Expres Drive /
Celý playlist
Hudba

50 nejlepších alb: Poslední album, které změnilo svět, to je Nevermind od Nirvany

Avatar photo Vladimír Pavlík
06. 07. 2022

Kariéra skupiny Nirvana neměla dlouhého trvání. Dohromady se dala v roce 1987, o pouhých sedm let později ji ukončila sebevražda frontmana Kurta Cobaina. Mezitím vydala tři studiová alba, z nichž to prostřední změnilo svět. Jmenovalo se Nevermind. Kurt Cobain, Krist Novoselic a Dave Grohl s ním přitom nebyli moc spokojení. 

Psal se rok 1991, když se v Praze podepsal protokol o zániku Varšavské smlouvy a o pár měsíců později se rozpadnul Sovětský svaz. Nás ale zajímá hudba z tohoto roku. V září 1991 totiž vychází možná ta nejlepší rocková deska vůbec. Poslední velká deska, která mění svět hudby. Album Nevermind od Nirvany.

Všechno špatně

Na začátku devadesátých let byla Nirvana neznámou kapelou, kterou díky jejich debutové desce Bleach reflektovala jen punková scéna. V trojici tou dobou panovaly neshody, a to hlavně s bubeníkem Chadem Channingem. Do toho Kurta Cobaina opustila jeho přítelkyně, načež propadl heroinu. S tím se přiznal i basákovi Kristu Novoselicovi. Prostě všechno špatně. Všechno zlé je ale k něčemu dobré. Právě všechny negativní zkušenosti pak dokázal Cobain na desce Nevermind přetavit ve zlato. Po tom, co byl Channing vyhozen z kapely, si Nirvana našla náhradu, kterou byl Dave Grohl ze skupiny Scream. Došlo také k osudovému setkání s producentem Butchem Vigem, který za sebou měl spolupráci s The Smashing Pupkins. V tomto novém složení vzniká píseň Sliver, která Nirvaně otevře dveře do nahrávací společnosti Geffen Records.

Sedm věcí, které jste možná nevěděli o Kurtu Cobainovi

Redakce / 04. 07. 2021

50 nejlepších alb: Rozjeté Joy Divison zastavila sebevražda frontmana

Redakce / 25. 05. 2022

Emocionální kolotoč

Nirvana do Geffenu poslala demo, které obsahovalo nahrávky ze zkoušek. Poprvé na něm zazněly songy Smells Like Teen Spirit a Come As You Are. Kapela tak opouští malý label Sub Pop a vyráží do L.A. nahrávat svojí druhou desku. Producent Butch Vig se později svěřil, že nahrávání s Cobainem nebylo vůbec jednoduché. Některé texty dopisoval jen pár minut před začátkem nahrávání. Někdy byl v pohodě a jindy zase dokázal hodiny mlčky sedět v koutu studia. Ostatně podobně zní i deska samotná. Album napsané primárně Kurtem Cobainem je jako emocionální kolotoč. Jsou zde temné, ale i vtipné momenty. Témata se otírají o boj s establishmentem, antisexismus, frustraci, odcizení a také o problematické vztahy. Sám Cobain ale tvrdil, že na prvním místě je hudba, pak teprve texty. V některých momentech mu je na desce tak špatně rozumět, že ani rodilí mluvčí nevědí, o čem zpívá. Producent Buth Vig to komentoval slovy: „I když nemůžeš přesně určit, o čem zpívá, je ti jasné, že to je děsně intenzivní.“ Hudba na desce je ovlivněna kapelami jako Melvins, R.E.M. nebo Pixies, které Curt Cobain na poslouchal. I když vzešel z punkové scény, bavily ho i melodické věci, a tak na Nevermind nahrál silné akordy, které kombinovaly popové refrény s tvrdými kytarovými riffy. Řada písní se vyznačuje velkými posuny v dynamice, kdy kapela přechází od tichých veršů k hlasitým popěvkům.

Z alternativy mainstream

To vše byly důvody, které vynesly rockový žánr Grunge na výsluní, ale zároveň ho tím i pomalu zabíjely. Z alternativy se stal mainstream, který začala hrát americká MTV a následně i ostatní světová média. To jsou také důvody, proč dodnes někteří skalní rockoví fanoušci Nirvanu nenávidí. Údajně i Cobain, Novoselic a Grohl vnímali po nahrání desky zvuk jako až příliš komerční. Kurt Cobain po nahrávání řekl: „Teď jsem z toho v rozpacích. Je to blíže k nahrávce Mötley Crüe než k punkrockové nahrávce.“ Už bylo ale pozdě. Dveře ke slávě jim otevřel pilotní singl Smells Like Teen Spirit, který vyšel pár týdnů před vydáním desky. Singl se zprvu neprodával příliš dobře, pak ho ale začala hrát MTV a prodeje se naprosto zbláznily. Ve společnosti Geffen Records doufali, že se prodá alespoň 50 tisíc kusů. Deska Nevermind se jen v Americe prodávala po milionech.

50 nejlepších alb: Depresemi k zásadní desce 20. století

Redakce / 15. 12. 2021

Poslední totální deska

Nevermind je poslední z těch totálních desek, které doslova změnily svět. Poslední z alb, která vydávaly kapely jako The Beatles, Rolling Stones, Led Zeppelin, Black Sabbath nebo Queen. A jako poslední právě Nirvana. Ty desky, které byly společenskou událostí, každý o nich prostě věděl, protože jich byla plná média. I dnes jsou rockové kapely, co vyprodávají stadiony, nikdy od té doby se žádná deska nestala tak významnou událostí. Druhá deska Nirvany dostala alternativní rock na vrchol hitparád a otevřela tak dveře dalším rockovým a indie kapelám. Jedná se o jednu z nejlepších desek devadesátých let, která se pravidelně objevuje v žebříčcích těch nejlepších alb hudební historie. My ji v naší padesátce řadíme na druhé místo.


Nirvana – Nevermind

Datum vydání: 24. 9. 1991
Délka: 42:36 (49:15 se skrytou písní)
Singly: Smells Like Teen Spirit, Come As You Are, Lithium, In Bloom

50 NEJLEPŠÍCH ALB HUDEBNÍ HISTORIE PODLE EXPRES FM

  1. ???
  2. Nirvana – Nevermind
  3. Marvin Gaye – What’s Going On
  4. David Bowie – Hunky Dory
  5. Radiohead – OK Computer
  6. Michael Jackson –Thriller
  7. The Beatles – Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band
  8. Joy Division – Unknown Pleasures
  9. Kraftwerk – Trans-Europe Express
  10. The Velvet Underground & Nico – The Velvet Underground & Nico
  11. Primal Scream – Screamadelica
  12. David Bowie – The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars
  13. 13.Oasis – Definitely Maybe
  14. Prince – Purple Rain
  15. The Clash – London Calling
  16. Beastie Boys – Paul’s Boutique
  17. The Smiths – The Queen Is Dead
  18. Lauryn Hill – The Miseducation Of Lauryn Hill
  19. The Rolling Stones – Exile On The Main St.
  20. Massive Attack – Blue Lines
  21. Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon
  22. U2 – The Joshua Tree
  23. The Beach Boys – Pet Sound
  24. Amy Winehouse – Back To Black
  25. The Beatles – Abbey Road
  26. Miles Davis – Kind Of Blue
  27. Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back
  28. Pixies – Doolittle
  29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols
  30. Björk – Debut
  31. The Cure – Disintegration
  32. R.E.M. – Automatic For The People
  33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
  34. The Strokes – Is This It
  35. Fleetwood Mac – Rumours
  36. Daft Punk – Homework
  37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
  38. The Doors – The Doors
  39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
  40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
  41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
  42. Dj Shadow – Endtroducing…..
  43. My Bloody Valentine – Loveless
  44. Blur – Parklife
  45. AC/DC – Back In Black
  46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
  47. Patti Smith – Horses
  48. The Stone Roses – The Stone Roses
  49. Black Sabbath – Paranoid
  50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky. 

Úvodní foto: Profimedia

50 nejlepších alb: Pixies předběhli dobu, hitový potenciál docenila Evropa

Redakce / 05. 01. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM