Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Autora pozitivní hudby dohnali démoni: Avicii vládnul hitparádám i tanečním parketům, štěstí mu to ale nepřineslo

Avatar photo Pavel Kučera
03. 04. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Vzhledem k tomu, jak pozitivní hudbu tvořil, asi málokdo čekal, jak tragický bude mít život švédského producenta konec. Rodák ze Stockholmu, vlastním jménem Tim Bergling, na scénu vlétl jako kometa. A jeho debutové album True se postaralo o jednu z největších hudebních senzací dekády. 

Kdo produkoval nejprodávanější album historie, kterou deskou debutovala Metallica a jak se jmenuje první hit Pet Shop Boys? Ukažte své znalosti hudby 80. let

Michal Plšek / 29. 03. 2024

Deska, která spojovala elektronickou taneční hudbu neboli EDM s popovými postupy a novátorským zvukem, obsahovala hit Wake Me Up, v níž hostoval americký zpěvák Aloe Blacc. Do taneční hudby vnesla i prvky country. Což po Aviciim zopakovala se střídavými úspěchy řada dalších producentů. 

Pomohl na svět desítkám hitů, jeden si vypůjčila i Beyoncé: Hyperaktivní producent je zapáleným fanouškem hudby

Pavel Kučera / 13. 03. 2024

Ještě větší úspěch pak pro Aviciiho znamenala deska Stories o čtyři roky později s hity jako You Make Me nebo Hey Brother. Sám Bergling během pozdějších rozhovorů vzpomínal, jak začínal coby šestnáctiletý dělat svoje první tracky na kradené verzi programu FL Studio a že byl v té době nadšeným fanouškem pozdějšího kolegy Laidback Lukea, jemuž posílal k posouzení svoje první výtvory. Avicii, který své umělecké jméno vysvětloval jako označení pro „nejnižší stupeň pekla dle budhistů“, se stal ale i mimořádně slavným a vyhledávaným djem. Často v rozhovorech ale říkal, že na pódiu před desítkami tisíc ječících a tančících lidí se však necítí úplně komfortně a mnohem raději sedí ve svém studiu a pracuje na svých skladbách. 

Málokdo však tušil, jak hluboký problém se za tím skrývá. Naplno to vyšlo najevo až v roce 2018, když tehdy teprve osmadvacetiletý Tim spáchal sebevraždu. A to navíc celkem otřesným způsobem, když se podřezal skleněným střepem v ománském hotelu. To, co z Aviciiho dělalo skutečného mistra mezi tvůrci EDM, byl obrovský talent na chytlavé melodie i inovativní přístup k produkci. Dodnes ho za svoji inspiraci označují kolegové jako Skrillex, Diplo, Kygo nebo Martin Garrix.

Zpěvem si zničil hlasivky a přesedlal na taneční hudbu: Skrillex je největší hvězdou dubstepu

Pavel Kučera / 28. 02. 2024

Rád zpíval a do první ligy mu pomohla Kylie Minogue: Calvin Harris je jedním z nebohatších tanečních producentů

Pavel Kučera / 17. 01. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM