Trendy Expres /
Celý playlist
Hudba

Z křoví na výsluní: V roli doprovodného zpěváka začínali Elton John, Whitney Houston, Pink nebo Phil Collins

Avatar photo Radek Honc
01. 09. 2023

Někteří slavní zpěváci na výsluní vystřelili přímo jako hlavní aktéři, zatímco jiní museli někomu nejprve (jak se v hudební branži říká) dělat křoví jako doprovodní vokalisté, než se propracovali k vlastním hvězdným kariérám. Vybrali jsme pro vás několik hvězd, které v začátcích svých uměleckých životů koukaly na záda slavnějším kolegům.

50 let hip-hopu: Legendy, díky kterým se žánr ulice dostal na absolutní vrchol

Radek Honc / 23. 08. 2023

Gwen Stefani

Začínala jako doprovodná zpěvačka skupiny No Doubt, kterou původně vedl John Spence. Když v roce 1987 spáchal sebevraždu, nastoupila na jeho místo. Že to nebyla volba typu z nouze ctnost, vypovídají následné úspěchy. Kapela vydala pět studiových alb a získala dvě ceny Grammy. Sama zpěvačka po rozpadu No Doubt začala svou sólovou kariéru. Ani ta není marná. Cena Grammy, World Music Award, American Music Award a Brit Award – to není špatná sbírka na náhradnici. 

Pink 

Pink začala svou pěveckou kariéru v nočních klubech ve Philadelphii, když byla teprve teenager. V 16 letech se svými vrstevnicemi Stephanií Galligan a Chrissy Conway založila kapelu s názvem Choice. Demo své písně Key To My Heart poslaly kapela do LaFace Records v Atlantě. S producentem L. A. Reidem (Bobby Brown, The Jacksons, Babyface) sice nahrály album, to ovšem nikdy nevyšlo. Reid viděl nicméně viděl v Pink potenciál a poradil jí vystupovat sólově. V důsledku toho se trojice Choice rozpadla a Pink podepsala znovu smlouvu s LaFace, kde vydala své debutové sólové album Can’t Take Me Home v roce 2000. To se stalo s 2 miliony prodaných nosičů dvojnásobně platinovým. K dnešnímu dni Pink celosvětově prodala přes 50 milionů alb a 83 milionů singlů.

Sheryl Crow

Asi každá sboristka chce mít kariéru jako rodačka z Kennettu ve státě Missouri. Na její doprovodné vokály se spoléhali Stevie Wonder, Bob Dylan, Tina Turner nebo Michael Jackson. S posledně jmenovaným odjela i dva roky trvající světové turné k desce Bad v letech 1987–1989. Své debutové album Tuesday Night Music Club vydala pozdější partnerka Erica Claptona, Clive Owena nebo Lance Armstronga v roce 1993, získala za něj tři ceny Grammy. Od té doby vydala dalších sedm studiových alb, dvě kompilace a živé album. Po celém světě prodala přes 50 milionů alb a z 32 nominací má celkem devět Grammy.

Dave Grohl 

Dave Grohl prorazil na scénu jako bubeník a doprovodný zpěvák kapely Nirvana. Jako začátek to rozhodně není špatné, zvlášť když se vaše kapela stane žánr definující položkou v Oxfordském slovníku a poslouchají vás miliony lidí. Po smrti Kurta Cobaina a rozpuštění Nirvany se Dave Grohl v roce 1994 konečně otočil ke kapele zády. Ve Foo Fighters je kapelníkem, frontmanem a na začátku ovšem taky jediným oficiálního členem. Do kapely později samozřejmě přibyli stálí muzikanti, kteří se zasloužili o zisk 15 cen Grammy a jen v USA prodaných 12 milionů desek. Celosvětově je to číslo kolem 30 milionů. 

Phil Collins

Dlouho koukal zpoza bicí soupravy na záda frontmanovi Genesis. Když Peter Gabriel kapelu opustil, Phil Collins nastoupil a naplnil své ambice a chuť v kapele pokračovat. Zároveň se věnoval velmi úspěšné sólové kariéře, díky čemuž se stal jedním z nejúspěšnějších skladatelů a interpretů všech dob. Je jedním z pouhých tří umělců (spolu s Paulem McCartneym a Michaelem Jacksonem), kteří prodali více než 100 milionů alb po celém světě, a to jak sólových, tak jako součást kapely. Takhle to dopadne, když dáte pětiletému dítěti k vánocům bicí a ne svetr. 

Elton John

Ještě než se stal sběratelem brýlí a klavírů, sklízel úspěchy poté, co na začátku 60. let nazpíval doprovodné vokály pro komediální, básnickou a hudební skupinu The Scaffold v anglickém Liverpoolu. Krátce na to už si ovšem připsal obří úspěch se svým druhým albem a hitem Your Song, který se dostal do Top 10 ve Velké Británii i USA. Od té doby Elton John prodal přes 300 milionů desek, což z něj dělá jednoho z nejprodávanějších hudebních umělců všech dob.
Na svém kontě má více než 50 hitů v Top 40 včetně sedmi po sobě jdoucích alb číslo 1 v USA. Je také držitelem titulu nejprodávanějšího singlu všech dob se skladbou Something About The Way You Look Tonight / Candle In The Wind 1997, které se po celém světě prodalo přes 33 milionů kopií. 

Mariah Carey 

Svou kariéru začala pozdější Královna Vánoc jako doprovod pro latino zpěvačku Brendu K. Její sólové demo ale skončilo v rukou nahrávacího manažera Tommyho Mottoly, který ji vzal pod křídla Columbia Records. Toto partnerství dokázalo katapultovat Mariah ke slávě. Na počátku 90. let vydala eponymní debutové studiové album, které se stalo multiplatinovým a dalo světu čtyři po sobě jdoucí singly číslo jedna v americkém žebříčku Billboard Hot 100. Aby byl úspěch zpečetěn, s Tommym se vzali v roce 1993. Zatímco vztah nevydržel a po pěti letech skončil rozvodem, zpěvaččin úspěch konce nebere. I pokud by se měla spolehnout na jediný příjem, a to na tantiémy z vánočních písní, pracovat by pravděpodobně už nikdy nemusela. Mariah Carey prodala po celém světě přes 200 milionů desek a je jednou z nejprodávanějších hudebních umělkyň všech dob. Krom toho má záznam v Guinessově knize rekordů, kam ji dostal její hlasový rozsah pěti oktáv, kterým nazpívala rekordní počet singlů ocitnuvších se na první příčce zámořské singlové hitparády. Je jich 19!

Whitney Houston 

I Whitney Houston, sestřenice slavné Dionne Warwick, začala svou kariéru jako doprovodná zpěvačka pro umělce jako Lou Rawls nebo Jermaine Jackson. Skvěle také obstarala vokály v hitu Chaka Khan I’m Every Woman, který později přezpívala na soundtrack k filmu Osobní strážce (The Bodyguard) a dostala tuhle vynikající píseň na první místo v žebříčku Billboard Hot 100. Whitney Houston je jedním z nejprodávanějších hudebních umělců všech dob se šesti studiovými alby, jednou vánoční deskou a třemi filmovými soundtracky. Je také jedinou umělkyní, která má sedm po sobě jdoucích hitů v žebříčku Billboard Hot 100. Tahle žena se do role hlavní hvězdy zkrátka narodila. Škoda krátkého času, který jí byl vyměřen.

Úžasný hlas a nezapomenutelné hity: Whitney Houston by oslavila šedesátiny

Pavel Kučera / 09. 08. 2023

Velká česká loupež: Ringo zparodoval Queen, Karel Gott přezpíval hit Eltona Johna a Marie Rottrová The Jacksons

Pavel Kučera / 23. 06. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM