Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Milovaný i proklínaný, ale velmi úspěšný: Taneční mág se na začátku kariéry spojil s překvapivým žánrem

Avatar photo Pavel Kučera
30. 01. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Ať už Davida Guettu milujete, nebo proklínáte, nemůžete pominout fakt, že se jedná o nejúspěšnějšího a nejvlivnějšího tanečního producenta posledních třiceti let. Dnes šestapadesátiletý rodák z Paříže začal svou hudební kariéru v elektronické hudbě ve Francii v devadesátých letech. 

Hudbu k Šíleně smutné princezně složil už jako teenager: Jan Hammer má doma i Grammy za seriál Miami Vice

Václav Šilpoch / 25. 01. 2024

Pierre David Guetta pracoval jako dj v pařížských klubech a začal také produkovat vlastní hudbu. A vůbec v tom nebyl špatný. Jeho začátky však byly spojené s jiným žánrem, než kterým se později proslavil. A to s hip-hopem. Jeho úplně první vydaná skladba byla Nation Rap s francouzským rapperem jménem Sydney. Vyšla už v roce 1990 a David v jejím klipu i scratchuje (a velmi slušně, takže – ač si dnes spousta lidí myslí opak – za mixážním pultem opravdu umí). 

Postupně však svoji kariéru začal přesouvat k žánrům jako house, dance pop a EDM. Zlom nastal v roce 2001 s vydáním jeho debutového studiového alba s názvem Just a Little More Love. Obsahovalo hitový singl Love Don’t Let Me Go, který získal pozornost ve Velké Británii a stal se prvním úspěšným singlem Guettovy kariéry. To byl počátek jeho vzestupu k mezinárodní slávě. Opravdovým průlomem však bylo vydání alba One Love v roce 2009. Obsahovalo hity jako When Love Takes Over s Kelly Rowland nebo Sexy Bitch s Akonem, po celém světě se ho prodaly miliony kusů.

David Guetta se stal známým svým schopnostem spojit elektronickou taneční hudbu s popovými prvky, což mu přineslo širokou popularitu a komerční úspěch. Přímo řadové album nevydal od roku 2018, stále je však velmi aktivní ve vydávání singlů, těch jen loni vydal hned 14 včetně tohoto polovičního coveru skladby What Is Love od Haddaway. 

Chtěl být jako Armstrong, dobyl svět odrhovačkou: Před 30 lety Haddaway vydal svůj hit What Is Love

Pavel Kučera / 15. 05. 2023

A jen tak pro zajímavost, Guetta za svoji kariéru prodal přes deset milionů alb, pětašedesát milionů singlů a jeho skladby na Spotify mají souhrnně bezmála patnáct miliard (!!!) přehrání. Před dvěma lety se pak Guetta stal vedle Boba Dylana nebo zpěvačky Stevie Nicks jedním z hudebníků, který prodal kompletně celý svůj katalog písní firmě Music Business Worldwide. Přesná částka sice nebyla zveřejněná, má se ovšem jednat o něco mezi 100 a 150 miliony amerických dolarů. A to už se vyplatí.

Rád zpíval a do první ligy mu pomohla Kylie Minogue: Calvin Harris je jedním z nebohatších tanečních producentů

Pavel Kučera / 17. 01. 2024

Nejslavnější boybandy: Pětici z Bostonu spláchla vlna grunge, při návratu pobavila fanoušky

Pavel Kučera / 26. 01. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM