Večerní show
Radek Honc, Vladimír Pavlík
Celý playlist
Poslouchat online
Večerní show /
Celý playlist
Hudba

Expres Top: Nejbohatší dj světa svou funkovou vlnou recenzenty nenadchnul, fanoušci jsou ale spokojení

Václav Mašinda
13. 11. 2022

V životě jsou tři věci jisté: Daně, věc, o které se nežertuje, a pravidelná nedělní Expres Top. To je vaše jistota v tom, že si zopakujeme, jakou novou hudbu posloucháte od tohoto týdne a jakou slyšíte na Expres FM nejčastěji. Od toho tu jsme, abychom si udělali jasno a pořádek, aby za týden nezůstal na kameni kámen. 

Největší čeští hitmakeři: Milovaný i nenáviděný Michal David je symbolem osmdesátých let, Helena Vondráčková mu vděčí za comeback

Pavel Kučera / 11. 11. 2022

Novinka: DMA’S – Everybody’s Saying Thursday’s The Weekend

Australská trojice muzikantů se potkala v roce 2012, ale až o dva roky pro svoji zábavu našli název DMA’S, to když se ještě předtím jmenovali The Dirty MA’s. Na své fanouškovské základně pracují doma i na Britských ostrovech. Tam ji mají dokonce ještě větší než v rodném Sydney. DMA’S příští rok vydají čtvrté album pojmenované How Many Dreams? V plánu je domácí turné, na jaře pojedou Anglii a na jeden ohlášený koncert zajedou i do Holandska. Ale není vyloučené, že by mohli být i headlinery nějakého festivalu.  DMA’s  mají nový singl, který budou i na desce. Everybody’s Saying Thursday’s The Weekend. 

Nová hudba: Nejslavnější „britpopová kapela z Austrálie“ chystá novou desku i výlet do Evropy

Radek Bureš / 09. 11. 2022

10. Totally Enormous Extinct Dinosaurs – Never Seen You Dance

Tenhle Dinosaurus rozhodně není na vymření. Řekněme, že je v nejlepších letech a to nejlepší má ještě před sebou. Totally Enormous Extinct Dinosaurs (zkráceně TEED) v září vydal svoji druhou desku When The Lights Go a Never Seen You Dance je předposledním oficiálním singlem. 

Novinka: Lazer Viking – Oh Boi

Jakub Kaifosz aka Lazer Viking, už v první nahrávce Yr Body z desky Tunnel Vision překvapil tím, že zahodil kytary a vyměnil je za syntezátory a samplery. Kytara byla podle něj velmi svazující a objevování nové hudby nešlo tak lehce jako dnes. V říjnu tedy vyšla třetí sólová deska a Oh Boi je velmi příjemnou záležitostí. 

9. Lake Malawi – Video Game Crush

Lake Malawi mají tři týdny nové album The Great Video Game Crush, ve středu ho pokřtili v Roxy a je třeba říct, že na tak mladou kapelu je pětiletý odstup mezi alby velmi překvapivě dlouhý. To ale neznamená, že bychom od Alberta a Jeronýma neslyšeli nic nového. Deska je o něco veselejší než předchozí a z nemalé části vznikla nebo byla dodělána na hudebních táborech. Ale to nejspíš nebudou ty tábory, jak je známe z filmu Prci, Prci, Prcičky. 

Novinka: Pip Millett – Slow

Georgia Willacy si jako hudební jméno vzala dětské jméno Pip a rodné jméno své matky, takže je z ní Pip Millett. Od mala se zajímala o hudbu, ale ne jen tak, že by ji konzumně poslouchala. Chodila do sboru, naučila se na kytaru, elektrickou kytaru a baskytaru. Když vydala svůj debutový singl v roce 2018, získala miliony streamů na Spotify. Dnes už má po mnoha EP debutové album When Everything Is Better, I’ll Let You Know, na kterém spolupracovala například s Chase & Status. Najdete na něm i singl Slow. 

8. Noel Gallagher’s High Flying Birds – Pretty Boy

Tento týden vyšla studie hovořící o tom, že poslouchání a sledování ptáků je prospěšné pro duševní zdraví. Není pochyb, že se to týká i High Flying Birds Noela Gallaghera. Starší z bratrů Gallagherů pracuje na svojí další desce s Johnnym Marrem z The Smith a Pretty Boy slibuje, že je na co se těšit.  

Novinka: Sad Night Dynamite – What Does That Make Me?

Sad Night Dynamite, neboli Archie Blagden a Josh Greacen, se potkali ve škole před devíti lety a krátce na to začali psát hudbu. Brzy na to se o nich začalo mluvit tak, že Albarnovi s Gorillaz vyrostla konkurence. Jejich aktuální singl se jmenuje What Does That Make Me?

7. We Are Domi – Alive

We Are Domi v čele s Dominikou Haškovou mají v éteru zatím poslední song, který se jmenuje Alive. Bývá mimochodem poslední skladbou, kterou hrají na koncertech, abych chodili lidé domů s písní na rtech. 

Novinka: Circa Waves – Do You Wanna Talk

Psal se rok 2013, když se Kieran Shudall, Joe Falconer, Sam Rourke a Colin Jones potkali na festivalu Liverpool Sound City. Následně se potkali i s tehdejším stage managerem Joe Falconerem a už to bylo. Odehráli několik tajných koncertů, než vydali první EP Young Chasers. Pátek 13. ledna bude jejich šťastný den. Vyjde jim nová deska Never Going Under. Do You Wanna Talk je druhá oficiální skladba z desky. Toto jsou Circa Waves.

6. LF System – Hungry (For Love)

Skotští vládci ostrovních žebříčku LF System, čili Conor Larkman a Sean Finnigan, dávají zapomenout na svůj letní megahit Affraid To Feel a snaží se zaujmout novým singlem Hungry (For Love). I ten je vysamplovaný ze sedmdesátkové skladby v rytmu disco. Tentokrát si pánové vzali do parády píseň Hungry od Sandy’s Gang z roku 1976.

5. Harry Styles – Music For A Sushi Restaurant

Nejúspěšnějším zpěvákem One Direction po jejich rozpadu je bezesporu Harry Styles. Natočil tři desky, získal Grammy, zahrál si ve velkofilmu Dunkerk. Než začal žít s „Třináctkou“ Olivií Wilde, randil s Taylor Swift. Trocha bulvárních zpráv nikdy neuškodí. Harry Styles z květnového alba Harry’s House vydal další oficiální song Music For A Sushi Restaurant.

4. Arctic Monkeys – Body Paint

Sedmá deska skupiny Arctic Monkeys má na sekundu stejnou délku jako jejich druhé album Favourite Worst Nightmare. A taky podobně nadšená hodnocení. Na serveru Metacritic je agregované skóre recenzí 82 ze 100. A to je slušné. Na albu Car najdete i singl Body Paint. 

3. Venbee & Goddard – Messy In Heaven

Toto byla Erin Doyle alias Venbee. Zpěvačka z Kentu složila svůj první velký hit Low Down ve tři ráno. A to melodii i text. Společně se zpěvákem Danem Fablem ho vyladili k dokonalosti, aby z toho velký virální zásah na TikToku. Singl Messy In Heaven je čerstvá záležitost, na které se podílel i producent a dj Goddard.

2. Taylor Swift – Anti-Hero

O kom se nejvíc mluví v hudebních kruzích, je Taylor Swift, která se svou novou deskou Midnights udělala čáru přes rozpočet všem, kteří si brousili drápy na nějakou tu cenu za rok 2022. Na albu pracovala s Jackem Antonoffem a Aaronem Dessnerem z kapely The National a těsně před vydáním jela tiktokové teasery Midnights Mayhem With Me, které se skládaly ze třinácti epizod. Album je venku. Je to hudební bomba, z níž pochází i song Anti-Hero.

Bonus: Bad Grammar – Be Gone

Bad Grammmar je rodák ze Zambie, který strávil většinu let dospívání v australském Perthu, začal poprvé experimentovat s hudbou, když mu bylo 10 let. A to poté, co ho uchvátily záběry Michaela Jacksona, jak tančí na pódiu. Svou vlastní hudbu začal poprvé psát před pár roky, nahrával ze skříně v ložnici na rozbitý iPhone 4, ale až když se v roce 2019 sám odhodlal k přestěhování do Melbourne, začal se věnovat hudební kariéře naplno. Tohle je jeho úplně nový singl, který skvěle šlape.

1. Calvin Harris & Charlie Puth & Shenseea – Obsessed

První místo má svého času nejdražší dj světa Calvin Harris. Skot, který si zatím přišel na nějakých 300 milionů dolarů a má svou rezidenci (i rezidenturu) v Las Vegas, se obklopil velkými i novými jmény pro svoje pokračování funkové vlny s pořadovým číslem 2. K albu Funk Wav Bounces Vol. 2 byli recenzenti velmi chladní. Ze slušnosti dali 60 procent. Na druhou stranu je to přesně deska, kterou si můžete pustit na cestu nočním městem, to dostane najednou úplně jinou barvu, vůni, chuť a náladu. Najdete na něm i nahrávku Obsessed, kde mu statečně pomáhají Charlie Puth a Shenseea. 

Když jednoho Brouka hraje Ind a Boba Dylana 6 různých lidí: Neprávem opomíjené filmy o muzikantech, které nabízejí neskutečnou zábavu či podívanou

Pavel Kučera / 10. 11. 2022

Beatles byli líní, The Rolling Stones vsadili na rozkrok a mimino od Nirvany na soudy: Příběhy nejslavnějších desek

Radek Honc / 09. 11. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM