pinballu. A zatímco Ray s 2 Unlimited vystupuje dál (v červenci je dokonce můžete viděl na Retro Music Festivalu v Břeclavi), Anita z eurodiscovlaku vyskočila před sedmi lety.

Vážně opěvuje Petra Janů párky, Lana Del Rey colu a U2 citróny? O čem skutečně jsou písně s jídlem a pitím v názvu

Pavel Kučera / 11. 01. 2023

Z pódií do kanceláře: Hudebníci v politice

Redakce / 21. 04. 2022

Autor je hudební publicista 
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM