Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Hádka s Fatboyem, kytarista na odvykačce a obal od Banksyho: Před 20 lety vydali Blur první desku tohoto století

Avatar photo Pavel Kučera
05. 05. 2023

Blur byli jednou z největších britských skupiny celých devadesátých let. A touhle deskou měli vstoupit do nového milénia. Věděli jste, že se na ní podílel i Fatboy Slim?

Londýnská skupina Blur a jejich alba v podstatě pomohla definovat podobu britské hudební scény poslední dekády minulého milénia. Přestože na ně většinou padla nálepka britpop, jejich žánrový záběr byl podstatně širší. Což platilo i o jejich albu s názvem 13, které bylo poslední, které v devadesátých letech vydali. Album s hity Song 2, Tender nebo Coffee & TV bylo velice pestré a spíš alternativní, přesto bylo velmi úspěšné i komerčně. V roce 2001 Damon Albarn představil první desku své virtuální kapely Gorillaz a spoluhráčům oznámil, že s novou deskou Blur by se chtěl vydat  zase vstříc popovějšímu a hitovějšímu materiálu.

Tři stydlíni, kteří vyletěli ke hvězdám: Před 20 lety Yeah Yeah Yeahs vydali své debutové album

Pavel Kučera / 29. 04. 2023

Napjatá atmosféra

Nahrávání nového alba zašalo na konci roku 2001, nedlouho po vydání debutu Gorillaz. Nálada v kapele byla trochu napjatá, mimo jiné proto, že basák Alex James v médiích o desce pronesl nelichotivou poznámku, Damon a Alex se ale nakonec v žertu poslali do háje a zase byli kámoši. Horší byla absence kytaristy Grahama Coxona, který v té době bojoval s alkoholismem a depresemi. A mimo jiné předtím rozjel svoji rovněž poměrně úspěšnou sólovou kariéru. Skupina tedy začala nahrávat bez něj.

Fatboy Slim práskl dveřmi 

Během roku 2002 začaly vznikat první demonáhrávky nových písní a řešilo se, kdo bude desku produkovat. V médiích několikrát padlo i jméno Normana Cooka alias Fatboye Slima, který byl tehdy na absolutním vrcholu svojí kariéry. Cook to nepopřel, jen se bránil informaci, že by měl být rovnou producent. Prý kapele slíbil, že poslouží jako externí konzultant, ale to je všechno. Podle některých však tím jen mírnil zkazky o tom, že se s kapelou ve studiu do krve pohádal a práskl dveřmi.

Ve stínu cypřiše

V srpnu 2002 celá kapela odcestovala do Maroka, kde byla nakonec část alba natočena. Pro kapelu to měl být únik před mánií, která kolem nich v posledních letech zuřila a snahou podívat se na sebe trochu jinou optikou. Damon Albarn pak prohlásil, že většinu alba napsal v Maroku pod cypřišovým stromem. Tady pak byly natočené i finální verze skladeb Crazy Beat a Gene By Gene, u kterých je Fatboy Slim podepsán jako producent. K natáčení byl však pozván i William Orbit, který produkoval album 13, nejvíce se však podepsal na zvuku skladby Good Song. Většinu desky pak produkoval Ben Hiller a samotní Blur. Do singlu Out Of Time, který z desky vyšel jako první, pak byl pozván i marocký místní orchestr. V podstatě měl zaplácnout díru, který ve zvuku kapely zůstala po absenci Coxona, který skupinu následně opustil.

Obal od Banksyho 

Album Think Tank, jehož obal na zakázku kapely udělal výtvarník Banksy, vyšla 5. května 2003. Deska nakonec vůbec nebyla návratem ke komerčnímu zvuku, byla vlastně podobně experimentální jako 13. A podle mnohých je to jedno z nejlepších a nejkomplexnějších alb této anglické skupiny vůbec.

Královna popu a kritika rodných USA: Před 20 lety vydala Madonna politickou desku American Life

Pavel Kučera / 21. 04. 2023

Před 30 lety Aerosmith ukázali, že nepatří do starého železa: Deska Get A Grip se postavila vlně grunge

Pavel Kučera / 20. 04. 2023

Autorský článek 
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM