Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Hudba

Klipy podle slavných filmů: 2Pac se inspiroval Šíleným Maxem, J.Lo za svůj Flashdance čelila žalobě a The Cranberries možná vykradli český Trhák

Avatar photo Pavel Kučera
04. 07. 2023

O tom, že se Faith No More inspirovali slavným filmem Vertigo nebo že Blur mají rádi Mechanický pomeranč, možná už víte (třeba z našeho staršího článku). Ale hudebních videoklipů, které mají přímou (ale v tomto případě jednou i nepřímou) spojitost s několika slavnými filmovými scénami, je spousta. Věděli jste například, že podobnou scénu, jako je ve filmu Trhák, byste našli i v klipu od The Cranberries?

Klipy podle slavných filmů

Pavel Kučera / 10. 06. 2022

Jennifer Lopez vs Flashdance 

Finále filmu Flashdance z roku 1983 je jednou z nejikoničtějších filmových scén minimálně 80. let. A vůbec nevadí, že ve skutečnosti v ní netančila herečka Jennifer Beals, která hrála hlavní roli svářečky, ale její dublérka, tanečnice Marine Jahan, která jinak ve filmu hrála její nejlepší kamarádku. Scéna samotná byla inspirací hned několika klipům. Velmi volně se její estetikou nechal inspirovat Kanye West v klipu skladby Fade z roku 2016. Podrobně to pak vzala zpěvačka a herečka Jennifer Lopez, která ve svém klipu k písni I’m Glad z roku 2003 udělala vlastně téměř identickou nápodobou klíčových scén tohoto filmu. Ovšem samozřejmě se samotnou J.Lo v hlavní roli. Proti tomu se však ohradila Maureen Marder, tanečnice, podle jejíhož skutečného příběhu (jenž prodala do filmu za pouhých 2.300 dolarů) byl film natočen. A ta Jennifer Lopez dala k soudu s tím, že je dalším, kdo vydělává na jejím životním příběhu, aniž by z toho sama měla jediný cent. Přidal se i producent filmu Jerry Bruckheimer, který vznesl námitku s tím, že Jennifer Lopez neměla žádné svolení kopírovat scény z filmu a dokonce o něj nikdy nezažádala. Soud však všechny nároky smetl a Jennifer Lopez při vyhrála na celé čáře.

The Chemical Brothers vs Ex Machina 

Tohle je taky trochu komplikovanější, ale souvislost je tam jasná. V roce 2015 britská elektronická dvojice The Chemical Brothers vydala skvělou desku Born In Echoes, na které byla i skladba Wide Open, do níž vokál nazpíval americký hudebník Beck. K písničce vzniklo o rok později i krásné video, přičemž filmoví fanoušci mohli mít při jeho sledování pocit deja vu. Dívkou, která v klipu tančí a postupně se její tělo digitálně mění v jakousi síť, je totiž japonská herečka a tanečnice Sonoja Mizuno. Ta v roce 2014 mimo jiné ztvárnila jednu z hlavních rolí sci-fi Ex Machina, který se točil kolem robotů a umělé inteligence. Hlavní roli v tomto filmu však hrála švédská herečka Alicia Vikander. A v jedné ze scén z tohoto filmu je vidět, že její tělo je pod umělou kůží tvořeno skořepinou, která se velmi podobá tomu, v co se v klipu The Chemical Brothers proměňuje Sonojo Mizuno, mimo jiné také představitelka robotky ze stejného filmu. Skutečnou odpověď na otázku, zda se jedná o inspiraci, či náhodu, by mohli zodpovědět pouze Nic Goffey a Dominic Hawley, tedy režisérské duo Dom & Nic, které klip natočilo. A mimochodem, je velmi zřejmé, že samotným klipem (byť bez vizuálních efektů), se do svého klipu Mother nechala inspirovat i Klára Vytisková.

2Pac & Dr. Dre vs Šílený Max 

Dodnes je to jeden z největších hitů rappera Tupaca Shakura, který byl zastřelen v roce 1996 ve věku pouhých pětadvaceti let. Rok před svojí smrti vydal píseň, kterou společně s ním nahrál producent Dr. Dre. Ke skladbě, která dosáhla na první příčku amerického singlového žebříčku, vznikly hned dva klipy. S konceptem na jeden z nich přišla tehdejší 2Pacova přítelkyně, herečka Jada Pinkett (později se provdala za Willa Smithe). Ta navrhla, aby klip vycházel z filmu Šílený Max a Dóm hromu z roku 1985. Původně chtěla i klip sama režírovat, nakonec ale z celého projektu vycouvala a režií byl pověřen dnes slavný klipový tvůrce Hype Williams. Klip se odehrává v poušti v postapokalyptické době v roce 2095 a hraje v něm i známý herec Chris Tucker. Klip samotný pak končí takzvaným cliffhangerem a dovětkem pokračování příště. Není známo, zda nějaké pokračování skutečně mělo vzniknout, či nikoliv, v každém případě na něj už nedošlo.

Jay-Z vs Obvyklí podezřelí 

Jedním z nejikoničtějších temných kriminálních thrillerů celý 90. let je bezpochyby film Obvyklí podezřelí z roku 1995, ve kterém Kevin Spacey vyobrazil mysteriózního zločince Kaiser Sozeho, o němž vlastně nikdo doopravdy neví, zda vůbec existuje. Pokud jste film neviděli (a to byste rozhodně měli) nebudeme příliš spoilerovat. Důležitá je však závěrečná scéna, ve které agent David Kujan (v podání Chaze Palminteriho) hlavnímu hrdinovi, který se vydává za jistého Rogera Kinta alias Verbala, vysvětluje, kdo je vlastně Kaiser Soze a jakou má v celém příběhu úlohu. Přesně touto scénou se nechal inspirovat i Jay-Z. Do klipu ke skladbě The City Is Mine z roku 1998. Role agenta Kujana se ujal herec Michael Rapaport, který velmi věrně zopakoval Palminteriho repliku z filmu, jen jméno Kaiser Soze zaměnil za Jay-Z. Klip pak končí stejně jako film samotný. Jay-Z opouští vyšetřovnu policie a kulhavým krokem vyjde na ulici, aby po pár krocích kulhat přestal a nasedl do připraveného auta. Víc prozrazovat nebudeme. Pokud jste film neviděli, podívejte se na něj. I po těch letech to stojí za to.

 

Charli XCX & Troye Sivan vs Titanic (a spousta dalších)

Ano, i jeden z nejvýdělečnějších filmů všech dob, Titanic Jamese Camerona z roku 1997, se dočkal svojí citace v jednom hudebním klipu. Konkrétně se jedná o video od britské popové zpěvačky Charli XCX ke skladbě, kterou natočila společně s australským hercem a zpěvákem Troye Sivanem. Pochází z její třetí desky Charli. Dvojice si v klipu, který režírovali Ryan Staake a sama Charli, vzala do prádla rovnou ikonickou scénu se zvoláním „Jsem král světa!“, která se odehrává na přídi Titanicu při posledním západu slunce před katastrofou. Není to ale jediná popkulturní citace v tomto klipu. Charli XCX je v něm i v záběru, který jasně odkazuje na legendární scénu z filmu Americká krása a imituje tu i Britney Spears nebo Steva Jobse. Troye Sivan je pak zde zobrazen i coby Eminem nebo Neo z Matrixu ve slavné „bullet time“ scéně. Podobných odkazů ale v klipu najdete podstatně víc a nechceme vám prozradit úplně všechny, najít si je můžete sami.

Destiny’s Child vs Sex ve městě

Vzhledem k tomu, že se Carrie Bradshaw a její kámošky vrátily na televizní obrazovky, je na místě připomenout, že tento seriál (a z něj odvozené filmy) se dočkaly svojí „pocty“ i ve videoklipu dívčího trojlístku Destiny’s Child. V roce 2004 vzniklo video k jejich skladbě Girl, ve kterém Kelly, Michelle a Beyoncé velmi jasně převzaly role představitelek tohoto populárního seriálu. Je zřejmé, že Beyoncé, která usedá ke svému notebooku a v klipu hraje hlavní roli, zobrazuje Carrie, tedy bloggerku a novinářku, podle jejíhož novinového sloupku Sex & The City je celá série pojmenována.

The Cranberries vs Trhák 

Zda se v tomto případě jedná o čirou náhodu, nebo volnou inspiraci, je samozřejmě nesmírně obtížné říct. Pochopitelně je pravděpodobnější to první, ale vyloučeno není ani to, že režisérka klipu Dreams Nico Soultanakis někde film Zdeňka Podskalského podle scénáře Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka viděla a jednu sekvenci z něj do klipu The Cranberries použila. Konkrétně tu, ve které učitelka v podání Hany Zagorové vezme mikrofon obecního rozhlasu, prochází se s ním po vesnici a zpívá všem spoluobčanům svoji radostnou píseň Žit je fajn. V podobném duchu se nese i klip k písni z roku 1992 od irských The Cranberries. Jejich zpěvačka Dolores O’Riordan nejdřív zpívá s kapelou v jakémsi klubu nebo sklepě a v ruce drží archaický mikrofon. Pak ale vyjde ven, prochází se po lukách, lesích a ulicích, přičemž mikrofon pořád drží v ruce a za sebou (stejně jako Hanka Zagorová) táhne dlouhatánský kabel. Je to podobnost čistě náhodná?

Slavní filmaři ve službách hudby: Lars von Trier nechal kapelu vyskočit z letadla, Král popu angažoval legendu

Pavel Kučera / 25. 05. 2023

Druhý život hitů: Zpátky na vrchol díky Stranger Things, Dannyho parťákům nebo Hříšnému tanci

Pavel Kučera / 01. 07. 2022

Autorský článek 
Úvodní foto: Raymond Boyd / Getty Images

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM