Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Korejský vývozní artikl, který vzniká s podporou vlády: K–pop pomalu ovládá svět

Avatar photo Carlito Brigante
15. 09. 2023

Pokud sledujete celosvětové hudební dění, dozajista vám neunikl ani kult K-popu. Jihokorejský fenomén již dávno překročil hranice Asie a klestí si cestu napříč světem i na starý kontinent. Co stojí za jeho současným vzestupem? A kdo patří mezi nejzásadnější interprety?

Zdálo se Vám, že éře boybandů odzvonilo? Ne tak docela. Jihokorejský fenomén K-pop vrací celou záležitost s mnoha inovacemi zpět do hry. Společných znaků s érou Backstreet Boys nebo Lunetic by se našla samozřejmě spousta, nebyla by to však Asie, kdyby celou kategorii zásadně neproměnila svým originálním způsobem. 

Hvězdy 90. let: Christina Aguilera to dotáhla z dětského pořadu přes umělou rivalitu s Britney ke hvězdám

Pavel Kučera / 14. 09. 2023

Celosvětový fenomén s jasnými pravidly 

Tou nejzásadnější je nejspíše přímá podpora ze strany vládních struktur. K-pop není jen hudební žánr, ale především velmi propracovaný systém na podporu expanze korejské kultury a byznysu do světa. Korejská vláda přímo podporuje akademie chrlící nové potenciální adepty na post kontinentálních nebo dokonce celosvětových hvězd. Místy až pohádkově působící svět má svá striktní pravidla a poměrně jasně danou autocenzuru. Nezpívá se o drogách, penězích nebo touze po slávě. Písně jsou především o vztazích nebo sebelásce, sem tam o sociálních problémech. Pokud jste ocenili Oscarem ověnčeného Parazita, asi tušíte, kam míříme. Korejci mají tak trochu svůj svět a vlastní smysl pro humor, který zůstává valné části Evropy utajený. Na druhou stranu mají také dar vypravěčství. Schematičnost základních znaků v podobě školních uniforem, zlých chlapců a dívek, nebo prvků fantasy chápou všichni. A nenasytná touha zástupců K-popu po oslovení všech skupin nese i to nejzásadnější: Peníze a vliv.

Vojenská morálka a absolutní disciplína

Být takovou hvězdou nemusí být zrovna výhra. Hvězdičky vzešlé z akademií musí projít opravdu náročným drilem choreografií, lekcí zpěvu i neustále kontroly nad vlastním životem. Takzvaní trainees, adepti na post do jedné ze skupin, jsou šmírování a špiclování takřka na každém kroku. Řeší se všechno: Chování, styl oblékání, dodržování pravidel, diet, denního rozvrhu až po volbu volného času. Vztahy s partnerkami jsou na veřejnosti tabu, za jakýkoliv přešlap můžete do hodiny letět a skončit v propadlišti dějin. Vojenský dril zároveň kandidáty na slávu motivuje. Na vaše místo se tlačí tisíce dalších hladových vlčáků, kteří jsou vás kdykoliv připraveni zastoupit a nahradit. Na každé místo je šílený přetlak a pokud si vás v neoficiálním K-pop draftu nevybere jedna z třech hlavních společností (S.M. Entertainment, YG Entertainment a JYP Entertainment), nemusí z vaší celoživotní snahy být vůbec nic. Interpreti podepisují často nevýhodné kontrakty, protože nemají na výběr. Ber, nebo neber, jsou tu další. A jsou jich tisíce.

Světová nadvláda

Nemusíte být hudebním odborníkem, abyste zaregistrovali, jak moc se hudební byznys proměnil. Služby jako Spotify nebo Apple Music přetočily hudební svět vzhůru nohama a s ním se zrodili i noví hrdinové. U nás to můžeme registrovat na příkladu interpretů jako je Viktor Sheen nebo Calin, v celosvětovém měřítku ale začal dominovat K-pop. Jména jako BTS nebo BlackPink dominují žebříčkům, a to zdaleka ne jen asijským. O tom, že budeme mít se specifickým žánrem v budoucnosti co dočinění, naznačil už fenomenální úspěch Gangnam Style. Interpret PSY se svou taškařicí jako první překonal hranici miliardy zhlédnutí. Ačkoliv může mnohdy korejský hudební vývozní artikl působit jako přestřelená šaškárna, jedná se o vrcholně progresivní žánr. Jedno je jisté, nový hudební fenomén tu s námi bude ještě dlouho a stejně jako vesmír má – zdá se – neomezené možnosti dalšího rozvoje. 

Miley Cyrus rekapituluje svůj život: O dosud nevyřčené příběhy se podělí s fanoušky na TikToku

Kristýna Ševčíková / 29. 08. 2023

Z křoví na výsluní: V roli doprovodného zpěváka začínali Elton John, Whitney Houston, Pink nebo Phil Collins

Radek Honc / 01. 09. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM