Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Chtěl být jako Armstrong, dobyl svět odrhovačkou: Před 30 lety Haddaway vydal svůj hit What Is Love

Avatar photo Pavel Kučera
15. 05. 2023

„Co je to láska? Bejby, neubližuj mi, už nikdy více.“ Právě takto zní refrén jedné z nejslavnějších popových písní celých 90. let. V květnu si připomínáme 30 let od doby, co jsme nad jejím kolovrátkovým refrénem mohli poprvé obracet oči v sloup.

Možná vás to překvapí, ale ten chlapík, který tuhle skladbu zpívá, se skutečně jmenuje Haddaway. Tedy Nestor Alexander Haddaway, abychom byli úplní. Narodil se v roce 1965 na Trinidadu a jelikož byl jeho otec mořský biolog, dost v dětství cestoval. Velkou část života strávil v Chicagu a Washingtonu, chtěl hrát na trumpetu a jeho vzorem byl Louis Armstrong. Pak nastoupil na medicínu, ale jelikož ho to moc nebavilo, ze školy zběhl. Odstěhoval se do Evropy, zakotvil v Kolíně nad Rýnem a živil se jako barman a příležitostný model. Plus se trochu věnoval hudbě a choreografii.

Stevie Wonder: Zázračné dítě září na hudební scéně už 60 let

Pavel Kučera / 13. 05. 2023

Osudové setkání

V té době se však vcelku náhodou setkal v Kolíně s jedním manželským párem. Jejich pravá jména jsou Dieter Lünstedt a Karin Hartmann-Eisenblätter, známí však byli jako Dee Dee Halligan a Junior Torello, a vedli malý německý label Coconut Records. Ten předtím v hitparádách bodoval s písněmi, které napsali pro skupiny Bad Boys Blue nebo Londonbeat a momentálně byli na lovu svého příštího hvězdného frontmana. Nestor jim padl do noty. Byl to fešák a skutečně uměl zpívat. Písničku What Is Love už měli napsanou, tak ji Haddawayovi dali s tím, že by se jim líbilo, kdyby ji nazpíval trochu ve stylu chrapláku Joe Cockera. Haddaway však řekl: „Miluju Joe Cockera, ale nejsem Joe Cocker.“ Načež píseň nazpíval svým vlastním stylem a Halligan s tím souhlasil. Následně se prý na osm dní zavřel ve svém kolínském studiu a když z něj vylezl, píseň byla na světě v podobě, jak ji známe. V písničce ve skutečnosti slyšíme i ženský vokál, ten si však Halligan vzal z audio banky a upravil pro potřeby písně.

Hit, na který tančil i Jim Carrey 

Skladba vyšla v květnu roku 1993 a se stala celkem okamžitě hitem. Zvuk eurodance, který zosobňuje ,tehdy skutečně frčel. První byl v hitparádách po celé Evropě a dokonce výrazně bodoval i za Atlantikem. Slavnou chvilku zažil mimo jiné ve skeči pořadu Saturday Night Live, ve kterém jdou tři komici s Jimem Carreym v čele pařit do klubu. Zbylí dva, Will Ferrell a Chris Kattan, tuhle scénu zrecyklovali ve filmu Noc v Roxburry. Skladbu však vysamploval i rapper Eminem do své skladby No Love, kterou nahrál společně s Lil’ Waynem.

Smutná předělávka

A coververzi nazpívala i kanadská zpěvačka Kiesza, ovšem v podobě křehké balady. Sama k tomu řekla: „Vždycky jsem tuhle píseň milovala. Je to taková ta skladba, se kterou se cítíš skvěle, vyskočíš a tančíš, ale pak jsem si poslechla text a řekla, moment, ale vždyť je to strašně smutné a depresivní. Jak to, že jsem si toho dřív nevšimla. Tak jsem se rozhodla, že ji svléknu z toho tanečního kabátku a budu vyprávět ten příběh, co je v ní obsažený. Mám totiž pocit, že lidi mnohem víc u originálu vnímají jeho náladu než to, co se v ní zpívá.“

Zapomeňte na drsné metalisty: Na první desce Ministry najdeme kvalitní synthpop, dnes se k ní nehlásí

Pavel Kučera / 11. 05. 2023

Všechno nejlepší, Kim Gordon: Inspirace Kurta Cobaina a vůdčí osobnost Sonic Youth slaví sedmdesátiny

Pavel Kučera / 28. 04. 2023

Autor je hudební publicista 
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM