Sunday Night Cream
Radek Honc
Celý playlist
Poslouchat online
Sunday Night Cream /
Celý playlist
Aktuálně

Expres zprávy: Zákaz plastových příborů a brček a obýváky vytopené na 18 stupňů

Redakce
Foto: Profimedia
10. 08. 2022

Co se stalo ve středu 10. srpna? Nový šéf civilní rozvědky se léta stýkal s podnikatelem stíhaným v kauze Dozimetr. Ministerstvo navrhuje omezení vytápění budov v případě nouze. Inflace stoupla na 17,5 %, zdražovaly se i potraviny.

O nového šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka se zajímá policie. Po vypuknutí kauzy Dozimetr vysvětloval kriminalistům svoje styky se stíhaným Michalem Redlem. Ten ve spisu figuruje jako hlava organizované zločinecké skupiny, která parazitovala na pražském dopravním podniku. Podle zdrojů Seznam Zpráv ho obvinění členové skupiny přezdívali Plukovník. Ministr vnitra Vít Rakušan, který Mlejnka do vysoké funkce v červenci jmenoval, o jeho vazbě na Redla věděl. Vysvětlení teď od Rakušana žádá opozice i koaliční partneři v čele s premiérem Fialou.

Senát schválil zákaz jednorázových plastových příborů, brček nebo vatových tyčinek a polystyrenových krabiček na jídlo. Horní komora parlamentu také odsouhlasila nasazením až 1200 českých vojáků na východní hranici NATO. Na programu má také ratifikaci vstupu Finska a Švédska do Severoatlantické aliance.

Teplota v obývacím pokoji maximálně 18 stupňů. S tím počítá nová vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu. Má regulovat teplotu v českých domácnostech a stanovit zvláštní pravidla pro vytápění nebo dodávky teplé vody.  Platila by v případě vyhlášení předcházení stavu nouze nebo stavu nouze v teplárenství.

Zdražování v Česku pokračuje. Míra inflace vzrostla na 17,5 %. Oproti první polovině roku ale růst cen zpomalil. Meziměsíčně stoupl o 1,3 %. Cenovky se mění i u základních potravin. Nejvíc si Češi připlatili za máslo. Čtvrtkilová kostka teď stojí více než 62 korun. Jaký druhý nejvíce zdražil eidam. Jeho cena se dostala na 208 korun.

Nová hudba: Zpěvák české kapely The Atavists vyléčil ochrnuté hlasivky a s kapelou chystá třetí album

Radek Bureš / 10. 08. 2022

Dodávky ropovodem Družba do Česka stále nejsou obnovené. Informoval o tom slovenský přepravce ropy Transpetrol. Bratislavská rafinerie Slovnaft ale potvrdila obnovené dodávky na Slovensko a do Maďarska. Umožnily to zaplacené tranzitní poplatky za přepravu. Jižní větev byla mimo provoz od minulého týdne, kdy Ukrajina tranzit zastavila.

Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa dvacítek výhrou 5:4 nad Slováky. Svěřenci trenéra Radima Rulíka v derby s východními sousedy po prvním dějstvím prohrávali 0:2, ale stav nakonec otočili.

Plzeň je v play off Ligy mistrů. Tiraspol porazili západočeši i doma 2:1. O postup do skupinové fáze ligy se plzeňští fotbalisté utkají s Karabachem.

Znáte kultovní hlášky z českých filmů? Otestujte se, jaký jste znalec

Michal Plšek / 10. 08. 2022

Flákanec, pasy nebo kanál komunistickej: Nejvtipnější momenty české politiky

Lukáš Moravec / 08. 08. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM